آماده پذیرش مسئولیت هستم/ گنج شایگان جوانان را به رایگان از كف نمی دهم

تهران - ایرنا - وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با بیان اینكه آماده پذیرش مسئولیت خطیر وزارت ورزش و جوانان است، با نمایندگان عهد كرد كه گنج شایگان جوانان را به رایگان از كف نخواهد داد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایرنا، «مسعود سلطانی فر» عصر امروز (سه شنبه) و در جلسه علنی رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت ورزش و جوانان ضمن تشكر از نمایندگان برای جلساتی كه هفته گذشته با آنها داشته است، گفت: امیدوارم بتوانم زمینه را برای حركت جدید در وزارت ورزش و جوانان هماهنگ كنیم.
وی تاكید كرد: جا دارد از رئیس جمهوری كه بار دیگر به بنده اعتماد كرده و من را برای تصدی یكی از سمت های مهم به معرفی كردند، تشكر كنم.
سلطانی فر گفت: من به سختی و پیچیدگی كار جوانان كه امكان دارد بر تدبیر مدیران پیشی بگیرد، واقف هستم؛ هرگونه كوتاهی در پرداختن به رشد فضائل اخلاقی جوانان و زندگی دینی در نسل جوان از یك سو و مطالبات واقعی جوانان و بی اعتمادی و بهره مند نشدن از ظرفیت های عظیم نهفته در كالبد وجودی نسل جوان، آینده ای غیرقابل پیش بینی را رقم خواهد زد.
وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان تصریح كرد كه از چالش ها و مشكلات جوانان آگاهی داشته ولی با استئانت از برنامه های راهبردی و تجربه سه دهه مدیریتی آماده پذیرش این مسئولیت است.
سلطانی فر مسئولیت های مختلف خود در سه دوره استانداری، 8 سال معاونت استاندار، 2 سال قائم مقامی سازمان تربیت بدنی، عضویت در شورای شهر و ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را یادآور شد و افزود: در طول سه سال گذشته سازمان میراث فرهنگی را از یك سازمان بی سامان به سازمانی تبدیل كردیم كه در جشنواره شهید رجایی به كمك تمامی همكارانم دستگاه نمونه كشوری انتخاب شد.
وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان خاطرنشان كرد: آماده ام با درایت و متانت، صداقت و صلابت و اعتدال و انصاف و با جلب همكاری قوای سه گانه، مدیران و سازمان های مردم نهاد و نیروهای اجتماعی، علمای حوزه علمیه و كارشناسان و خبرگان، مدیریت راهبردی را در وزارت ورزش و جوانان برعهده بگیرم.
وی افزود: با استفاده از مدیریت راهبردی در سه سطح كلان، میانی و عالی و با تركیب خوش تلفیقی از عقلانیت و تجربه و عینیت اجتماعی، در عین پافشاری در اصول و به مدد نیك نفسان جامعه، جوانان را فرصت طلایی و تمام نشدنی از عشق شور و اشتیاق می دانم.
سلطانی فر با نمایندگان عهد بست كه گنج شایگان جوانان را به رایگان از كف ننهد و آتش شوق در نیستان وجود جوانان بزند؛ خودباوری و امید به آینده به جوانان پیش كش كنم و همراهی كنشگرانه آنها را جلب كنم.
وی افزود: باید همه ظرفیت های پیدا و پنهان كشور به حسن تدبیر برای اعتماد به نفس سازی جوان ایرانی به كار گرفته شود و سهم جوانان در تحقق توسعه پایدار افزایش یابد.
سلطانی فر ادامه داد: می خواهیم با سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت دستگاه ها در امور جوانان از طریق شورای عالی جوانان، ناهماهنگی بین دستگاه ها در خدمت رسانی و جلب مشاركت جوانان در فرآیند تصمیم سازی را برطرف كنیم.
وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت: ناهمگونی باید سامان داده شود تا راه مقابله با آسیب های اجتماعی گشوده شود و با نهادینه شدن الگوی اسلامی، سبك زندگی اجتماعی جوان ایرانی، تضمین گردد.
وی با اشاره به اینكه باید ساماندهی وضعیت جوانان در صدر ماموریت وظایف دولت و ماموریت قرار گیرد، گفت: گفتمان ملی برای ارتقاء ساماندهی اثر بخش و جوانان با نهادهای رسمی شكل گیرد و تفاهم سازمان ها و نهادها توسعه پیدا كند. استفاده حداكثری از ظرفیت تشكل ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی نیز دارای اهمیت زیادی است و در دستور كار قرار می گیرد.
سلطانی فر عنوان كرد: در این مسیر استفاده از تجربیات جهانی راه گشا است، چراكه در جهان جدید به مدد فن آوری، جوانان در مركز تحول قرار گرفته اند. بسیاری از اختراعات از اندیشه چالاك و پاك جوانان سرچشمه می گیرد.
وی افزود: در كشورهای صاحب تكنولوژی معضل گسترده بی كاری برطرف شده و غول های تكنولوژی معتقدند كه تا سال 2030، بیكاری در این كشورها پایان می یابد، چراكه دنیای تكنولوژی درآمد برای جذب جوانان را فراهم می كند. در دنیای كنونی كشورهای ضعیف و قوی از جهت دارا بودن منابع دسته بندی نمی شوند؛ بلكه مدیریت قوی و ضعیف سبب پیشرفت و پسرفت، اشتغال یابی و بیكاری می شود.
وی در ادامه با تاكید بر این مبانی و استفاده از حداكثر فرصت ها، بنیادی ترین برنامه های خود در بخش جوانان را بدین شرح اعلام كرد:
1- تبدیل مساله جوانان به مساله اصلی كشور، ایجاد حساسیت و توجه ویژه مسئولان برای همراهی در رفع موانع.
2- فعال كردن شورای عالی جوانان و ایجاد همانگی بین سازمان ها در ارائه خدمات به نسل جوان و پاسخگو كردن دستگاه ها در قبال ماموریت در حوزه جوانان از جمله اشتغال زایی، تامین نیازها، ازدواج و مسكن.
3- ساماندهی و توانمندسازی نیروی انسانی فعال در جوانان به منظور توسعه ارتباط با آنان و ارتقای مهارت زندگی اسلامی.
4- پایش دائمی وضعیت شاخص های امور جوانان و ارزیابی ارتقا آنان و ایجاد بانك اطلاعاتی جوانان.
5- شناسایی خلاء های موجود و تهیه لوایح قانونی از سوی دولت برای رفع خلاء موجود و حل مشكلات با استفاده از ظرفیت های دولتی و غیر دولتی.
6- حمایت از تاسیس تشكل های غیردولتی در حوزه جوانان و توانمندسازی تشكل های موجود و نظارت بر نحوه عملكرد آن
7- ظرفیت سازی و مدیریت اوقات فراغت جوانان با هماهنگی فرابخشی دستگاه های مختلف با استفاده از وزارت ورزش، آموزرش پرورش، وزارت علوم، نیروهای مسلح، ادارات و كارخانجات.
وی در ادامه به بخش ورزش اشاره كرد و گفت: حوزه ورزش پدیده چند وجه ای در مسائل مختلف داخلی و بین المللی است و نقش ممتازی در توانمندی ملت ها دارد.
سلطانی گفت: ورزش صدای ملت ها در پنچره جهان است و متعلق مردمی است كه شادی و غم خود را با پیروزی و شكست تیم های ملی همراه می كنند. شادی و نشاط از جمله شاخص های مهم توسعه پایدار و نشانگر كارآمدی نظام های سیاسی است. نقش و سهم اقتصاد ورزش در اقتصاد كلان كشور نیز یكی از ویژگی های متماز كشورهای توسعه یافته است.
