استانداردهاي ساختمان هوشمند به زودي تصويب مي شود

تهران- ايرنا- رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت: استانداردهاي ساختمان هوشمند بر اساس تجارب بين المللي و و مطابق با استاندارهاي اتحاديه جهاني مخابرات تدوين شده و در حال گذراندن رويه هاي قانوني براي تصويب و ابلاغ است.

در تعريف ساختمان هوشمند آمده است: بطور كلي تجهيز ساختمان به مجموعه تجهيزاتي كه براي افزايش كارايي و بهره وري و ايجاد محيطي مطبوع براي ساكان آن طراحي و اجرا مي شود« هوشمند سازي ساختمان» گفته مي شود. هدف از اجراي پروژه هاي هوشمندسازي مي تواند تبديل فضا به يك فضاي متمايز و لوكس، تبديل ساختمان به يك ساختمان با مصرف بهينه انرژي و يا تبديل خانه به يك خانه مدرن و امن با مديريت هوشمند باشد.
در همين رابطه و براساس گزارش روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فناوري اطلاعات ايران، نصرالله جهانگرد در نشست تخصصي شهر هوشمند جايزه جهاني خشت طلايي تهران گفت: اكنون ادبيات شهرهاي هوشمند از جنبه هاي مختلف نظير فني، اقتصادي، خدماتي و زيست محيطي مشخص و استانداردهاي آن نيز تدوين شده است.
وي افزود: شهروندان در يك شهر هوشمند بايد بتوانند به خدمات مورد نياز خود با حداقل زمان، هزينه و كمترين مصرف انرژي دسترسي داشته باشند كه علاوه بر مباحث فني، موضوع معماري شهري و معماري ترافيكي از جمله مسايل مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
معاون وزير ارتباطات درباره خدمات الكترونيكي ارايه شده از سوي دستگاه ها نيز گفت: اكنون آماده سازي سرويس هاي دولت الكترونيك دستگاه ها به نتايج خوبي رسيده و در مرحله يكپارچه سازي خدمات براي تسهيل در دسترسي آن ها براي مردم قرار داريم.
وي خاطرنشان كرد: خدمات مبتني بر اطلاعات مكان محور، پرداخت هاي تلفن همراه و خدمات نقش هاي شهري پستي از جمله محورهايي است كه در دستور كار قرار گرفته و اميدواريم تا پايان امسال عملياتي شود.
جهانگرد تصريح كرد: بر اساس استاندارهاي مورد نظر در شبكه ملي اطلاعات، دسترسي به خدمات واي فاي( WIFI )در نقاط پر تراكم شهري به عنوان خدمات دسترسي در شهرهاي هوشمند در دستور كار است تا شهروندان از طريق آن بتوانند به خدمات الكترونيكي بر بستر تلفن همراه دسترسي داشته باشند.
يكي از بزرگ‌ ترين نيازهاي كاربران اينترنت، امكان دسترسي به اينترنت در مكان‌هاي عمومي است كه فناوري Wi-Fi براي برطرف كردن همين نياز به‌ طور گسترده در دنيا عرضه شد.
اقتصام**2078**1561**تنظيم كننده: محمدمهدي بهرامي ** انتشاردهنده:مژگان توانا