برجام پیاده سازی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی را میسر كرد

تهران- ایرنا- دبیركل انجمن حسابداران خبره ایران می گوید اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترك(برجام) پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) را در نظام گزارشگری مالی بنگاه‎های بزرگ و ذینفعان عمومی كشور (از جمله شركت‎های بورسی، بانك‎ها،بیمه‎ها) از موضع ضعف سال‎های گذشته خارج كرده است.

«محسن قاسمی» امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار كرد: استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)، به مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری گفته می‌شود كه توسط هیات استانداردهای حسابداری بین المللی (IASB) تدوین شده‌اند.
وی بیان داشت: هدف این استانداردها، تهیه صورت‌های مالی شركت‌های سهامی در قالب یك استاندارد جهانی است.
به گفته این مقام مسوول، در یك سال گذشته، با گسترش تعاملات سیاسی و اقتصادی ایران در گستره بین‎المللی، اقدام های بسیار خوبی در این زمینه توسط نهادهای تاثیرگذار بر حرفه حسابداری ایران از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار، بانك مركزی و سازمان حسابرسی انجام شده است.
قاسمی، نقطه اوج اقدام های عملی انجام‎شده برای پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) در كشور را ابلاغ بخشنامه افشای اطلاعات بانك‎ها و موسسات اعتباری (مورخ 25 بهمن 1394) توسط بانك مركزی اعلام كرد.

** اقدام های سازمان بورس و اوراق بهادار برای پیاده‎سازی IFRS در ایران
مدیر اسبق امور ناشران بورس و اوراق بهادار تهران در ارتباط با نقش و جایگاه سازمان بورس و اوراق بهادار در پیاده‎سازی IFRS در ایران گفت: با توجه به اینكه در همه كشورهای جهان كاربرد اصلی IFRS در بازارهای مالی (بازارهای پول و سرمایه) است و كاربران اصلی گزارش‎های مالی بین‎المللی نیز در این بازارها فعالند، سازمان بورس و اوراق بهادار یكی از ذینفعان اصلی پیاده‎سازی IFRS در ایران است.
قاسمی ادامه داد: به همین دلیل، براساس مصوبه مجمع عمومی مورخ 27 شهریور 1390 سازمان حسابرسی (كه در 11 خرداد 1391 به تایید وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی رسید) مقرر شد «آن گروه از شركت‌ها و نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار كه توسط سازمان بورس مشخص می‌شوند و به تبع آنها، شركت‌های فرعی و وابسته مربوط از تاریخ مشخص شده توسط آن سازمان، باید در تهیه صورت‌های مالی خود از استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی استفاده كنند».
وی تاكید كرد در واقع، سازمان حسابرسی كه با استناد به دو قانون به ارث مانده از دهه 1360 (اوج اقتصاد دولتی كشور) همچنان متولی استانداردگذاری حسابداری و حسابرسی كشور فرض می‎شود، در این مورد ویژه، به‎درستی اختیار قانونی خود در تعیین استانداردهای لازم‎الاجرا را به متولی اصلی بازار سرمایه كشور (سازمان بورس و اوراق بهادار) واگذار كرده است.
دبیركل انجمن حسابداران خبره ایران افزود: با این حال، سازمان بورس و اوراق بهادار پس از تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی (خرداد 1391) بیش از 18 ماه هیچ اقدام مشخصی نكرد، تا این كه هیات مدیره این سازمان سرانجام در جلسه مورخ 21 دی 1392 تصویب كرد «همه شركت ها و نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و به تبع آن، شركت‎های فرعی و وابسته آنها، در تهیه صورت‌های مالی كه از تاریخ ابتدای فرودین ماه 1392 و پس از آن شروع می‎شود، مجاز به تهیه صورت‌های مالی «تلفیقی» یا «مجموعه» مبتنی بر استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی(IFRS) هستند».
به گفته وی، در این خصوص صورت‌های مالی شركت اصلی (جداگانه) باید مطابق با استانداردهای حسابداری ایران تهیه و ارایه شود و لزومی به تهیه و ارایه صورت‌های مالی تلفیقی بر اساس استانداردهای حسابداری ایران نیست. بدیهی است تهیه و ارایه صورت‌های مالی شركت اصلی (جداگانه) مطابق با استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی به عنوان مكمل بلامانع است.
قاسمی یادآور شد: در نزدیك به سه سالی كه از ابلاغ این مصوبه می‎گذرد حتی یك شركت بورسی هم برای نمونه از این مجوز برای تهیه صورت‎های مالی تلفیقی گروه یا شركت اصلی با استفاده از IFRS استفاده نكرده است.
وی اضافه كرد: با توجه به بند پایانی این مصوبه، به هر حال، امسال موعد الزام ناشران بزرگ پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران برای تهیه صورت‌های مالی مبتنی بر استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی است.
این مسوول ادامه داد: به همین دلیل، مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه مورخ 26 خرداد 1395با یادآوری مصوبه سال 1390 مجمع عمومی سازمان حسابرسی و اعلام خبر راه‎اندازی «كمیته راهبری IFRS» در این سازمان (از مرداد 1394) اعلام كرد «چنانچه شركت‌هایی تمایل به اجرای IFRS در صورت‌های مالی تلفیقی سال 1395 دارند، می‌توانند تا تاریخ 15 تیر ماه 1395موضوع را به این سازمان اعلام كنند» كه تاكنون هیچ شركتی تمایل خود را تا آن موعد به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نكرده است.
قاسمی تصریح كرد: همچنین، با این كه در پایان این اطلاعیه نیز تاكید شده « فهرست اسامی شركت‌هایی كه ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی مبتنی بر IFRS در سال 1395 هستند، در نخستین فرصت پس از بررسی در كمیته راهبری و تصویب در هیات مدیره سازمان بورس، اطلاع‌رسانی خواهد شد»، اما تا این تاریخ چنین فهرستی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار منتشر نشده است.
وی یادآور شد: در پایان این اطلاعیه اعلام شده است «طبق برنامه‎ریزی صورت گرفته همه ناشران با توجه به اولویت‎های مشخص، به تدریج از سال 1396 ملزم به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی بر اساس استانداردهای IFRS خواهند بود».

