شبكه ملی اطلاعات مانع آسیب كل اینترنت كشور شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اختلالی كه روز یكشنبه(دیروز) در شبكه اینترنت در تهران رخ داد، گفت: وجود شبكه ملی اطلاعات مانع آسیب كل اینترنت كشور شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدجواد آذری جهرمی» روز دوشنبه در همایش پدافند غیرعامل ارتباطات و فناوری اطلاعات(آی سی تی) در محل سالن شهید قندی این وزارتخانه افزود: شبكه ملی اطلاعات كه در ماه های اخیر مرحله نخست آن به بهره برداری رسید، پایداری خوبی در شبكه اینترنت كشور ایجاد كرده است.
وی با انتقاد از كسانی كه قصد تخریب شبكه ملی اطلاعات را دارند، وجود این شبكه را برای كشور ضروری دانست.
شبكه ملی اطلاعات كشور مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP) به همراه سوییچ‌ها و مسیریاب‌ها و مراكز داده‌ای است به صورتی كه درخواست‌های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی كه در مراكز داده داخلی نگهداری می‌شوند به هیچ‌وجه از طریق خارج كشور مسیریابی نمی شود و امكان ایجاد شبكه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم است.
مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت در ادامه با تایید بروز اختلال در شبكه اینترنت تهران كه روز گذشته رخ داد، این موضوع را مربوط به مشكل فنی در برخی قسمت‌های این شركت دانست.
آذری جهرمی عنوان كرد: روز گذشته مشكلی در ST2 رخ داد كه حدود 60 درصد ظرفیت اینترنت كشور در تهران را از مدار خارج كرد اما به واسطه وجود شبكه ملی اطلاعات هیچ نقطه دیگر كشور آسیب ندید.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌كه این اختلال در مدت زمان حدود 25 دقیقه برطرف شد و شبكه به پایداری لازم رسید، ادامه داد: نباید از تلاش برای ارتقای پایداری زیرساخت‌های خود دست برداشت.
رییس كمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر لزوم تبیین الزام های پدافند غیرعامل و مقاوم سازی ارتباطات تاكید كرد و گفت: اكنون فضای مجازی جایگزین رسانه‌های سنتی شده و در برابر مخاطرات مختلف، نخستین نقطه ای كه در هر كشور مورد توجه قرار می گیرد بخش ارتباطی است.
آذری جهرمی توجه به امنیت فضای رسانه ای و مجازی را مهم ارزیابی كرد و ادامه داد: اكنون با راه اندازی فاز نخست شبكه ملی اطلاعات شرایطی ایجاد شده است كه حتی در اختلال روز گذشته نیز دسترسی به عمده شبكه های داخلی ممكن بود.
مدیرعامل شركت ارتباطات زیر ساخت اهمیت دیگر شبكه ملی اطلاعات را این مساله بیان كرد كه این شبكه به هیچ عنوان با هدف محدودسازی دسترسی به ارتباطات بین الملل ایجاد نشده است.
آذری جهرمی با انتقاد از كسانی كه شبكه ملی اطلاعات را محدود كننده دسترسی به اینترنت بین المللی عنوان می كنند، گفت: شبكه ملی اطلاعات ابزار رساندن پیام انقلاب اسلامی به جهان است. عده ای كه با راه اندازی شبكه ملی اطلاعات منافعشان در خطر قرار گرفته است دست به تخریب این شبكه می زنند، نباید با آنها همسو بود و این دستآورد ملی را تخریب كرد.
آذری جهرمی شبكه ملی اطلاعات را زیرساخت فضای مجازی كشور دانست و تاكید كرد باید تلاش كنیم پایداری این شبكه افزایش یابد.
مدیرعامل شركت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: باید برای تكمیل این شبكه جهاد كنیم و با افزایش تولید محتوا در آن سهم خود را از بازارجهانی فناوری اطلاعات به دست آوریم .
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از صحبت های خود به پیگیری بحث امنیت و پدافند غیرعامل در میان اپراتورهای تلفن همراه، مخابرات و سایر شركت های ارتباطی پرداخت و گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته در كمیته پدافند غیرعامل به نتایجی رسیدیم كه بر اساس آنها متاسفانه هنوز آسیب پذیری هایی در این بخش وجود دارد و اگر امروز یك ارایه كننده خدمات ارتباطی در تهران دچار مشكل شود سایر نقاط كشور نیز با اختلال مواجه می شوند كه لازم است در این حوزه ها دقت عمل بیشتری صورت گیرد.
اقتصام **2078**1561** خبرنگار: محمدمهدی بهرامی**انتشاردهنده:مژگان توانا