خط های موازی در این شهر به هم می رسند

شیراز- ایرنا- شهر جدید صدرا در شمال غربی شیراز با هدف اسكان سرریز جمعیت این كلانشهرایجاد شد كه هنوز پس از ربع قرن مشكلاتی دارد كه عضو هیات مدیره شركت عمران شهر جدید صدرا معتقد است وجود 2 خط لوله اصلی گاز و نفت خام به موازات شهر صدرا یك هشدار برای این شهرجدید است.

دكتر خلیل حاجی پور كه سه شنبه با ایرنا گفت و گو می كرد این 2خط موازی را همچنین با عبارت خطر بالقوه برای شهر جدید صدرا توصیف می كند.
وی درباره 2 خط موازی نفت خام و گاز كه این شهر جدید را در برگرفته اند می گوید: قبل از مكان یابی شهر صدرا 2 خط لوله گاز و نفت خام در این مكان وجود داشته است یعنی این 2 خط لوله از جاده بیضا در غرب و شمال شهر صدرا تا دشت باجگاه در شرق این شهر جدید عبورمی كرده و امتداد داشته و دارد.
خط لوله گاز را سراسری یا اصطلاحا كشوری می نامند كه یك انشعاب از آن به شیراز می رسد و خط لوله نفت خام مربوط به منطقه نفت خیز گچساران در استان كهگیلویه و بویراحمد است كه از این استان واقع در همسایگی شمال غرب فارس به پالایشگاه شیراز كشیده شده است پالایشگاهی كه در شمال این كلانشهر و منشعب از جاده شیراز به اصفهان است.
صدرا در زمره شهرهای جدید با سابقه 25 سال است كه در 15 كیلومتری شمال غربی شیراز واقع شده و اواخر دهه 60 مطالعات مكان یابی آن صورت گرفته و در سال های آغازین دهه 70 عملیات اجرایی و جمعیت پذیری این شهرجدید به تدریج آغاز شد كه به تعبیر عضو هیات مدیره شركت عمران شهر جدید صدرا ، الگوی توسعه كالبدی آن یك شهر خطی با كشیدگی شرقی غربی است.
از سال های گذشته كه این خطوط لوله كشیده شده ،حریم های ایمن را برای آن ها مشخص كرده اند اما حاجی پور معتقد است این خطوط لوله در صورت عدم توجه به ضوابط ایمنی یك تهدید بالقوه برای شهر صدرا محسوب می شود.
برای خط لوله نفت حریم عملیاتی 14 متر و همچنین حریم ایمنی 50 متر از طرفین در نظر گرفته شده است كه این حریم باید حتما رعایت و با دقت كنترل شود و هر گونه ساخت و ساز و عملیات راهسازی و حفاری و نظایر آن در این محدوده باید با استعلام از شركت مدیریت خط انتقال نفت انجام شود.
عضو هیات مدیره شركت عمران صدرا این را نیز گفت كه بیمارستان پیوند اعضا كه هم اینك در شهر جدید صدرا در مراحل اتمام ساخت است، در حریم این 2 خط لوله نیست اما در فاصله كمی بعد از حریم مشخص شده ساخته شده است و می توان گفت مكان یابی این بیمارستان منطقی نبوده است.
از دیدگاه حاجی پور درحال حاضر ساخت و سازی در حریم های این 2 خط لوله انجام نشده است اما برخی از پروژه های مسكن مهر با فاصله بسیار كم در خارج از محدوده های مشخص شده ساخته شده است كه این موارد هشداردهنده است.
عضو هیات مدیره شركت عمران صدرا درمصاحبه با ایرنا ادامه داد: خط لوله گاز در بسیاری از شهرهای ما عبور كرده و عامل جدی برای تهدید نیست زیرا قابل كنترل و مهار است اما خط لوله نفت حساسیت بیشتری دارد.
دلیل این حساسیت چیست؟ پاسخ حاجی پور این است: خط لوله نفت حاوی نفت خام و سنگین است در صورت بروز اتفاق یا حادثه صدمات جبران ناپذیری به ویژه مشكلات جدی زیست محیطی خواهد داشت و به دلیل این حساسیت ها و در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به پدافند غیرعامل و همچنین با هدف پیشگیری و مدیریت بحران، حساسیت خط لوله نفت بیشتر از گاز است.
در حال حاضر و بر اساس طرح سرشماری سال 94 شركت عمران، 75 هزار نفر در شهر صدرا ساكن هستند كه باتوجه به شتاب شهرنشینی و اتمام 23 هزار واحد مسكن مهر این شهر امكان افزوده شدن جمعیت این شهر هست كه عضو هیات مدیره شركت عمران صدرا ، آنچه را عدم توجه به تهدیدهای بالقوه ناشی از وجود 2 خط لوله نفت خام و گاز در محدوده شهر صدرا می نامد یك چالش جدی پیش روی مدیریت این شهر ارزیابی می كند.
در زمان كنونی كه نمی توان شهر و خطوط نفت و گاز را جا به جا كرد، پس راه حل چیست؟ در این مورد حاجی پور گفت: با شرایطی روبرو هستیم كه همه باید تلاش كنند وجود این 2 خط لوله خسارت و شرایط ناگواری پیش نیاورد و برای تامین ایمنی و امنیت شهر صدرا با وجود عبور این 2 خط لوله ، نیازمند اهتمام ویژه دستگاه ها و مسئولان استانی هستیم.
گلایه و پیشنهاد او این است: نبود مدیریت واحد شهری و یكپارچه و انجام عملیات متعددكندن زمین و راهسازی،یكی از معضلات موجود در شهر صدرا مرتبط با این 2 خط لوله است كه كارها را سخت كرده است كه دستگاه های اجرایی باید تعامل بیشتری باهم داشته باشند و نسبت به اجرای فعالیت های خود، وجود این 2 خط لوله را در نظر داشته باشند و با تبعیت از ضوابط و دستورالعمل های شركت گاز و نفت فعالیت كنند.
حاجی پور بیان كرد: امنیت و ایمنی شهروندان یك موضوع فرابخشی است كه حساسیت دستگاه های استان را نسبت به وجود این 2 خط لوله بیشتر می كند، شركت عمران صدرا نقش حاكمیتی دارد و تاكنون تعامل مناسبی با شركت های نفت و گاز داشته و قبل از انجام هرگونه اقدام، استعلام های لازم را می گیرد و لحاظ می كند.
عضو هیات مدیره شركت عمران صدرا افزود: مكاتباتی برای ایمن سازی خط لوله نفت خام موجود در شهرصدرا انجام شده و مقدمات انتخاب پیمانكار برای انجام كارهای ایمن سازی از جمله حفاظت از پوشش لوله ها و بردن لوله ها به سطح عمیق تر زمین توسط شركت نفت در حال انجام است و امیدواریم همكاران ما در مدیریت خط انتقال در این زمینه شتاب كنند.
مصاحبه كننده:فاطمه هاشمی نیك ** انتشار دهنده: سیداحمد نجفی
3002/ 1876 / 2027

سرخط اخبار استان‌ها