جنگنده رادارگریز چین رونمایی شد/پیام تبریك فضانوردان چینی از فضا

پكن - ایرنا - چین روز سه شنبه و در جریان آغاز یازدهمین نمایشگاه بین المللی هوافضا در شهر «جوهای» جنگنده رادارگریز و مافوق صوت «جی 20» خود را رونمایی كرد.

به گزارش ایرنا، در آیین گشایش این نمایشگاه میهمانان ویژه ای از كشورهای مختلف از جمله امیر سرتیپ «حسن شاه صفی» فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آن حضور داشتند.
فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی سه روز پیش به منظور شركت در كنفرانس بین المللی آموزش پرواز نظامی چین (2016-MFTC) وارد شهر «جوهای» در جنوب چین شده است.
در مراسم رونمایی از جنگنده مافوق صوت و رادار گریز «جی 20» دو فروند از این هواپیما به مدت 10 دقیقه بر فراز نمایشگاه به پرواز در آمدند و اقدام به حركات نمایشی كردند.
برخی بر این باورند كه نشان دادن تجهیزات پیشرفته هوایی توسط چین به نوعی نشان دادن قدرت و بازوی نظامی خود به كشورهایی همچون آمریكاست كه در حال تقویت حضورشان در دریای جنوبی هستند.
در مقابل اظهار نظر بعضی از كارشناسان نظامی چین كه معتقدند این جنگنده رقیب جدی هواپیماهای «اف 22» آمریكا است، به گفته برخی از كارشناسان حوزه هوانوردی دنیا شاید این مقایسه كمی زود باشد.
در حال حاضر آمریكا تنها كشوری است كه هواپیماهای رادارگریز (استیلت) فعال در اختیار دارد.
البته چین در سال جاری میلادی یك بار این هواپیما را به صورت آزمایشی به پرواز در آورد و در آن زمان برخی منابع نظامی در بالكان اعلام كردند كه فناوری به كار گرفته شده در جنگنده رادارگریز «جی 20» چین ممكن است از یك هواپیمای آمریكایی كه در جریان جنگ كوزوو ساقط شد نمونه برداری شده باشد.
فردی كه از او به عنوان دریاسالار «داوور دومازت لوسو» رئیس ستاد مشترك ارتش كرواسی در زمان جنگ كوزوو نام برده شده، مدعی شده بود كه عوامل چین بخش هایی از یك جت اف-117 را در سال 1999 با خود بردند؛ هواپیمایی كه در عملیات ناتو مشغول بمباران نیروهای صرب بود و با شلیك پدافند ضدهوایی صرب ها ساقط شد.
نمایشگاه بین المللی هوا فضای چین از سال 1996 میلادی، هر دو سال یك بار در شهر «جوهای» در استان «گوانگ دونگ» برپا می شود و هم اكنون به یكی از معتبرترین نمایشگاه های بین المللی هوا فضا در جهان تبدیل شده است.
علاوه بر نمایش هواپیمای «جی 20» چین، امروز همچنین تعدادی دیگر از جنگنده های این كشور و هواپیماهای سایر كشورها كه تعداد آنها بیش از 120 مدل عنوان شده، در معرض دید بازدیدكنندگان قرار گرفت.
12 فروند هواپیمای مدل هاوك، پنج فروند سوخو 27، شش فروند میگ 29 روسیه، تیم هوایی ایر رویال انگلیس و سه فروند هواپیمای شردیل پاكستان از جمله هواپیماهای حاضر در این نمایشگاه هستند.
یكی از نكات قابل توجه در آیین گشایش نمایشگاه امروز، برقراری ارتباط مستقیم با«جین های پینگ» و «چن دونگ» دو فضانورد چینی بود كه اواخر مهرماه جاری عازم فضا شده بودند.
این دو فضانورد در پیامی كه به صورت مستقیم برای حاضران پخش شد، شروع یازدهمین نمایشگاه بین المللی هوافضا در شهر «جوهای» را به میهمانان و شركت كنندگان تبریك گفتند.
نمایشگاه هوایی چین در شهر «جوهای» مهمترین و بزرگترین مركز نمایش هوایی و همچنین مكانی مناسب برای ارائه آخرین دستاوردهای نوین در حوزه هوانوردی به حساب می آید.
آساق**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان