ستاری: تمركز ایران بر اقتصاد دانش بنیان است

پكن- ایرنا - معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران در بازدید از مركز بین المللی فناوری «زد پارك» چین و ملاقات با مسئولان این مركز گفت كه ایران بر اقتصاد دانش بنیان تمركز ویژه دارد و در راستای اجرای این سیاست ها آماده است همكاری خود را با مراكز علمی چین بیش از پیش توسعه دهد.

«سورنا ستاری» كه در راس هیاتی در چین بسر می برد در ادامه بازدیدهای خود از مراكز علمی شهر پكن ؛ امروز سه شنبه از مركز بین المللی فناوری «زد پارك» بازدید كرد و در جریان چگونگی فعالیت های آن قرار گرفت.
وی در سخنانی با حضور مدیران و مقام های ارشد این مركز یادآور شد كه در ایران 38 پارك علم و فناوری وجود دارد و بزرگترین استارتاپ ها در حوزه بیوتكنولوژی و ICT در منطقه خاورمیانه متعلق به ایران است.
ستاری اظهار داشت: به همین خاطر به دنبال تغییر مسیر اقتصاد كشور هستیم و تلاش داریم اقتصاد بر پایه نفت را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق دهیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ایران تاكید كرد كه این فرهنگ جدید در دولت تدبیر و امید آقای حسن روحانی به شكلی جدی دنبال می شود تا اجرایی گردد.
وی همچنین از فراهم شدن تسهیلات و شرایط ویژه برای شركت های علمی و فناوری و دانش بنیان از جمله معافیت های مالیاتی و وام در ایران خبر داد و به طرف چینی گفت كه آمادگی برای حضور فعال تر شركت های دانش بنیان چین در چارچوب همكاریهای مشترك فراهم است.
رئیس مركز بین المللی مجموعه فناوری «زد پارك» چین نیز با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در چین؛ از آمادگی مجموعه تحت پوشش خود برای گسترش همكاری ها با مركز علمی و فناوری ریاست جمهوری كشورمان خبر داد.
«زنگ شیائو دونگ» در سخنانی ضمن تشریح فعالیت این مركز همچنین خواستار تبادل تجربیات با ایران در زمینه پارك های فناوری شد.
وی یادآور شد كه «زد پارك» چین در بخش استراتژی های كشور و در رابطه با فناوریهای ویژه فعالیت می كند و این آمادگی كه همكاریها در بخش های مختلف شركت های ایرانی فعال در این حوزه را توسعه دهیم وجود دارد.
رئیس مركز بین المللی مجموعه فناوری «زد پارك» چین همچنین گفت كه انتقال تكنولوژی های پیشرفته بخش عمده فعالیت این مركز است و برای تداوم فعالیت های خود نیازمند همكاری و تعامل با دیگر كشورها هستیم.
وی یادآور شد كه «زد پارك» چین هم اكنون با پارك های علم و فناوری اصفهان همكاری نزدیكی دارد و مایل است همكاری در بخش های دیگر را با این مركز و سایر مراكز علمی ایران توسعه دهد.
«زنگ شیائو دونگ» در عین حال از اجرای طرح مشترك جدید با مركز علم و فناوری اصفهان خبر داد كه قرار است در سال 2017 دو طرف اقدام به اجرای برنامه های مشترك كنند.
همچنین در ادامه این نشست مدیران و مسئولان سه شركت معتبر چینی فعال در حوزه علمی و فناوری در ایران به تشریح فعالیت ها و همكاریهای خود با شركت های دانش بنیان كشورمان پرداختند و به سئوالات مطرح شده پاسخ دادند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران قرار است عصر امروز با «وانگ گانگ» وزیر علوم و فناوری چین در شهر پكن دیدار كند و سپس راهی شهر «سوجو» در استان «شانشی» در مركز چین شود تا از شركت های دانش بنیان و مراكز علمی این شهر نیز بازدید داشته باشد.
ستاری و هیات همراه دیروز (دوشنبه) در راس هیاتی سفر سه روزه خود به كشور چین را به دعوت رسمی پروفسور 'بای چون لی' رئیس آكادمی علوم چین از شهر پكن آغاز كرد.
دو طرف همچنین دیروز یك یادداشت تفاهم كه ضمیمه تفاهم نامه «تاسیس صندوق مشترك حمایت از توسعه علم و فناوری جاده ابریشم» محسوب می شود، امضا كردند.
آساق**1597**1392
انتشار دهنده: ابوالفضل بابایی