برپايي دومين نمايشگاه ليزر وصنايع وابسته در دانشگاه صنعتي شريف

تهران- ايرنا-دبيرستاد توسعه فناوري‌هاي ليزرمعاونت علمي و فناوري رياست جمهوري گفت:ابزارهاي ليزري بخش صنعت، بهداشت و سلامت، فناوري ارتباطات، تجهيزات آزمايشگاهي و تبليغاتي در دومين نمايشگاه ليزرعرضه مي شود.

محمدصادق ذبيحي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: اين نمايشگاه با حمايت ستاد توسعه فناوري‌هاي ليزر، فوتونيك و ساختارهاي ميكروني معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري در دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي شود.
وي با اشاره به ظرفيت‌هاي نهفته جمهوري ايران اسلامي اظهار كرد:كشور با مديريت صحيح و تكيه بر تلاش جوانان فرهيخته قابليت طراحي و ساخت انواع ليزر و در هر سطحي را دارد، بي ترديد تحقق اين امر به ارتقاء صنايع مادر و در نهايت رفاه ملي در كشور منجر خواهد شد.
دبير ستاد توسعه فناوري‌هاي ليزر، فوتونيك و ساختارهاي ميكروني با اشاره به همزماني چهلمين سالگرد پايه گذاري مركز ليزر و اپتيك در سازمان انرژي اتمي با دومين نمايشگاه بين المللي ليـزر و صنايع وابـستـه، افزود: در حاشيه چهارمين كنفرانس ملي ليزر و كاربردهاي آن كه با همراهي مسوولان، كارشناسان، صنعتگران برگزار مي شود، علاوه بر هم انديشي پژوهشگران و صاحبنظران، نتايج تحقيقات و پژوهش اين حوزه نيز در نمايشگاه عرضه خواهد شد.
ذبيحي با بيان اين كه در اين نمايشگاه فعالان حوزه صنعت، تحقيق و پژوهش، سلامت و درمان، ارتباطات، روشنايي، عكاسي و چاپ، صنايع اپتيك و آموزش حضور دارند، گفت: برشكاري، برش‌هاي ظريف، جوشكاري، سوراخكاري، حكاكي، خودروسازي، جوش شاسي، در و پنجره و ساير اجزاي اتومبيل، صنايع ساختماني، صنايع هوا و فضا، چرم و صنايع دستي، الكترونيك، ساخت ترانزيستور و مدار مجتمع، رباتيك، قطعه سازي با ليزر در بخش صنعت ارائه مي شود.
وي افزود: تحقيق و پژوهش در حوزه هاي مواد و تجهيزات آزمايشگاهي، اندازه گيري، سنتز و فرآوري مواد، نانو تكنولوژي، علوم، فيزيك و شيمي، ايجاد پالس‌هاي كوتاه، ليزرهاي قدرت، برهم كنش ليزر با ماده، ليزر گرافت، يونيزاسيون و طيف سنجي جرمي، لايه نشاني به روش ليزر پالسي، تشخيص، سرعت سنجي، مسافت يابي، ترازيابي و Scanning از مباحثي است كه در اين نمايشگاه و كنفرانس به آن پرداخته مي شود.
دبير ستاد توسعه فناوري‌هاي ليزر، فوتونيك و ساختارهاي ميكروني گفت: در بخش سلامت و درمان دومين نمايشگاه بين المللي ليزر و صنايع وابسته به مباحثي چون ابزار و وسايل پزشكي، چشم پزشكي و دندانپزشكي، صنايع دارويي، زيبايي، پوست و مو، چاقوي ليزري، مته ليزري، پرتونگاري، زنان و زايمان، اولوژي، جراحي، قلب و عروق، كاهش درد، ليپوساكشن، بهبود زخم، سنگ شكن، خدمات بهداشتي پرداخته مي شود.
ذبيحي اظهار كرد: در بخش فناوري ارتباطات نيز سنسورها، فرآوري اطلاعات نوري و ضبط آنها، ارتباطات نوري، مخابرات و انتقال اطلاعات و در زمينه روشنايي نيز دستگاه هاي نورپردازي، نورافشاني، پرتو افكني و ليزرشو به نمايش در مي آيد.
وي ادامه داد: در دومين كنفرانس ليزر و در بخش آموزش در حوزه عكاسي و چاپ، ليتوگرافي و استريوليتوگرافي، تمام نگاري (هولوگرافي) و ابزار و وسايل آموزشي، آموزشگاه‌ها و مراكز علمي، ايمني كار با ليزر مباحثي ارائه مي شود.
از جمله برنامه هاي ديگر اين دوره پرداختن به صنعت اپتيك، فايبراپتيك، اپتيك غير خطي، اسپكتروسكوپي ليزري (اندازه گيري طول موج و فركانس) است.
در دومين دوره نمايشگاه ليزر و صنايع وابسته توليد كنندگان هداياي تبليغاتي، مهر و پلاك، نشريات، كتب تخصصي و رسانه‌هاي جمعي، كارشناسان و دانش پژوهان علوم وابسته، پژوهشكده‌ها، مؤسسات فعال در زمينه استانداردهاي داخلي و بين المللي، شركت‌هاي مشاور تبليغات و اطلاع رساني نيز حضور دارند.
اين نمايشگاه بين المللي 11 تا 13 آبان ماه در دانشگاه صنعتي شريف برگزار مي‌شود.
علمي****1293 **
خبرنگار: محمد طاهري*انتشار: زهره محتشمي پور