ورود 200 شركت دانش بنیان به فرایند ارزیابی مجدد

تهران-ایرنا- رییس امورموسسات وشركت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه مجوز شركت های دانش بنیان مادام العمر نیست،گفت:مدت مجوز شركت های دانش بنیان 2 سال و فرایند ارزیابی مجدد 200 شركت دانش بنیان شروع شده است.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دكتر محمد صاحبكار خراسانی روز چهارشنبه در گپ و گفت صمیمانه با اصحاب رسانه با اشاره به روند تشكیل كارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شركت های دانش بنیان و اجرای قانون حمایت از شركت های دانش بنیان زیر نظر این كارگروه افزود: قانون حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان از سال 92 به طور رسمی اجرایی شده است و طی آن 13 هزارو 849 شركت در سامانه كارگروه ارزیابی وتشخیص صلاحیت شركت های دانش بنیان ثبت نام و نام كاربری ایجاد كرده اند.
وی گفت: تا كنون 6 هزار و 753 شركت وارد فرایند اولیه ارزیابی شده‌اند و براساس ارزیابی های انجام شده تاكنون 2هزار و 759 شركت به تایید شده اند و به مرحله ای رسیده اند كه می توانند از مزایا و حمایت های در نظر گرفته شده استفاده كنند.
صاحبكاریادآور شد: از این تعداد 1667 شركت نوپا، 248 شركت صنعتی بزرگ و 844 شركت تولیدی و خدماتی هستند، همچنین تا كنون 2 هزار و 841 شركت تایید نشده اند و بیشترین دلیل رد آنها خارج بودن فعالیت آنها از سرفصل‌های 14 گانه كارگروه ارزیابی شركت‌ها است.
وی یادآور شد:درفرایند ارزیابی مجدد شركت های دانش بنیان پیش بینی می كنیم كه 10 تا 15 درصد شركت های دانش بنیانی كه در دور نخست تایید شده اند در این فرایند نتوانند تاییدیه دانش بنیان بگیرند.
*** معرفی 2300 شركت دانش بنیان برای استفاده از معافیت مالیاتی
صاحبكار یادآورشد:یكی از حمایت هایی كه برای شركت های دانش بنیان درنظرگرفته شده است، بهره مندی ازمعافیت مالیاتی است، درسال مالی 92، 40 شركت، 93، هزارو 300 شركت و در سال مالی 94، دو هزارو 300 شركت به سازمان امور مالیاتی معرفی و از معافیت مالیاتی بهره مند شده اند.

*** بهره مندی تقاضای 120شركت دانش بنیان از معافیت گمركی
وی افزود: معافیت گمركی از دیگر حمایت‌های قانونی از شركت‌های دانش‌بنیان است كه بر این اساس 4 دسته محصولات مشمول معافیت‌های گمركی می‌شوند، تا كنون 200 تقاضا برای بهره مندی از این حمایت دریافت شده است كه از این تعداد 120 تقاضا توانسته اند از این معافیت استفاده كنند.
وی افزود: كالاهای وارداتی برای مهندسی معكوس جهت ساخت نمونه مهندسی، واردات قطعات برای ساخت در حد نمونه اولیه تحقیقاتی، تجهیزات آزمایشگاهی تست و كنترل و ماشین‌آلات خط تولید مشمول معافیت‌های گمركی می‌شوند.

*** تایید 65 تقاضای شركت های دانش بنیان برای استقرار در شعاع ممنوع شهرهای بزرگ
صاحبكار افزود: علاوه بر این‌ها در گذشته قانونی درخصوص ممنوعیت فعالیت شركت‌های دانش‌بنیان در اطراف شهرهای بزرگ مصوب شده بود كه با مذاكرات انجام شده با سازمان محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و تجارت این مشكل با رده بندی زیست محیطی شركت های دانش بنیان رفع شده است.
به گفته وی، بر اساس این توافقات شركت‌های دانش‌بنیان با دریافت رده بندی زیست‌محیطی می‌توانند در اطراف شهرهای بزرگ مستقر شوند، تاكنون 65 تقاضا در این زمینه برای استقرار در اطراف شهرهای مشهد، اصفهان و تهران به تایید رسیده است.

*** تایید تقاضای 200 شركت دانش بنیان برای استفاده از تسهیلات خدمت سربازی
صاحبكارافزود: اعطای تسهیلات سربازی نیز از دیگر حمایت‌های قانونی از شركت‌های دانش‌بنیان از سوی دستگاه های اجرایی است، براین اساس 390 شركت تقاضای استفاده از تسهیلات سربازی را برای افراد كلیدی خود ارائه داده‌اند كه تقاضای 200 شركت مورد تایید قرار گرفته است و به امور نخبگان نیروهای مسلح اعلام شده است.
وی در خصوص شرایط استفاده از تسهیلات سربازی گفت: این افراد می‌توانند با انجام پروژه‌های تحقیقاتی، نظام‌وظیفه خود را طی كنند كه بر این اساس اگر شركت همكار بخش دفاعی باشد، می‌تواند در آن پروژه دفاعی شركت كند؛ ولی اگر شركتی با بخش‌های دفاعی مرتبط نبود، فرد موردنظر به دستگاه‌های دفاعی برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی معرفی خواهد شد.

*** استقرار 20شركت‌ دانش‌بنیان در واحدهای مسكونی
وی بیان كرد: بر این اساس مذاكرات انجام شده با شهرداری تهران، استقرار شركت های دانش بنیان در كاربری های مسكونی امكان پذیر شده است، در صورتی كه شركت‌های دانش‌بنیان در واحدهای مسكونی معارض نداشته باشند، می‌توانند مستقر شده و فعالیت نمایند.
صاحبكار اظهاركرد: تاكنون 20 شركت برای استقرار در واحدهای مسكونی به شهرداری تهران معرفی شده‌اند.
وی یادآور شد: در نظر داریم این امر را در شهرهای بزرگ مانند اصفهان، تبرییز و مشهد نیز انجام دهیم .
دبیر كارگروه ارزیابی و شناسایی شركت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست‌جمهوری گفت: علاوه بر این برنامه ها برنامه‌های حمایتی بسیاری نیز از سوی معاونت برای شركت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است كه ازآن جمله می توان حمایت های صادراتی و تبادلات فناوری را نام برد، بر این اساس در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 19 برنامه حمایتی برای صادرات و تبادل فناوری در نظر گرفته شده است.
وی، ارزیابی آمادگی صادراتی، مشاوره صادراتی، آموزش‌های بازرگانی و صادرات، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی، ثبت محصولات، داروها و علائم تجاری را از جمله برنامه‌های 19 گانه این معاونت برای صادرات و تبادلات فناوری نام برد.
وی همچنین استفاده از خدمات آزمایشگاه های راهبردی با 50 درصد تخفیف را از دیگر حمایت های در نظر گرفته شده برای شركت های دانش بنیان نام برد.
علمی ** 9340**1440
خبرنگار : منیر ابراهیمی زاده** انتشار: معصومه گلشن