** مشاركت دیرهنگام سازمان حسابرسی برای پیاده‎سازی IFRS در ایران
دبیركل انجمن حسابداران خبره ایران با انتقاد از مشاركت دیرهنگام سازمان حسابرسی در پیاده‎سازی IFRS در ایران گفت:‌ البته ایراد ماهوی هم نمی‎توان به سازمان حسابرسی وارد دانست، زیرا این سازمان اساسا دغدغه پیاده‎سازی IFRS را در ایران ندارد.
وی با اشاره به دغدغه‎های سازمان بورس و اوراق بهادار و بانك مركزی برای پیاده‎ كردن IFRS در ایران افزود: این سازمان‎ها چون ذینفعان اصلی اند، در سال‎های گذشته نقش پیشران را ایفا كرده‎اند.
قاسمی با اشاره به سند راهبردی سازمان حسابرسی گفت: وزارت اقتصاد دولت یازدهم با توجه به رویكرد برنامه‎محوری كه از همان آغاز به‎كار اتخاذ كرده، از همه سازمان‎های زیرمجموعه خود ( از جمله سازمان حسابرسی ) اهداف راهبردی‎شان را دریافت كرد.
به گفته وی، همان طور كه در سند راهبردی سازمان حسابرسی ملاحظه می‎شود، نخستین اولویت راهبردی این سازمان «افزایش توان ثروت‎آفرینی كشور» ذكر و مقرر شده است از طریق دو هدف راهبردی گسترش پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی و گسترش برون‎سپاری خدمات حسابرسی محقق شود.
این مسوول تاكید كرد در این سند، منشا هدف راهبردی نخست «ارایه صورت‎های مالی منطبق با استانداردهای بین‎المللی برای شفاف‎سازی فضا و افزایش مطلوبیت برای سرمایه‎گذاران خارجی» ذكر و مقرر شده از سال 1393 تا سال 1396 به ترتیب پنج، 10، و 20 (در مجموع 50) استاندارد بین‎المللی در كشور پیاده‎سازی شود.
وی بیان داشت: حال از نامشخص بودن این 50 استاندارد و این كه چطور قرار بوده در چهار سال جداگانه پیاده‎سازی شوند كه بگذریم (چون نه تعداد این استانداردها 50 استاندارد است و نه امكان پیاده‎سازی جداگانه IFRS وجود دارد)، همین اهداف هم تا كنون محقق نشده‎اند و فقط طبق گفته بعضی از مدیران این سازمان در منابع غیررسمی، ظاهراً هم اینك مجموعه كامل IFRS به فارسی ترجمه شده است و با توجه به مكاتبات انجام‎شده با بنیاد IFRS (برای رعایت حق تكثیر) به زودی امكان انتشار آنها در كشور فراهم خواهد شد.
قاسمی ادامه داد: اقدام ارزشمند و درخور تحسینی كه سازمان حسابرسی در چند سال گذشته برای پیاده‎ كردن IFRS در ایران انجام داده (هر چند آن هم روند انجام بسیار كندی داشته است) تهیه و انتشار راهنماهای بكارگیری IFRS در قالب نشریات جداگانه است.

** برگزاری سی و هشتمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران
دبیر جلسات شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران گفت: با نگاهی گذار به موضوعات و تاریخ برگزاری سی و هفت همایش برگزارشده توسط انجمن در چند دهه گذشته، به خوبی ملاحظه می‎شود همواره موضوعات كاربردی روز حرفه حسابداری به عنوان موضوع برگزاری همایش‎های انجمن در نظر گرفته شده است.
قاسمی ادامه داد: دو موضوع بسیار مهمی كه امسال اهالی حرفه با آنها درگیر بودند و در سال‎های آینده نیز خواهند بود شامل مباحث گسترده مرتبط با پیاده‎سازی اصلاحیه جدید قانون مالیات‎های مستقیم و دیگری، مباحث گوناگون و بعضاً پیچیده مرتبط با پیاده‎سازی IFRS در ایران است.
وی اضافه كرد: از این رو، در همان نخستین جلسات شورای عالی انجمن (اواخر سال گذشته) به دبیرخانه انجمن تكلیف شد در سال 1395 دو همایش جداگانه در ارتباط با این دو موضوع كلیدی برگزار شود.
دبیر كل انجمن حسابداران خبره ایران یادآور شد: همایش نخست با مشاركت مقام های ارشد سازمان امور مالیاتی كشور و سازمان بورس و اوراق بهادار در 11 خرداد 1395 در تالار همایش‎های رازی دانشگاه علوم پزشكی ایران برگزار شد و به دلیل كاربردی بودن مباحث ارایه شده در آن مورد استقبال بسیار مثبت طیف گسترده مخاطبان قرار گرفت. همایش دوم هم طبق برنامه‎ریزی انجام‎شده، در روز سه‎شنبه 23 آذر 1395 در تالار «الغدیر» دانشكده مدیریت دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.
وی در پایان اعلام كرد: با توجه به این كه مطابق الزامات بانك مركزی و سازمان بورس و اوراق بهادار، بانك‎ها و موسسات اعتباری در گزارشگری مالی سال جاری (1395) مكلف به رعایت استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) هستند، موضوع سی و هشتمین همایش انجمن حسابداران خبره ایران «پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) در شبكه بانكی كشور» انتخاب شده است.
به گزارش ایرنا، هیات استانداردهای حسابداری بین المللی (IASB)، یك نهاد مستقل در لندن است كه 15 عضو از كشورهای مختلف دارد و كار خود را از سال 2001 آغاز كرده است. پایه‌گذاری این هیات توسط شركت‌های بزرگ حسابداری، موسسات مالی خصوصی و تعدادی دیگر از سازمان‌های حرفه‌ای در حوزه حسابداری انجام شده است. تا كنون بیش از 120 كشور IFRS را برای گزارش دهی مالی شركت‌های خود الزامی دانسته‌اند.
با پذیرش IFRS، یك شركت می‌تواند صورت‌های مالی خود را با اصول مشابه به شركت‌های رقیب خارجی ارایه كند. در نتیجه قابلیت مقایسه بین اطلاعات این شركت‌ها وجود داشته و علاوه بر آن شركت‌های مادری كه شركت‌های تابعه آنها در سایر كشورهایی وجود دارند كه IFRS را پذیرفته‌اند قادر خواهند بود تا یك زبان مشترك حسابداری داشته باشند. همچنین بكارگیری IFRS می‌تواند برای شركت‌هایی كه قصد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی خود را دارند، سودمند باشد.
اقتصام ** 3065 **1561**خبرنگار: محمد ملك دار **انتشاردهنده: مژگان توانا