افزایش چهار برابری سرانه بهداشتی در دولت یازدهم

مشهد- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: سرانه بهداشتی در دولت تدبیر و امید با هدف ارتقای بهداشت و سلامت مردم چهار برابر شد.

به گزارش ایرنا؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی روز شنبه در مراسم رونمایی از طرح تكمیل ارائه خدمات بهداشتی رایگان در كلانشهرهای كشور افزود: سرانه خدمات بهداشتی در كشور از 230 هزار ریال به 960 هزار ریال افزایش یافته است.
وی اظهار كرد: هم اكنون طرح مراقبت های بهداشتی به صورت كامل در تمام كلانشهرهای كشور به جز تهران اجرا می شود.
وی گفت: به ازای هر 2 هزار و 500 تا سه هزار نفر جمعیت یك كارشناس مراقب سلامت وجود دارد كه به عنوان بهورزان شهری هستند.
وزیر بهداشت با اشاره به استقرار شبكه بهداشتی در روستاهای كشور از سال 1353 افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ارائه خدمات بهداشتی به روستائیان با همكاری و نقش فعال بهورزان توسعه یافت.
وی اظهار كرد: پیش از این فقط جمعیت روستایی كشور كه حدود 23 میلیون نفر هستند از خدمات كامل بهداشتی به صورت فعال برخوردار بودند و بقیه به صورت غیرفعال این خدمات را دریافت می كردند اما اكنون شاهد اجرای ارائه خدمات كامل بهداشتی در شهرهای كشور هستیم.
وی گفت: در مراكز جامع خدمات سلامت و پایگاههای بهداشتی علاوه بر مراقبین سلامت، دندانپزشكان، روانشناسان و كارشناسان تغذیه نیز با هدف ارتقای سلامت مردم حضور دارند.
قاضی زاده هاشمی افزود: بدین منظور سه هزار و 664 پایگاه بهداشتی و یك هزار و 283 مركز جامع خدمات سلامت با بكارگیری 19 هزار نیروی انسانی در كشور راه اندازی شده است.
وی اظهار كرد: نیروهای به كارگیری شده در حوزه بهداشت در قالب خرید خدمات فعالیت می كنند و با وجود احداث 10 هزار تخت جدید بیمارستانی نتوانسته ایم یك دهم این میزان را جذب كنیم.
وی ادامه داد: اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت در دولت تدبیر و امید، پاسخ به برخی نقادان تخریبگر است كه عنوان می كردند، این وزارتخانه فقط كار درمان انجام می دهد و برای بهداشت اهمیتی قایل نیست.
وزیر بهداشت گفت: بسیاری از مراكز بهداشتی كشور استیجاری هستند كه با كمك استانداران، شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهر مشكلات مربوط به آن نیز قابل رفع است.
وی خاطر نشان كرد: بسیاری از مرگ و میرهای ناشی از سكته های قلبی و مغزی در ایران به خاطر نبود آگاهی كافی در زمینه بیش فشاری خون یا بیماریهای مزمن رخ می دهد كه با مراقبت های فعال می توان از بسیاری از این مرگ و میر ها پیشگیری كرد.
وی با بیان اینكه میانگین طول عمر ایرانیان پنج سال افزایش یافته است، افزود: افزایش امید به زندگی در ایران با شبكه بهداشتی نیمه كامل حاصل شده است و اگر اقدامات پیشگیری از بیماریها در كشور نهادینه شود شاهد كاهش 50 درصدی مرگ و میرها و ارتقای بیشتر سلامت مردم كشور خواهیم بود.
وزیر بهداشت اظهار كرد: امید به زندگی در ایران كه برای زنان 80 سال و برای مردان 79 سال می باشد، با همراهی رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی كه نقش آگاهی بخشی در جامعه دارند، بیشتر خواهد شد.
اجرای طرح خدمات بهداشتی رایگان در 6 شهر بزرگ كشور امروز طی مراسمی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در مشهد آغاز شد.
3027 / 6053 خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم