۱۴ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۳۴
کد خبر: 82293974
۰ نفر
فاتحان قله آما دابلام هيماليا وارد شيراز شدند

شيراز- ايرنا- آرمان شهپري و ميلاد كشاورزي كوهنوردان استان فارس كه قله 6 هزار و 856 متري قله آما دابلام هيماليارا فتح كرده بودند در ميان استقبال مردم وارد شيراز شدند.

به گزارش ايرنا، مردم و شماري از مسئولان و فعالان ورزشي استان با حضور در سالن پروازهاي خارجي فرودگاه بين المللي شهيد آيت الله دستغيب شيراز و اهداي حلقه هاي گل از اين 2 كوهنورد فارسي استقبال كردند.
قله آما دابلام كه به عروس كوههاي هيماليا شهرت دارد دركشور نپال واقع است و اين 2كوهنورد شيرازي پس از گذر ار راههاي سخت و خطرناك پس از 60 ساعت موفق شدند سريعترين صعود را انجام دهند و پرچم پر افتخار كشورمان را بر بام قله به اهتزاز در آورند.
فاتحان قله عروس كوههاي هيماليا به هنگام بازگشت از قله دركنار ديواره يلوبال، كوهنوردي از كشور كره جنوبي كه دچار حادثه شده بود را نجات دادند و تا 20 كمپ اين كوهنورد را حمل كردند.
ميلاد كشاورزي كوهنورد جوان شيرازي درخصوص صعود خود گفت: براي صعود موفقيت آميز به آما دابلام از يكسال پيش تمرينات خود را آغاز كرديم و به صورت جدي بر روي قله هاي دماوند و دنا كارهاي فني و سنگنوردي انجام داديم.
وي با بيان اينكه اين سفر با هزينه هاي شخصي انجام شد،عنوان كرد: اوايل آبانماه سفر خود را آغاز كرديم و پيش بيني مي كرديم اين صعود 25روز طول بكشد اما در كمترين زمان ممكن توانستيم قله را فتح كنيم.
كشاورزي ادامه داد:اين صعود، يك صعود فني با درجه سختي برف و سنگ بود و در زمان صعود سرعت باد در قله به 75كيلومتر مي رسيد.
وي از مسئولان استان درخواست كرد از هيماليانوردان فارس حمايت مالي كنند تا اين ورزشكاران بتوانند به قله هاي هشت هزار متري هيماليا صعود و نام فارس و ايران را در دنيا پرآوازه تر كنند.
آرمان شهپري ديگر كوهنورد صعود كننده به قله آما دابلام نيز گفت:با لطف خداوند و با تلاشي سخت توانستيم سريعترين صعود را در مدت 60 ساعت و طي سه روز را به نام ايران ثبت كنيم.
وي بيان كرد: ‌اين سفر براي هريك از كوهنوردان 150 ميليون ريال هزينه داشته است و اميدوارم شرايطي فراهم شود تا كوهنوردان استان فارس بتوانند بدون هزينه شخصي به قله هاي مرتفع جهان صعود كنند.
شهپري افزود:استان فارس داراي هيماليانوردان توانمندي است كه مي توانند فاتح قله هاي 8 هزار متري شوند اما براي صعود نياز به حمايت مالي دارند كه اميد است با همكاري مسئولان و جذب حاميان مالي (اسپانسر) شاهد موفقيت بيشتر كوهنوردان فارس باشيم.
آما دابلام (Ama Dablam) كوهي در هيماليا و در بخش خاور نپال است كه ارتفاع آن 6 هزار و 856 متر است و اين قله نخستين بار در 13 مارس1961 به روي كوهنوردان گشوده شد.
اين قله كه در منطقه يخچال خيز خمبو (هيماليا) در نزديكي قله اورست واقع شده،يكي از قله هاي فني و يخچالي منطقه محسوب مي شود كه عبوراز آن بسيار سخت است.
7368/ 2027
خبرنگار:‌حميدرضا خليقي** انتشاردهنده:‌سيداحمد نجفي