وی تصریح كرد: حضور شخصیت های تراز اول جهان در تماشای رویدادهای بزرگ جهان نقش بی بدیل ورزش در همراهی ملت ها و دولت ها و كم كردن ساخت سیاسی و اجتماعی را به اثبات می رساند.
گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت ورزش و جوانان، همچنین گفت: در كشورهای توسعه یافته، سران كشورها هرگز از فرصت همراهی ملت شان در شادترین لحظه های آنان در میادین ورزشی دریغ نمی كنند، بهترین صحنه های برای تجلی هویت ملی در غریو شادی ملت ها در به اهتزاز درآمدن پرچم های ملی كشورها در میادین ورزشی ثبت می شود.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اضافه كرد:‌ دیپلماسی ورزشی بخش مهمی از دیپلماسی كشورها در پیشبرد سیاست خارجی در عرصه بین المللی است، جایگاه رفیع ورزش در نهادینه كردن نشاط و شور ملی و تقویت بنیاد های موضوع مهم رشته های دانشگاهی از جمله جامعه شناسی ورزشی است.
او افزود:‌ بنابراین باید برای نشاندن نام بلند ایران اسلامی بر بام جهان مجهز به عزم و اراده و دانش بود و عاقلانه قدم عبرت و قلم بصیرت زد.
این منتخب دولت برای تصدی وزارت ورزش و جوانان، گفت:‌ در این حوزه برنامه های خود را كه برگرفته از اسناد بالادستی شامل فرامین رهبر معظم انقلاب، قانون اساسی، سند چشم انداز 20ساله، برنامه پنج ساله توسعه و سند سیاست های دولت تدبیر می باشد با دو راهبرد اول چابك سازی و منطقی كردن و اصلاح ساختار ستاد وزارتخانه و بهبود سیستم و انجام كارهای و پرداختن صرف به امور حاكمیتی و كاهش تصدی گری و راهبرد دوم برجسته كردن نقش حقوقی و اجرایی فدراسیون ها و واگذاری تصدی گری امور به آنان اجرایی می كنم.
در این راستا مهم ترین سیاست های وزارتخانه كه در دستور كار قرار می گیرد به شرح زیر است:‌
1- تهیه و تصویب سند ملی ورزش كشور و تهیه طرح جامع ورزش كشور به عنوان دو سند بالا دستی كه مبنای برنامه ریزی میان مدت و كوتاه مدت قرار می گیرد.
2- افزایش سهم اقتصاد ورزش در اقتصاد كلان كشور از طریق جذب سرمایه بنگاه های اقتصادی و ایجاد انگیزه در میان فعالان اقتصادی برای تامین منابع پروژه های ورزشی كه تعداد آنان به حدود چهار هزار پروژه و نیاز اعتباری آن ها به هشت هزار میلیارد تومان می رسد.
3- جلب سازمان های مردم نهاد و استفاده حداكثری از منابع نهادهای عمومی و بخش خصوصی و به رسمیت شناختن بخش خصوصی و شهرداری ها به عنوان قلب تپنده ورزش از طریق جلب سرمایه ها برای سرمایه ها برای ایجاد زیر ساخت ها و ساخت اماكن ورزشی.
4- همكاری مجدانه با وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم تحقیقات و فناوری به منظور تقویت ورزش پرورشی و تربیتی در مدارس و دانشگاه ها و تلاش برای كسب استعدادهای برتر.
5- تقویت ورزش همگانی و عمومی و ورزش مادالعمر كه ربط وسیع و مستحكمی با سلامت شهروندان داشته و در بسط نشاط اجتماعی نقش آفرین است و حضور و مشاركت نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد در برنامه ریزی و مدیریت، استفاده مفید و مناسب از اوقات فراغت آحاد مردم در همه سنین از اولویت های برنامه ریزی وزارتخانه است. ما براین باوریم كه در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تبیین شده توسط رهبر معظم انقلاب تمركز بر گسترش ورزش همگانی، نقش به سزایی در كاهش هزینه های بهداشتی و درمانی خواهد داشت.
