آیت الله مكارم شیرازی: صحیفه سجادیه دریای بیكران معرفت وعرفان است

بندرعباس- ایرنا - آیت‌الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: صحیفه سجادیه دریای بیكران، اقیانوس ژرف و كوه عظیمی از معارف الهی بویژه در معرفت الله، عرفان و سیر سلوك الی الله است.

به گزارش ایرنا ، این مرجع تقلید به صورت ویدئو كنفرانس در پیامی به ششمین كنگره بین المللی امام سجاد(ع) به میزبانی بندرعباس افزود: تفسیر قرآن، تفسیر نمونه ، تفسیر المیزان و تفسیر نهج البلاغه را نوشتیم و باید تفسیر صحیفه سجادیه كه بسیار لازم است نیز نوشته شود چرا كه خیلی از افراد و بزرگان آشنایی با آن ندارند.
وی بیان داشت: صحیفه بیش از آن است كه از قبل فكر می كردیم و در شرح آن فهمیدیم كه دریایی از معرفت الهی است و دراین خصوص نخستین جلد از كتاب عرفان اسلامی در صحیفه سجادیه به چاپ رسید.
آیت الله مكارم شیرازی تاكید كرد: صحیفه سجادیه برنامه های عظیم دارد كه امیدواریم به بركت این كنگره جهانی، نسل جوان بویژه دانشگاهیان و حوزه های علمیه آشنایی بیشتری با عظمت صحیفه سجادیه و صاحب آن پیدا كنند و معارف اهل بیت (ع) را بشناسند.
وی با بیان اینكه برخی از افراد به‌ واسطه تعبیر بعضی از خطیبان و مداحان، امام سجاد(ع) را به‌عنوان امام بیمار می‌شناسند، درحالی‌ كه بیماری آن حضرت در زمان محدودی بود و این تعبیر امام بیمار، غلط است؛ شجاعت را از ویژگی‌های آن حضرت دانست.
این مرجع تقلید یادآور شد: اگر می‌خواهیم به شجاعت امام سجاد(ع) پی ببریم باید به خطبه شامیه آن حضرت در آن مجلس مهم در بارگاه حكومت ظالمانه بنی امیه دقت كنیم.
این مرجع تقلید افزود: تمام خطبه آمیخته با شجاعت در حد اعلاست كه باعث شد تا همان‌ جا پایه‌های حكومت بنی‌امیه لرزان شود و همچنین خطبه‌ای كه حضرت زینب(س) كه هماهنگ با خطبه حضرت سجاد(ع) بود، كار خود را كرد و یزیدیان و امویانی كه خیال می‌كردند پیروز شدند آن‌وقت فهمیدند كه گرفتار چه شكست عظیمی شده‌اند و همان سبب شد كه اهل‌بیت(ع) را با احترام برگردانند و زودتر از شام ببرند كه مبادا قیامی در شام شود.
وی از برگزاری كنگره عظیم بین‌المللی امام سجاد(ع) با محوریت صحیفه سجادیه در هرمزگان قدردانی كرد و افزود: بر اساس اطلاعی كه دریافت كرده‌ام این كنگره 6 سال پی در پی در هرمزگان و امسال در 10 استان كشور و 12 كشور برگزار می‌شود.
این مرجع عالی‌قدر، برگزاری چنین كنگره را كاری بزرگ و مهم دانست و اظهار كرد: كسانی كه دست‌اندركار این كار عظیم هستند و همه عزیزانی كه این كنگره باشكوه را برگزار می‌كنند به معنای واقعی قابل ‌تقدیرند.
آیت‌الله مكارم شیرازی ادامه داد: خداوند از همه شما این كار بزرگ را بپذیرد و مورد عنایت امام سجاد(ع) قرار بگیرید و ذخیره روز قیامت (یوم المعاد) شما باشد.
این مرجع تقلید تصریح كرد: بررسی نشان می‌دهد، نظیر دعاهای صحیفه در هیچ مذهبی وجود ندارد، همان‌گونه كه مثل یكی از خطبه‌های نهج‌البلاغه در میان پیشوایان مذاهب دیگر نیست، این‌ها یك واقعیت است.
وی در پایان از دست‌اندركاران، پایه‌گذاران، خدمتگزاران و شركت‌كنندگان در این كنگره قدردانی كرد و افزود: گرچه در جلسه شما حضور ندارم ولی روح و قلب و عشق من با شماست و امیدوارم سهمی از آن نیز نصیب من حقیر شود.
ششمین كنگره بین المللی امام سجاد(ع) با حضور اندیشمندان، علما، محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی روز پنجشنبه ششم آبان ماه مصادف با 25 محرم الحرام در بندرعباس آغاز به كار كرد.
مهمانانی از كشورهای آرژانتین، كلمبیا، لبنان، یمن، پاكستان، عراق و همچنین شخصیت های علمی فرهنگی كشوری و استانی سخنانی پیرامون شخصیت ، اخلاق ، منش ومنقبت چهارمین امام شیعیان جهان ایراد می كنند.
امسال قریب به 100مقاله علمی از محققان و پژوهشگران داخل و خارج از كشور به دبیرخانه ششمین كنگره بین المللی امام سجاد(ع ) ارسال شده بود كه هیات داوران از بین آنها سه مقاله برتر، سه مقاله برگزیده و چهار مقاله منتخب را انتخاب كرد.
12 مقاله برتر از بین 100 مقاله رسیده به دبیرخانه علمی این كنگره پس از 2 بار داوری مشخص شد. سه مقاله از بین 12 مقاله برتر به عنوان مقاله های دارای رتبه اول تا سوم انتخاب شده كه امروز در قالب سخنرانی ارائه خواهد شد.
7195/6048/ 1650
خبرنگار: رقیه غلامی زاده **انتشار دهنده: فرشته دریس