۴ آبان ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۴۵
کد خبر: 82280497
۰ نفر
صید پنج هزارو811تن ماهی كیلكا در مازندران

ساری- ایرنا-معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات مازندران مقدار صید امسال ماهی كیلكا از دریای خزر در استان را پنج هزارو 811تن به ارزش 63میلیارد ریال اعلام كرد.

عباسعلی شیخ تبار روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا به افزایش 16درصدی مقدار صید كیلكا امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره كرد و گفت: پارسال در این مدت پنج هزار و شش تن ماهی كیلكا صید شده بود.
معاون شیلات مازندران به فعالیت 44 فروند شناور صیادی كیلكا اشاره كرد و گفت : 85درصد ماهیان كیلكا صید شده در استان مازندران تبدیل به پودر ماهی می شود و بقیه پس از فرآوری به مصارف انسانی می رسد.
بر اساس آمار شیلات ایران ، از سال 1380 با ورود مهاجم شانه دار به آبهای خزر و نابودی ماهیان كیلكا، صید این گونه آبزی كاهش محسوسی یافت .
تا پیش از ورود شانه دار مهاجم به دریای خزر ،صیادان استان های مازندران و گیلان سالانه 100 هزار تن كیلكا صید می كردند اما این میزان در سه سال اخیر به 23 هزار تن كاهش یافت .
كیلكا ماهیان مهم ترین غذای بسیاری از جانوران دریایی از جمله ماهیان خاویاری ، ماهی آزاد و فك دریای خزر است و هرگونه تهدید برای این گونه آبزی ، تهدید برای زنجیره غذایی دریای خزر محسوب می شود.
**صید 147تنی ماهیان استخوانی از سواحل مازندرانی خزر
معاون شیلات مازندران با اظهار اینكه از هفدم تا سی ام مهر، 147تن انواع ماهی استخوانی كفال، سفید و كپور در سواحل خزر استان صید شده است، گفت: ارزش اقتصادی این مقدار ماهی نیز 25میلیارد ریال است.
شیخ تبار میانگین قیمت ماهیان استخوانی در هر كیلو گرم را امسال 180تا 230 هزار ریال اعلام كرد.
مازندران 338كیلومتر ساحل دریای خزر را در اختیار دارد كه علاوه بر كیلكا ، صید ماهیان استخوانی به صورت پره نیز در این دریا انجام می شود.
هر ساله فصل صید این گونه ماهیان از نیمه دوم مهر هر سال آغاز می شود و تا اواخر فروردین سال بعد ادامه دارد.
چهار هزارو 200ماهیگیر در قالب 54شركت تعاونی صیادی پره در سواحل استان مازندران مشغول صیادی هستند.
خبرنگار: سید رضا هاشمی كرویی**انتشار دهنده : سید محسن حسن نیا
/1899/6990