۱۵ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۱۱
کد خبر: 82295502
T T
۰ نفر
زباله های پلاستیكی اقیانوس كفش می شوند

تهران - ایرنا - یكی از بزرگترین تولیدكننده های كفش ورزشی قصد دارد پلاستیك های سرگردان اقیانوس را به كفش تبدیل كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از گاردین، شركت آدیداس به عنوان یكی از تولیدكنندگان كفش های ورزشی در همكاری با یك گروه حفاظت از محیط زیست به نام Parley for the Oceans اقدام به تولید كفش های ورزشی با استفاده از زباله های پلاستیكی اقیانوس كرده است.
قرار است این شركت در آینده ای نزدیك حدود هفت هزار جفت كفش با استفاده از پلاستیك های بازیافتی اقیانوس تولید كند و این پروژه را برای تولید یك میلیون جفت كفش در سال 2017 میلادی وسعت دهد. هدف نهایی شركت آدیداس خارج كردن پلاستیك های خام از زنجیره تامین این شركت است.
پلاستیك لازم برای تولید هر كفش حدود 11 بطری پلاستیكی است. قسمت بالای كفش از پلی استر بازیافتی تولید شده كه حدود 5 درصد از مواد اولیه را تشكیل می دهند و 95 درصد مابقی از زباله های پلاستیكی جمع آوری شده از سواحل مالدیو تولید شده است. شركت آدیداس در نظر دارد از چند نمونه كیت ورزشی تولید شده به این روش برای باشگاه های فوتبال بایرن مونیخ و رئال مادرید استفاده كند.
بنیان گذار گروه حمایت از محیط زیست Parley for the Oceans هدف این پروژه را پاكسازی اقیانوس ها از پلاستیك بیان كرده و معتقد است جمع آوری زباله های پلاستیكی با كمك همه افراد امكان پذیر است.
زباله های پلاستیكی شناور در سطح آب ها به یك معضل محیط زیستی جدی تبدیل شده است. این زباله ها معمولا باعث ایجاد زخم و عفونت و مرگ پرندگان و موجودات دریایی می شوند؛ به علاوه پرندگان این زباله ها را با مواد غذایی اشتباه می گیرند و آنها را می بلعند. در برخی از مواد نیز پرندگان دریایی از حیواناتی تغذیه می كنند كه درون معده آنان ظروف پلاستیكی قرار دارد.
بر اساس گزارشی كه در ماه ژانویه منتشر شد، تا سال2050 میلادی میزان زباله های پلاستیكی موجود در حاشیه آب ها و شناور بر سطح آن، بیش از ماهی ها خواهد شد و باید اقدام جدی در زمینه جلوگیری از نشت زباله به دریاها صورت گیرد.
در حال حاضر سالانه بیش از هشت میلیون تن زباله به دریا ها و اقیانوس ها ختم می شود كه معادل یك كامیون زباله در هر دقیقه است.
علمی (6) ** **9259**1440
مترجم:سپیده علی‌كاشانی** انتشار : معصومه گلشن

سرخط اخبار جامعه