اعتماد مردم به مركز آمار ایران بزرگترین دستاورد سرشماری 1395 است/ مشاركت 49.5 درصد خانوارها

تهران- ایرنا- رییس مركز آمار ایران می گوید، سرشماری اینترنتی در حالی انجام شد كه بسیاری از مردم نگران قطع یارانه های خود با دادن اطلاعات شان بودند، اما با این حال به مركز آمار ایران اعتماد كردند و اطلاعات خود را دادند و این اعتماد برای مسوولان این حوزه بهترین سپاسگزاری و دستاورد است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیدعلی پارسا در میزگردی كه به مناسبت سرشماری نفوس و مسكن 1395 در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد، افزود: با انجام سرشماری اینترنتی كه برای نخستین بار در كشور انجام شد، توانستیم از سرشماری سنتی به سوی سرشماری مدرن گام برداریم.
رییس مركز آمار ایران افزود: با انجام موفق سرشماری اینترنتی توانستیم به تراز بالایی از روش های مدرن جمع آوری اطلاعات دست یابیم.
پارسا درباره نحوه انجام سرشماری اظهار داشت: از دو سال پیش مركز آمار ایران، كار جدی در مورد نحوه انجام سرشماری اینترنتی را با 170 نفر از كارشناسان و متخصصان شروع كرد.
وی دوران یاد شده در حوزه آمار كشور را 'دوران گذار' عنوان كرد و گفت: این دوران را شروع كردیم تا به روش آمارهای ثبتی مبنا برسیم، به طوری كه در همان زمان كه آمارها تولید می شوند بتوانند مبنای یك برنامه ریزی و تصمیم گیری شوند.
رییس مركز آمار ایران روش سرشماری نفوس و مسكن 1395 را روش تركیبی اینترنتی،حضوری و تلفنی عنوان كرد و گفت: توانستیم در روش اینترنتی به جمع آوری اطلاعات خانوار بیش از 46 درصد برسیم كه رقم بسیار قابل توجهی است. كشور كانادا در سال 2015 توانست به رقم 37 درصد در این نوع سرشماری برسد. كشورهای كانادا و استرالیا كه نخستین بار روش سرشماری اینترنتی را پیاده كردند در مرتبه نخست به ترتیب آمار 17 تا 18 درصد و حدود هشت درصد دست یافتند.
رییس مركز آمار ایران معتقد است، علت موفقیت سرشماری اینترنتی در كشورمان همكاری همه نهادها برای انجام این امر بود، به طوری كه همه دستگاه های اجرایی به شكل بی نظیری پای كار آمدند.
به گفته پارسا همه اركان نظام از صدا و سیما گرفته تا رسانه های مكتوب ، وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش وپرورش، استانداری ها و فرمانداری ها و بسیاری دیگر در این امر ملی یاری رسان مركز آمار ایران بودند.
وی یكی از مزایای سرشماری اینترنتی را كاهش بار پاسخگویی عنوان كرد و گفت: نه تنها روش یاد شده كیفیت پاسخگویی را بهتر می كند بلكه صرفه جویی زمانی و هزینه ای را نیز به دنبال دارد.
پارسا یكی از مهمترین دستاوردهای سرشماری 1395 را بازگشت اعتماد دوباره مردم به مركز آمار ایران عنوان كرد.
رییس مركز آمار ایران درباره متخصصانی كه با مركز آمار ایران در اجرای چنین طرح بزرگ ملی همكاری كردند ،گفت: 20 كمیته در داخل مركز آمار ایران با 170 نفر از متخصصان در دانشگاه صنعتی شریف و بخش خصوصی توانستند نرم افزارهای لازم را برای سرشماری راه اندازی كنند.
پارسا گفت: اطلاعاتی كه مردم در اختیار مركز آمار ایران قرار می دهند به هیچ عنوان از این مركز خارج نمی شود و در اختیار هیچ نهادی حتی قوه قضاییه قرار داده نخواهد شد و مسوولان مركز آمار ایران به چنین میثاقی پایبند هستند.
وی هزینه سرشماری نفوس و مسكن 1395 را 2 هزار میلیارد ریال اعلام كرد و گفت: پس از تصویب انجام سرشماری بودجه یك هزار و 350 میلیارد ریال ابلاغ شد. در تخصیص هزینه ها به هیچوجه نمی توان دستمزد ماموران آمارگیر را نادیده گرفت. هر چقدر مردم به شكل اینترنتی در سرشماری حضور می یافتند بالطبع هزینه سرشماری كاهش می یافت.

