همايش بزرگداشت ابوالفضل بيهقي در سبزوار برگزار شد

سبزوار- ايرنا- ششمين همايش بزرگداشت پدر نثر فارسي ابوالفضل بيهقي روز دوشنبه با حضور جمعي از مسئولان فرهنگي و پژوهشگران به ميزباني دانشگاه حكيم سبزواري برگزار شد.

به گزارش ايرنا، رئيس دانشگاه حكيم سبزواري در اين مراسم گفت: همايش با هدف تاكيد بر اهميت جايگاه زبان و ادب فارسي و ارج نهادن به جايگاه بيهقي در عرصه نثر فارسي برپا شد.
جواد حدادنيا افزود: بررسي پيوندهاي فرهنگي و هنري تاريخ بيهقي در دوره معاصر، تشويق پژوهشگران به سمت تحقيقات علمي در حوزه ادبيات و نثر بيهقي از ديگر اهداف اين همايش است.
وي ادامه داد: 60 مقاله به اين همايش ارائه شد كه هشت داور از دانشگاههاي فردوسي، حكيم سبزواري و فرهنگسراي فردوسي اين مقالات را مورد بررسي علمي قرار دادند.
رئيس دانشگاه حكيم سبزواري گفت: بر اين اساس 55 مقاله برگزيد شد كه در مجموعه مقالات ششمين همايش بزرگداشت ابوالفضل بيهقي به صورت كتاب الكترونيكي منتشر مي شوند.
وي افزود: همچنين هفت مقاله برتر در صحن همايش امروز توسط صاحبان آثار ارائه مي شود.
حدادنيا ادامه داد: ابوالفضل بيهقي يك از مشاهير ادبي بزرگ ايران و احيا كننده نثر فارسي است كه نيازمند معرفي و شناساندن بيشتر به جامعه علمي كشور مي باشد.
'ابوالفضل بيهقي' تاريخنگار قرن پنجم هجري قمري و نگارنده 'كتاب تاريخ بيهقي' از مورخان نامدار دوره غزنوي است كه در سال 385 قمري در قريه حارث آباد بيهق متولد شد.
وي بعد از كسب فضايل به ديوان رسايل محمودي راه يافت و در خدمت خواجه بونصر مشكان به كار پرداخت و همچنان در خدمت سلاطين غزنوي به سر برد تا در زمان عزالدوله عبدالرشيد كه در سال 440 قمري به سلطنت رسيد نيز چندي صاحب ديوان بود اما به تهمت حاسدان گرفتار، معزول و محبوس شد.
بيهقي بعد از رهايي از زندان باقي عمر را در انزوا بسر برد و در سال 470 هجري قمري درگذشت.
سبزوار در فاصله 230 كيلومتري غرب مشهد قرار دارد.
خبرنگار: حميد دلاوري هروي **منتشركننده: حسين كريم زاده
8145/7500/1858

سرخط اخبار استان‌ها