۱۱ آبان ۱۳۹۵،‏ ۵:۵۱
کد خبر: 82289443
۰ نفر
15 كشته بر اثر انفجار گاز معدن در چین

پكن - ایرنا - بر اثر انفجار گاز در یك معدن زغال سنگ در شهر «چونگ چینگ» در جنوب غرب چین دستكم 15 نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایرنا، این معدن بر اساس گزارش رسانه های چین در منطقه «یونگ چوآن لایسو» در جنوب غرب كشور واقع شده كه بر اثر این حادثه 18 تن دیگر نیز در تونل های این معدن محبوس شده و هنوز نتوانستند راه فراری به بیرون از آن پیدا كنند.
گزارش ها حاكیست كه این حادثه مقارن ظهر دیروز (دوشنبه) رخ داده و در مجموع 35 كارگر در این معدن مشغول به كار بوده اند كه فقط 2 نفر از این حادثه جان سالم به در برده اند.
هم اكنون 200 تن از نیروهای امداد و نجات و نیروهای پلیس در منطقه حضور دارند و تلاش ها برای نجات معدنچیان از سوی آنان همچنان ادامه دارد.
ظرفیت تولید این معدن فقط ۶۰ هزار تن در سال است كه جزو معادن كوچك محسوب می شود و باید تعطیل می شده است.
پس از وقوع این حادثه دولت محلی دستور داده است تا زمانی كه وضعیت این معدن و معدنچیان روشن نشود، هیچ یك از معادن زغال سنگ چونگ چینگ اجازه فعالیت نخواهند داشت.
وقوع انفجار گاز در معادن زغال سنگ چین طی سالهای اخیر باعث كشته و زخمی شدن شمار زیادی از كارگران معادن این كشور شده است.
آخرین حادثه از این دست مربوط به اوایل مهر ماه سالجاری است كه بر اثر انفجار در معدن «نینگژیا» در منطقه خودمختار «هویی» در شمال چین 19 نفر جان باختند.
در حادثه ای دیگر كه پنجم فروردین ماه سال جاری رخ داد، 19 نفر از كارگران یك معدن زغال سنگ دیگر در شمال چین به دلیل انفجار گاز و ریزش بخشی از آن جان باخته بودند.
كشور چین بزرگترین تولید كننده زغال سنگ در جهان بوده و حوادث زیادی را طی سال‌های اخیر در معادن خود تجربه كرده است.
چین به دلیل پایین بودن ضریب ایمنی در معادن كه معمولا از سوی كارفرمایان نادیده گرفته می شود به داشتن خطرناكترین معادن در دنیا مشهور است.
حوادثی همچون انفجار و ریزش در معادن به دلیل عدم رعایت مسائل و نكات ایمنی از سوی صاحبان آن، سالانه تعداد زیادی از كارگران چینی را به كام مرگ می‌كشاند؛ معادن چین فقط در سال 2014، 931 قربانی گرفته است.
بر اساس آمار مراكز دولتی چین، تلفات انسانی معادن این كشور در سال 2013، بیش از یك هزار و 300 كشته و مفقود بود كه در 600 حادثه فروریختن معدن رخ داده بودند.
آساق**1597**انتشاردهنده: فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان