تبعات محاسبه نرخ خوراك با ارز آزاد بر صنعت پتروشیمی

تهران- ایرنا- قائم مقام انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به تبعات محاسبه نرخ خوراك با ارز آزاد بر صنعت پتروشیمی، گفت: با توجه به اینكه ارز تك نرخی نشده است ، اجرای این تصمیم آثار جانبی بر صنعت پتروشیمی و كل زنجیره تولید خواهد داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا از بازار سرمایه، «فریبرز كریمایی» افزود: از چهارم آبان نرخ خوراك مایع و نفتا مجتمع‌های پتروشیمی بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه می‌شود كه این تصمیم تبعاتی بر حاشیه سود شركت های پتروشیمی در پی خواهد داشت.
وی درباره محاسبه نرخ خوراك مایع پتروشیمی ها بر مبنای نرخ ارز آزاد گفت: دولت درصدد تك نرخی كردن ارز در اقتصاد است و محاسبه نرخ خوراك پتروشیمی ها بر مبنای ارز آزاد نیز در راستای تك نرخی شدن ارز رخ داده است.
قائم مقام انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینكه تاثیر مثبت یا منفی این تصمیم بستگی به وضعیت شركت های پتروشیمی دارد ،افزود: گروهی از شركت های پتروشیمی كه خوراك آنها مایع است، از حاشیه سود اندكی برخوردار می شوند كه این حاشیه سود كم نیز از مابه تفاوت نرخ ارز دولتی و ارز آزاد در محاسبه نرخ خوراك به دست می آید.
كریمایی افزود: البته با تصمیم جدید شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی این حاشیه سود ناچیز نیز حذف می شود و چنین اتفاقی می تواند برای این شركت ها نگران كننده باشد.
قائم مقام انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی درباره شركت های پتروشیمی كه بخشی از خوراك آنها مایع است، گفت: هرچند این شركت ها آسیبی از این تصمیم نمی بینند اما با توجه به افزایش نرخ خوراك، بهای تمام شده آنها نیز افزایش یافته و به صنایع پایین دستی آسیب می زند.
كریمایی درباره پیگیری انجمن و اعلام اثرات منفی این تصمیم بر صنعت نیز گفت: هنوز این تصمیم داغ و برای پیگری تبعات آن، زود است اما درحال بررسی اثرات و پیگیری آن هستیم.
وی تاكید كرد: انجمن، مذاكره و مكاتبه با مراجع ذیصلاح خواهد داشت و مانند همه مسایل پیگیری های لازم انجام می گیرد.
به گزارش ایرنا، «احمد مهدوی ابهری» دبیر انجمن كارفرمایی مجتمع‌های پتروشیمی اعلام كرد: از روز چهارم آبان، نرخ خوراك مایع و نفتا مجتمع‌های پتروشیمی براساس نرخ ارز آزاد محاسبه می‌شود.
بنابراین شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با ابلاغیه‌ به 9 پالایشگاه، نرخ محاسبه 20 قلم فرآورده ویژه این شركت‌ها را بر اساس نرخ ارز آزاد برای آبان به مدت نامحدود اعلام كرد. این در حالی است كه هنوز نرخ خوراك و مواد اولیه مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی تغییر جدیدی نداشته است.
اقتصام **1070**1561** تنظیم كننده: فریبا بابائی **انتشاردهنده:مژگان توانا