**سرشماری 1395 تركیبی بود
علیرضا زاهدیان معاون مركز آمار ایران نیز در این میزگرد گفت: در سرشماری اینترنتی همه روش های جمع آوری اطلاعات در نظر گرفته شد، به طوری كه بتوان از تبلت، كامپیوتر و حتی تلفن همراه به سایت سرشماری وارد شد و اطلاعات خانوار را در آن ذخیره كرد.
وی درباره تمدید زمان سرشماری اینترنتی بیان داشت: حضور حداكثری مردم برای ثبت نام در روزهای آخر بی نظیر بود به طوری كه مجبور شدیم در روز آخر، سرشماری را تمدید كنیم.
زاهدیان درباره حضور مردم در سرشماری اینترنتی گفت، در استان تهران 37.7 درصد خانوارها در سرشماری اینترنتی شركت كردند و این میزان بالاتر از انتظاری بود كه پیش بینی كرده بودیم.
به گفته معاون مركز آمار ایران، وضعیت در همه استان های كشور خوب بود و دراكثر استان های كشور توانستیم به اهداف بالاتر از پیش بینی برسیم.
زاهدیان افزود: 25هزار مامور آمارگیری در سرشماری حضوری شركت دارند كه همه اینها از سوی كارشناسان مركز آمار ایران آموزش های لازم را در این خصوص كسب كرده اند.
وی در مورد خانوارهای غایب گفت: خانوارهایی كه هنگام مراجعه مامور در منزل حضور ندارند، خانوار غایب محسوب می‌شوند. برای این خانوارها توسط مامور اطلاعیه خانوار غایب انداخته می‌شود.
زاهدیان ادامه داد: در این اطلاعیه به هر خانوار غایب یك كد اختصاص می‌یابد كه كد خانوار غایب نامیده می‌شود. به گفته زاهدیان، خانوارهای غایب به دو دسته تقسیم می‌شوند. خانوارهایی كه در سرشماری اینترنتی شركت كرده‌اند كه باید كد خانوار غایب را از طریق شماره تلفن‌های روی اطلاعیه خانوار غایب در اختیار ستادهای سرشماری قرار دهند یا با ورود به وبگاه‌ سرشماری كد خانوار غایب خود را به كد آماری سرشماری اینترنتی متصل نمایند.
وی گفت: همچنین خانوارهایی كه موفق به شركت در سرشماری اینترنتی نشده‌اند، باید به وبگاه سرشماری مراجعه و با كد خانوار غایب ثبت‌نام كنند یا با ستادهای سرشماری تماس بگیرند و به صورت تلفنی سرشماری شوند.
زاهدیان افزود: خانوارهایی كه كد آماری خود را گم كرده‌اند باید به وب‌گاه سرشماری قسمت بازیابی كد آماری مراجعه كنند.
معاون مركز آمار ایران گفت: ماموران سرشماری كه بیشتر آنها دارای تحصیلات دانشگاهی هستند بدون حمایت مردم موفق نخواهند شد. برای حمایت از این ماموران باید با خوش‌رویی با آنها برخورد كنیم. از قبل شماره ملی اعضای خانوار، تاریخ تولد آنها، كد پستی، مساحت واحد محل سكونت و نوع اسكلت واحد مسكونی را با مشورت عضو مطلع خانوار یادداشت كنیم.
این مقام مسوول درباره قرعه كشی و جوایز 10میلیون ریالی گفت: مرحله آخر قرعه‌كشی جوایز كه شامل خانوارهای غایبی كه اطلاعات خود را به صورت اینترنتی ثبت كرده‌اند نیز می‌شود، در پایان سرشماری با اهدای 400 جایزه 10 میلیون ریالی انجام خواهد شد.
تاكنون 6بار قرعه كشی سرشماری اینترنتی انجام شده است.
وی درباره جایزه 2 گیگا بایت رایگان به شركت كنندگان در سرشماری اینترنتی گفت: شركت های ارایه كننده خدمات اینترنتی كار اطلاع رسانی درباره 2 گیگابایت جایزه رایگان را به خانوارهایی كه در سرشماری اینترنتی شركت كرده اند، آغاز كرده اند.
زاهدیان گفت: به دلیل تنوع شركت ها، این كار نیاز به زمان دارد .هم اكنون این كار از طریق اپراتورهای ایرانسل، همراه اول و رایتل انجام شده است.

