مربی المپیكی كشتی فرنگی: در داخل كشور دیده نمی شوم

تهران - ایرنا - مربی كشتی فرنگی ایران كه در المپیك 2012 لندن و المپیك 2016 ریو درخشید، گفت: در ایران دیده نمی شوم و به خدمات من نیازی نیست.

«محمد بنا» معمار كشتی فرنگی ایران او را از شهر سنندج در استان كردستان به كادر فنی تیم ملی دعوت كرد، نامش در المپیك 2012 لندن پس از آن بر زبان ها افتاد كه تیم ملی كشتی فرنگی ایران نتایج درخشانی گرفت. او «جمشید خیرآبادی»‌ است كه پس از المپیك لندن به جمهوری آذربایجان رفت و با این تیم نیز به موفقیت های چشمگیر رسید.
مربی سنندجی كشتی فرنگی ایران، پس از آنكه جمهوری آذربایجان را در المپیك 2016 ریو بر سكوی سوم المپیك نشاند، ساز جدایی از این تیم را كوك كرد. او زمزه های رفتن «محمد بنا» را پس از المپیك 2016 ریو از اردوی ایران شنید و علی رغم مذاكراتی كه با برخی كشورهای خارجی برای هدایت تیم ملی آنها داشت، منتظر ماند تا شاید افتخار خدمت به كشتی ایران نصیبش شود.
گفت و گو با مردی از خطه كردستان با خصلت های مردانگی و غیرت سخت است، در این سخن خیرآبادی كه گفت: «ایران به من نیاز ندارد»، آشكارا غم نهفته بود. او تاكید كرد: از پنج كشور پیشنهاد دارم. شرایط آنها را بررسی خواهم كرد و به یك پیشنهاد پاسخ مثبت خواهم داد.
وی به خبرنگار ایرنا گفت: آذربایجانی ها اصرار دارند كه همچنان مسئولیت كشتی فرنگی آنها را عهده دار باشم، اكنون دیگر برای من تنها موضوع بستن قرارداد مهم نیست، بلكه اعتقاد دارم نباید به اعتبار خود آسیب برسانم و باید به كشوری بروم كه دارای جایگاهی در كشتی دنیا باشد.
سرمربی سابق تیم ملی كشتی فرنگی جمهوری آذربایجان گفت: آذربایجانی ها حاضر بودند برای یك طلای كشتی در المپیك میلیون ها دلار هزینه كنند.
وی گفت: قرارداد من با جمهوری آذربایجان تا المپیك ریو بود. هنوز سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی آذربایجان انتخاب نشده است. مسئولان كشتی این كشور به دلیل میزبانی بازی های كشورهای اسلامی در سال 2017 اصرار دارند كه در این كشور بمانم.
خیرآبادی گفت: من تصمیم خودم را پیش از این گرفته بودم و در ایامی كه بازی های المپیك 2016 ریو برگزار می شد، با چند كشور مذاكراتی داشتم، اما چون گمانه زنی هایی مبنی بر كناره گیری محمد بنا از تیم ملی ایران مطرح بود، پاسخ قطعی به پیشنهادات خارجی ندادم و زمانی كه به ایران آمدم متوجه شدم سرمربی تیم ملی انتخاب شده است.
وی یادآور شد: بعد از آنكه متوجه شدم در ایران به من نیازی نیست، وضعیت امكانات سه كشور از پنج كشوری كه به من پیشنهاد داده بودند را بررسی كردم و در 20 روز آینده نیز با دو كشور دیگر مذاكرات خواهم كرد. زمانی كه همه موارد را بررسی و اینكه در كجا اختیاراتم بیشتر است و بهتر می توانم موفق باشم، مقصد نهایی خود را برای ادامه كار انتخاب خواهم كرد.
مربی كشتی ایران در المپیك 2012 لندن در خصوص نقش مربیان ایرانی در كشورهای دیگر گفت: این افتخاری برای یك كشور است كه مربیان آنها در سایر كشورها حضور داشته باشند و در كشتی دنیا تاثیرگذار باشند.
خیرآبادی توضیح داد كه «در رقابت های كشتی قهرمانی اروپا در روسیه، شش مربی صاحب نام روسی، سرمربی سایر كشورها بودند و «آخادوف» نیز سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی آذربایجان بود، این مربی حتی موفق شد تیم روسیه را نیز شكست دهد و در حاشیه آن رقابت ها به بهترین وجه از این مربیان تجلیل شد».
وی افزود: تیم كشتی فرنگی جمهوری آذربایجان همانند ایران دو مدال برنز كسب كرد و از نظر امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت و این تیم برای نخستین مرتبه نیز در سال 2014 در تهران قهرمان جام جهانی شد.
سرمربی اسبق تیم ملی كشتی فرنگی آذربایجان در خصوص نتایج تیم كشتی فرنگی ایران نیز گفت: توقعات از كشتی فرنگی در ایران بی مورد بالا است. در لندن كاری شق القمر شد و بدون محاسبه نتیجه المپیك لندن، فرنگی كاران ایران در المپیك ریو بهترین عملكرد را در ادوار بازی های المپیك داشتند، اما از «محمد بنا» هیچ تجلیلی نشد.
این مربی سنندجی كشتی فرنگی یادآور شد: ما همانند روسیه نیستیم كه در هر دوره المپیك در كشتی چندین مدال طلا كسب كنیم. نباید روند رو به رشد كشتی ایران را با نتایج المپیك 2012 لندن بررسی كرد. در لندن ابر و باد و مه و خورشید و فلك همه دست به دست هم دادند تا آن نتیجه تاریخی رقم بخورد.
وی گفت: البته در ایران سرمایه و ظرفیت های زیادی در زمینه كشتی داریم و با برنامه ریزی، ایجاد امكانات و مدیریت صحیح می توان نتیجه خیره كننده ای به دست آورد. در ایران مربیان بزرگی هستند كه نسبت به كشتی كشور احساس مسئولیت دارند، اما از آنها استفاده نمی شود.
خیرآبادی افزود: هر زمانی كه در كشتی به من نیاز داشته باشند، همانند یك سرباز و عضو كوچك از این كشور در خدمت خواهم بود، اما ظاهرا در ایران به من نیازی نیست.
مربی كشتی ایران در خصوص تفاوت های مربیگری در ایران با سایر كشورهای جهان به خصوص روسیه و جمهوری آذربایجان گفت: كشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان برای ورزش های المپیكی سنگ تمام می گذارند و همه امكانات را برای كسب موفقیت تامین می كنند.
وی گفت: آنها معتقدند كه المپیك نماد توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی یك كشور است و به همین دلیل روی ورزش های المپیكی سرمایه گذاری زیادی می كنند و هر روز هم پیشرفت می كنند و همین آذربایجان در ریو موفق به كسب 9 مدال شد.
دستیار «محمد بنا» در المپیك 2012 لندن گفت: تضمین آینده شغلی و زندگی ورزشكاران برای كشورهایی چون جمهوری آذربایجان و روسیه اولویت نخست است، اما در ایران شرایط برعكس است. در این كشورها وقتی ورزشكاری در سطح نخست ورزش جهان قرار می گیرد در نخستین اقدام، زندگی و آینده اش را تضمین می كنند. اما متاسفانه در ایران به دلیل نادیده گرفتن همین مسایل ورزشكاران نخبه به سایر كشورها می روند.
خیرآبادی گفت: انتظار بود «محمد بنا» پس از المپیك 2016 ریو مدیر تیم های ملی شود و از تجربیات او استفاده شود، اما مشاهده می شود كه علی رغم همه سرمایه گذاری هایی كه روی «بنا» صورت گرفت، به راحتی او را از دست دادند.
وی گفت: متاسفانه خیلی راحت مهره ها را از دست می دهیم و نمی دانم چرا درس نمی گیریم. در كشورهای دیگر زمانی كه به یك مربی فرصت می دهند سوای هر نتیجه ای كه به دست آورده او را رها نمی كنند و در حوزه های دیگر از تجربیات وی استفاده می كنند.
مربی سابق تیم ملی كشتی فرنگی جمهوری آذربایجان در خصوص پا به سن گذاشتن تعدادی از ملی پوشان ایران نیز گفت: یكی از علل شكست تیم ملی كشتی فرنگی ایران در ریو این بود كه بنا جایگزین خوبی برای نفرات تیم ملی نداشت. كشتی ایران به تغییر نسل نیاز داشت و محمد بنا فرصت انجام آن را نداشت.
خیرآبادی توضیح داد: فدراسیون كشتی ایران باید به «علی اشكانی» سرمربی تیم ملی فرصت انجام تغییر نسل را بدهد.
وی تصریح كرد: زمانی كه به جمهوری آذربایجان رفتم به من 50 ماه فرصت داده شد تا ایده های خود را اجرا و نفراتی را كه می خواهم انتخاب كنم و تیمی بسازم كه در حد نام كشور آذربایجان باشد.
خیرآبادی تصریح كرد: تغییر نسل، كاری یك شبه و یا یك ساله نیست و اشكانی برای ایجاد رنسانس در كشتی باید فرصت داشته باشد.
خیرآبادی همچنین در خصوص برخی شائبه ها در مورد نفوذ آذربایجانی ها در داوری اتحادیه جهانی كشتی گفت: اگر مافیایی وجود داشت، آذربایجانی ها در المپیك ریو باید حداقل یك مدال طلا می گرفتند.
وی افزود: در كشتی «روشن بایراموف» و «آندره استیگ برگ» از نروژ برای كسب مقام سومی وزن 59 كیلوگرم كشتی فرنگی در المپیك ریو حق بایراموف را می خورند و حقش 100 درصد پایمال می شود و با «كنستانتین» رئیس كمیته داوران اتحادیه جهانی در این زمینه صحبت كردم و او تصریح كرد كه هر سه داور آن مبارزه را محروم و با آنها برخورد خواهد كرد.
وی با اشاره به روز پایانی مسابقات كشتی آزاد المپیك ریو و مبارزه «رضا یزدانی» و «ختاگ گازیموف» در وزن 97 كیلوگرم یادآور شد: در این مبارزه نیز حق یزدانی را خوردند و این واقعیتی است كه كشورهایی كه دارای جایگاه در اتحادیه جهانی نباشد، چرخش و چربش داوران به سمت كشتی گیرانی است كه نمایندگان آنها در اتحادیه جهانی دارای كرسی هستند.
مربی اسبق تیم ملی كشتی فرنگی ایران در المپیك 2012 لندن در خصوص حضور رسول خادم در هیات رئیسه اتحادیه جهانی، گفت: رئیس فدراسیون پست بسیار مهمی را پس سال ها برای كشورمان گرفته و حضور وی در اتحادیه از این پس به طور حتم تاثیر زیادی در تصمیم گیری داوران خواهد داشت و حق ملی پوشان ایران ضایع نخواهد شد.
ورزشی**1067**
خبرنگار: رضا رمضانی انتشاردهنده:علی خورسندی