تقویت و ارتقا ورزش قهرمانی از طریق تدوین نظام استعدادیابی، قهرمان پروی و حضور قدرتمندانه درعرصه ملی و بین المللی در رشته های مختلف به ویژه رشته های پایه و پرمدال و نیز برنامه ریزی برای حضور قدرتمندانه در مسابقات آسیایی2018 جاكارتا ، جام جهانی 2018 روسیه و المپیك 2020 ژاپن از دیگر برنامه های سلطانی فر در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بود.
وی در ادامه گفت: برنامه ریزی برای حضور قدرتمندانه ایران درعرصه بین المللی بگونه ایی خواهد بود تا آنها در برابر شكوه ورزش این سرزمین سرتعظیم فرود آورند و نه تنها پروژه ایران هراسی دشمنان قسم خورده ایران به ملت نقش برآب می شود، بلكه بر اعتبار وشان كشورمان در نظام بین المللی نیز افزوده خواهد شد.
وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: توسعه و كارآمد سازی ورزش بانوان و زمینه سازی فرهنگ برای مشاركت زنان با تاكید برفضائل اخلاقی و سلامت عفاف و حجاب و توسعه رشته ها و مواد مسابقاتی ویژه بانوان برای رفع فقرحركتی آنان از دیگر برنامه های من دراین وزارت خانه خواهد بود.
سلطانی فر افزود: معتقدم گسترش ورزش بانوان نقش ممتازی در نشاط خانواده و سلامت روحی فزندان و جامعه خواهد داشت. همچنین مشاركت بانوان ورزشكار و مدیران زن در مدیریت بخش های مختلف ستاد وزارت خانه و استانها از دیگر سیاست های جدی درآینده خواهد بود.
بهره برداری از ظرفیت بی پایان پیشكسوتان، توسعه ورزش های ملی، بومی محلی، حفظ واحیا كردن ورزش های سنتی، پهلوانی و روزخانه ای برای معرفی فرهنگ ایران و ارتقا آموزه های اخلاقی و پهلوانی، پرداختن به توسعه ورزش روستایی و عشایری و برقرای عدالت ورزشی در توسعه اماكن ورزشی و ایجاد فرصت های برابر برای همگان جهت بهره برداری از آنها و كشف استعدادها در مناطق كمتر توسعه یافته از دیگر برنامه های پیشنهادی وزیر ورزش و جوانان در جلسه بررسی صلاحیت وی برای این وزات خانه بود.
سلطانی فر برتعامل و حمایت همه جانبه با كمیته ملی المپیك و پارالمپیك به منظور رفع نارسایی های موجود و پرهیز از مجادله های بی حاصل و تلاش برای تجمیع و تقویت فرآیند، دستگاه و توسعه ارتقا ورزش كشور و تقویت ورزش معلولان و سالمند تاكید كرد و گفت: تقویت و اجرای نظام باشگاه داری به روش نوین با همكاری بخش خصوصی از دیگر اقدامات من در این وزارت خانه خواهد بود.
به گفته سلطانی فر تلاش برای اعتبارات عمرانی وزات خانه و تكمیل طرح های نیمه تمام از دیگر برنامه این وزات خانه در آینده خواهد بود.
به گفته وزیر پیشنهادی ورزش وجوانان اجرای موثر این برنامه ها منوط به همراهی همه دلسوزان و نمایندگان منتخب ملت ایران خواهد بود.
سلطانی فر اظهار امیدواری كرد كه با حمایت همه بتواند در این عرصه منشا خیر و بركت شود.
ورزشی**9129**3783**1828**9250**1379
خبرنگاران: مهدی رهبر، امیرمیرزائیان، خدیجه روزبهانی و سفید گلی زاده ، انتشار دهنده: هادی افتخاری