اهل سنت عراق برای مهار وهابیت درصدد ایجاد مرجعیت واحد دینی است

بغداد-ایرنا- روحانیون و علمای برجسته اهل سنت و جماعت در عراق با برپایی اولین همایش جامع اهل سنت و جماعت در بغداد، درصدد ایجاد یك مرجعیت دینی برای مهار فتواهای تكفیر شیوخ منحرف وهابیت هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اولین همایش روز دوشنبه در بغداد با حمایت مفتی اعظم و رییس دار الافتاء عراق شیخ دكتر مهدی الصمیدعی با شعار 'مرجعیت واحد دینی باعث وحدت و پاسداری و صیانت از آب و خاك و ناموس و شرف مان می شود' برگزار شد.
عضو دبیرخانه دار الافتاء در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت كه برای اولین مرتبه جمع بسیار زیادی از روحانیون و علمای دین اهل سنت در عراق به علاوه شیوخ عشایر سنی و اساتید دانشگاه و شخصیت های اهل سنت در چنین همایشی گردهم می آیند.
شیخ 'سرمد التمیمی' اضافه كرد: هدف این كنفرانس ایجاد وحدت صفوف در بین اهل سنت و جلوگیری از تشتت بیش از پیش آنها و وحدت بخشیدن به خطاب دینی در بین اهل سنت است تا از پراكندگی بیشتر آنها جلوگیری شود و تاكید بر همزیستی مسالمت آمیز با دیگر بافت های عراق به ویژه شیعیان است.
مهمترین سخنران این همایش شیخ دكتر مهدی الصمیدعی رییس دار الافتاء و مفتی اعظم عراق بود كه به شدت اهل سنت را به دلیل تبعیت از شیوخ وهابیت و اندیشه های تكفیر در طول سنوات گذشته، سرزنش كرد و گفت كه عامل و مسبب بسیاری از ویرانی ها عراق خودمان (اهل سنت) هستیم.
وی با بیان اینكه زمان آن رسیده است كه در كنار دیگر بافت های عراق از اراضی و شرف و ناموس خود دفاع كنیم و دنباله رو سیاست بازی های كشورهای منطقه نباشیم افزود: دار الافتاء توانسته است یك قدرت نظامی از داوطلبان مردمی ایجاد كند.
به گفته وی، وقتی مرجعیت عالی نجف اشرف در 2014 در جریان یورش گروه تروریستی داعش، فتوای جهاد كفایی صادر كرد، دار الافتاء از آن حمایت و فتوای مقابله با دشمنان را نیز صادر كرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر دار الافتاء 50 هزار جنگجو دارد و هفت هزار تن از آنها در نینوا در كنار دیگر نیروهای عراقی مشغول مبارزه علیه داعش هستند و 357 عشیره سنی پشتیبان ما هستند.
در این مراسم علاوه بر شیوخ و روحانیون و علمای اهل سنت عراق، روحانیون و علمای سنی از كشورهای دیگر عربی و اسلامی از جمله لبنان، سوریه و مصر نیز حاضر بودند و از تشكیل مرجعیت واحد دینی برای اهل سنت در عراق حمایت كردند.
اغلب این روحانیون سنی كشورهای عربی و اسلامی به خاطر حضور در اجلاس دو روزه نهمین شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی كه دیروز (یكشنبه) در بغداد به پایان رسید، امروز در همایش اهل سنت و جماعت عراق حضور یافته و از این اقدام استقبال كردند.
شیخ 'زهیر الجعید' از روحانیون اهل سنت لبنان در این همایش گفت كه تشتت در میان اهل سنت فقط خاص عراق نیست بلكه تمامی كشورهای اسلامی اهل سنت به خاطر فقدان مرجعیت دینی و سیاسی دچار تشتت هستند.
وی عامل این همه هرج و مرج در جهان اسلام را آمریكا دانست و افزود كه از زمانی كه آمریكا عراق را اشغال كرد، جهان اسلام شاهد فتنه مذهبی و هرج و مرج است و كشورهای اسلامی علیه همدیگر توطئه می كنند و عامل همه این فتنه انگیزی ها آمریكا است.
وی ادامه داد: جای تعجب است كه شیخ علامه محمد سعید البوطی عالم دین برجسته سوریه به دست تكفیری ها به شهادت می رسد و خود شیخ الصمیدعی بارها مورد تعرض تروریستی قرار می گیرد و همه این امور به نام اسلام صورت می گیرد.
یكی از روحانیون كردستان عراق نیز در این همایش گفت كه متاسفانه فتوای دینی در بین اهل سنت، بازیچه یكسری افرادی شده كه بر خود نام عالم دین می نهند و می بینیم كه در یك برنامه زنده تلویزیونی، یك روحانی بدون هیچ گونه مراجعه علمی و دینی، فتوا صادر می كند.
شیخ 'حسین محمد میر' از ایجاد مرجعیت دینی برای اهل سنت به منظور سازماندهی و ساماندهی صدور فتوای دینی استقبال كرد و گفت كه نباید هركس مدعی دین شد، بر كرسی صدور فتوا بنشیند بلكه صدور فتوا مشروط به داشتن علم، عدالت و تقوا و زهد توسط عالم دین است.
وی تاكید كرد كه آنچه امروز داعش انجام می دهد ادامه همان اندیشه منحرف وهابی است كه 200 سال قبل به همین ترتیب مرتكب قتل و كشتار علیه مردم در عربستان سعودی می شدند.
وی تاكید كرد كه مقابله با افكار و اندیشه های منحرف تكفیری فقط در صحنه جبهه های جنگ نیست بلكه باید با این فكر منحرف در سطح دانشگاه ها و حوزه های دینی نیز مبارزه جامع و شاملی صورت گیرد.
تعدادی دیگری از علمای دین اهل سنت از داخل عراق نیز در این همایش از ایجاد مرجعیت دینی برای كنترل فتوای دینی استقبال كردند و گفتند این اقدام می تواند مانع نفوذ سیاسیون منحرف، متحجر و فاسد سنی كه اهل سنت عراق را به ارزانی به كشورهای دیگر فروختند، شود.
خاورم *4*353*1770** انتشاردهنده: علیرضا جباری

سرخط اخبار جهان