۴ آبان ۱۳۹۵، ۱۸:۵۴
کد خبر: 82280937
T T
۰ نفر
اجرای طرح وارنیش فلوراید برای دندان های 53 هزار دانش آموز استان ایلام

ایلام - ایرنا - سرپرست واحد بهداشت دهان و دندان مركز بهداشت ایلام گفت: 53 هزار دانش آموز مقطع ابتدایی این استان با اجرای طرح ملی غربالگری سلامت دهان و دندان با عنوان طرح وارنیش فلوراید تحت پوشش طرح سلامت دندان قرار می گیرند.

دكتر علی بیگلری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با همكاری وزارت بهداشت 90 هزار وارنیش فلوراید (ماده ای برای پیشگیری از پوسیدگی دندان كودكان) به ارزش 2 میلیارد ریال برای دانش آموزان مقطع ابتدایی این استان تامین شده است.
وی افزود: طرح وارنیش فلوراید برای دومین سال پیاپی با مشاركت وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش همزمان در سراسر كشور در مناطق روستایی، عشایری و شهری این استان و برای دانش آموزان پایه اول تا ششم اجرا می شود.
بیگلری یادآور شد: وارنیش فلوراید در 2 مرحله انجام می شود كه مرحله نخست آن از هفته آخر مهر ماه آغاز شده و تا پایان آذر ماه ادامه دارد و مرحله دوم نیز ابتدای سال آینده و بعد از تعطیلات نوروزی انجام می گیرد.
وی گفت: در طرح غربالگری سلامت دهان و دندان هر دانش آموز 2 بار مورد معاینه دهان و درمان قرار گرفته و آموزش های لازم در مورد مراقبت صحیح و اصولی از سلامت دهان و دندان به دانش آموزان، معلمان و مربیان آنها داده می شود.
در این طرح وضعیت پوسیدگی دندان DMFT (شاخص سلامت دندان) دانش آموزان بررسی می شود و تعداد و میزان دندان های كشیده شده، پر شده و پوسیده كودكان در هر بار غربالگری، از شاخص های تعیین شده برای سنجش سلامت آنها است.
مرحله نخست این طرح از هفته پایانی مهر در مدارس ابتدایی استان ایلام آغاز شده است.
استان ایلام دارای 53 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی است.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7172/9002