۴ آبان ۱۳۹۵،‏ ۸:۰۸
کد خبر: 82279583
۰ نفر
درد قفسه سینه وعلل آن

تهران-ایرنا-درد قفسه سینه عارضه شایعی است كه اغلب افراد از آن شكایت دارند و می تواند علل و انواع مختلفی داشته باشد. زمانی كه درد قفسه سینه با احساس تنگی، فشار و انقباض سینه همراه باشد، به احتمال زیاد به قلب و عملكرد آن مربوط است و باید جدی گرفته شود. آگاهی از انواع و علل درد قفسه سینه به اتخاذ راهكار مناسب در این زمینه كمك می كند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، عملكرد صحیح قلب هیچ علامتی به همراه ندارد و درد قفسه سینه و احساس فشار معمولا به اختلال در عملكرد این عضو حیاتی مربوط می شود.
مهمترین علل احساس درد و تنگی قفسه سینه عبارتند از :
-قلب تحت فشار زیاد قرار داشته باشد
پس از فعالیت سنگین ورزشی، تغییر ناگهانی دمای هوا و صرف یك وعده سنگین غذایی، فعالیت قلب به شدت بالا می رود تا خون كافی در بدن جریان یابد، متناسب با این شرایط، ضربان قلب افزایش می یابد. در این زمان درد و تنگی قفسه سینه احساس می شود.
-آنژین
آنژین هنگامی رخ می دهد كه عضله قلب خون كافی دریافت نمی كند.
آنژین ممكن است به صورت ناراحتی یا درد در قفسه سینه به صورت احساس فشار، سنگینی، سوءهاضمه یا سوزش سر دل باشد. درد آنژین ممكن است در گردن، شانه ها، فك، پشت، و بازوها احساس شود. در صورت بروز چنین حالتی باید به پزشك مراجعه كرد.
-حمله قلبی
حمله قلبی زمانی روی می دهد كه جریان خون بخشی از قلب قطع شود و ماهیچه ها غیر فعال شوند. ایجاد لخته خون یكی از مهمترین دلایل حمله قلبی است كه در صورت اقدام سریع، با راهكارهای پزشكی رفع می شود. افرادی كه تجربه آنژین و حمله قلبی را دارند، درد حمله قلبی را مشابه ولی با شدت بیشتری توصیف می كنند. احساس درد و فشار به ویژه در حالت استراحت، درد در ناحیه فك و بازو، تنگی نفس و غش از مهمترین علایم حمله قلبی است.
-فشار خون
فشار خون مزمن به مرور زمان سبب ضخیم شدن و رشد بعضی عضلات قلب می شود و این حالت از نظر علم پزشكی هیپرتروفی بطن چپ نام دارد و درد قفسه سینه، گردن، شانه ها، پشت و بازوها و تنگی نفس از علایم آن است.
-نارسایی سمت راست قلب
این عارضه نیز یكی از عوارض جانبی فشار خون بالاست و می تواند منجر به احساس درد و سنگینی در ناحیه قفسه سینه شود.
-تاكی كاردی یا ضربان قلب بالا
60 تا 100 ضربان قلب در دقیقه، ضربان عادی در بزرگسالان است. در حالت تاكی كاردی، ضربان قلب به بیش از 100 ضربه در دقیقه افزایش می یابد. گاهی این عاضه هیچ علامت ظاهری ندارد، ولی در هر صورت احتمال حمله قلبی و سكته مغزی را افزایش می دهد. درد قفسه سینه از جمله علایم این عارضه است. فشار خون بالا، بیماری های قلبی و استفاده از داروهای بخصوص، از جمله علل تحریك كننده این عارضه هستند.
بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند. فشار خون، قند خون و كلسترول بالا، استعمال دخانیات، چاقی و مصرف ناكافی میوه و سبزیجات، از مهمترین عوامل خطر این عارضه محسوب می شوند.
بر اساس گزارش WHO، حدود 80 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی با اتخاذ شیوه سالم زندگی و فعالیت بدنی قابل اجتناب هستند.
علمی (6) ** 9259**1440
مترجم:سپیده علی‌كاشانی** انتشاردهنده: معصومه گلشن