** اجرای سرشماری اینترنتی شهامت زیادی می خواست
فریباالسادات بنی هاشمی مدیركل دفتر جمعیت نیروی كار و سرشماری مركز آمار ایران گفت: ورود به سرشماری اینترنتی شهامت بسیاری می طلبید و خوشبختانه مسوولان و كارشناسان مركز آمار ایران باوجود دشواری های بسیار به این عرصه ورود كردند.
وی جسارت برای فكر، پیشنهاد و اجرای سرشماری اینترنتی را لازم دانست و گفت: در كنار همه اینها همدلی همه دستگاه ها با مركز آمار ایران توانست ما را در اجرای چنین طرح عظیمی موفق كند.
به گفته بنی هاشمی ، هر سیستمی درون خود دارای پیچیدگی های بسیاری است. سیستم پیچیده ای را برای سرشماری اینترنتی طراحی كردیم كه مردم بتوانند به آسانی به آن دسترسی داشته باشند.
وی بیان داشت: تكنیكی كه در ایران برای سرشماری اینترنتی استفاده شد تاكنون در هیچ كشوری استفاده نشده است. روش های سرشماری هر پنج سال یكبار از سوی كشورها مورد بررسی قرار می گیرد كه به طور یقین ما باید این طرح موفق را به دیگر كارشناسان جهانی ارایه دهیم.
بنی هاشمی درباره خطای سرشماری گفت: به طور یقین با تمهیدات و تلاش هایی كه در سرشماری 1395 صورت گرفته است، خطای سرشماری به حداقل كاهش می یابد.
به گفته این مقام مسوول، نرم افزارهای زیادی برای سرشماری نفوس و مسكن امسال طراحی شده است و اطلاعاتی كه از طریق تبلت ها جمع آوری می شود هر روز در سیستم مركزی بارگذاری خواهد شد.

** حوزه تبلیغات سرشماری
سپس علی اكبر محزون مسوول اطلاع رسانی سرشماری سال 1395 در این نشست گفت: سرشماری در حوزه تبلیغات سه بخش را شامل می شود كه شامل اطلاع رسانی،تشویق مردم و اقدام بود.
وی چالش بزرگ برای شروع سرشماری اینترنتی را همان اطلاع رسانی به مردم عنوان كرد و گفت: خوشبختانه رسانه ها در این بخش به یاری مركز آمار ایران آمدند.
محزون گفت: همچنین تشویق مردم از سوی رهبر معظم انقلاب و فراخوان پیام ریاست جمهوری برای حضور گسترده مردم در سرشماری اینترنتی یاری رسان بود.
وی افزود: مسوولان حوزه آمار در این مدت دیدارهای ارزشمندی با برخی از مسوولان در حوزه های مختلف داشتند كه در جهت تشویق مردم تاثیر مهمی داشت.
محزون درباره مرحله سوم كه همان اقدام بود، گفت: گروه تبلیغات، واسط بین مردم و مركز آمار ایران بود .با ایجاد روش های نوین و تالار گفت وگو توانستیم با رده های استانی و ستاد مركزی ارتباط برقرار كنیم.
به گزارش ایرنا، از آغاز سرشماری حضوری نفوس و مسكن سال 1395 در بیست وهشتم مهرماه امسال تا صبح امروز پانزدهم ابان ماه، 12 میلیون و 700 هزار خانوار باجمعیت بالغ بر 42 میلیون و 300 هزار نفر شركت كرده اند.
همچنین 80 هزار خانوار غایب از طریق اینترنت اطلاعات خود را به مركز آمار ایران ارایه دادند.
میزان مشاركت مردم در سرشماری اینترنتی نفوس و مسكن 1395 بیش از 46 درصد ثبت شده است.
اقتصام(9123) **1561**خبرنگار: زهره دریغ گفتار **انتشار دهنده:مژگان توانا

سرخط اخبار اقتصاد