۹ آبان ۱۳۹۵،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 82286453
۰ نفر
3 مسافر فضایی به زمین بازگشتند

مسكو - ایرنا - سه فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی پس از شش ماه انجام ماموریت با كپسول ویژه فضاپیمای سایوز روسی به زمین بازگشتند.

به گزارش ایرنا، مركز هدایت پروازهای فضایی روسیه امروز (یكشنبه )اعلام كرد: كپسول ویژه فضاپیمای سایوز حامل فضانوردان در قزاقستان فرود آمد و بیش از 10 فروند بالگرد و هواپیما نیز در عملیات جست وجوی كپسول حامل فضانوردان شركت داشتند.
آناتولی ایوانیشین فضانورد روس، تاكویا اونیشی فضانورد ژاپنی و كیتلین روبینس آمریكایی افرادی بودند كه به زمین بازگشتند.
این فضانوردان در طول ماموریت شش ماهه خود در ایستگاه فضایی بین المللی 40 آزمایش در شرایط ویژه انجام دادند.
بخش عمده این آزمایش ها مربوط به تاثیر شرایط فضایی بر بدن و ارگانیسم موجودات زنده و مواد مختلف بود.
افزون بر این آزمایش ها، فضانوردان سامانه جدید هدایت فضاپیمای جدید سایوز را كه چند ماه پیش به فضا پرتاب شد، آزمایش كردند.
در زمان حاضر سه فضانورد در ایستگاه فضایی بین المللی هستند.
پرتاب بعدی فضاپیمای سرنشین دار 27 آبان انجام می شود كه سایوز.ام.اس-03 سه فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی می رساند.
ایستگاه فضایی بین المللی كه با مشاركت بیش از ۱۵ كشور ساخته و آبان 1377 نیز به فضا پرتاب شد، در مدار نزدیك در ارتفاع ۳۳۰ تا ۴۳۵ كیلومتری از سطح زمین در حركت است و روزی ۱۵ بار دور این سیاره گردش می‌كند.
این ایستگاه محصول همكاری مشترك سازمان های فضایی آمریكا، روسیه، اروپا، ژاپن، و كانادا است، سازمان فضایی برزیل نیز با این برنامه همكاری می كند و چین نیز علاقه خود را برای پیوستن به این جمع بویژه از طریق همكاری با سازمان فضایی روسیه اعلام كرده است.
روسیه تنها دارنده امكانات پرتاب موشك برای حمل ماهواره و تاسیسات فضایی به كشورهای دیگر است كه آمریكا و اعضای اتحادیه اروپا از این سامانه ها روسی استفاده می كنند و حتی از پایگاه های خارج از مرزهای خود نیز عملیات پرتاب را برای كشورهای دیگر اجرا می كند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان