پوشش ریسك سرمایه گذاری با راه اندازی موسسه های بین المللی رتبه بندی

تهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس به آغاز فعالیت موسسه های بین المللی رتبه بندی اعتباری در كشور اشاره كرد و گفت: با راه اندازی این نوع موسسه، یكی از ریسك های سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران پوشش داده می شود.

«امیر هامونی» امروز (یكشنبه) در همایش «بررسی الزام ها و چالش های قراردادهای مشاركت و ابزارهای مالی سرمایه گذاری در صنعت نفت» تاكید كرد تامین مالی از چالش های اساسی رشد اقتصادی ایران است و افزود: تاكنون در بخش تامین مالی مبتنی بر سرمایه، شركت های زیادی وارد بازار اول و دوم فرابورس و بازار سرمایه شده اند.
مدیرعامل فرابورس ایران اضافه كرد: پذیرش و عرضه در بازارهای اول و دوم فرابورس ایران یا بورس اوراق بهادار تهران، همچنین پذیرش و عرضه در بازار شركت های كوچك و متوسط فرابورس ایران از دیگر روش های تامین مالی مبتنی بر سرمایه در این بازار خواهد بود.
هامونی تاكید كرد پوشش ریسك نرخ ارز نیز از بایسته های سرمایه گذاری خارجی در كشور است و گفت: تلاش می شود با رفع موانع، سرمایه گذاران با اطمینان خاطر كافی وارد بازار سرمایه كشور شوند.
مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: استفاده تخصصی از تامین سرمایه ها از پیش شرط های اصلی است و اجتهاد شخصی در این بخش به نتیجه مورد نظر منجر نمی شود.
هامونی به برخی نوسان های بیش از اندازه صنایع پالایشی اشاره كرد و افزود: برای حفظ شفافیت صنعت پالایشی راهی جز این نیست كه محصولات و فراورده های آن در بورس انرژی و كالایی معامله شود.
وی درباره ساختار تامین مالی پروژه های نفت و گاز ایران گفت: صكوك (تامین مالی اسلامی) مشاركت پروژه های زیرساختی نفت و گاز، پتروشیمی، صكوك اجاره بر مبنای دارایی های فیزیكی موجود یا برای خرید دارایی های سرمایه ای، صكوك مرابحه تامین سرمایه در گردش بنگاه ها و پروژه ها، صكوك منفعت بر مبنای درآمدهای آتی پروژه ها و صكوك استصناع پروژه های زیرساختی نفت و گاز و پتروشیمی از ابزارهای كارآمد در این بخش است.
به گزارش ایرنا، همایش بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشاركت و ابزارهای مالی سرمایه‎گذاری در صنعت نفت، امروز با حضور وزیر نفت و جمعی از مدیران بلندپایه و فعالان صنعت نفت در مركز همایش های این وزارتخانه برگزار شد.
بررسی چارچوب‎ها و ظرفیت‎های قراردادهای مشاركت در صنعت نفت، دیپلماسی انرژی، روش‎های استفاده، انتقال و توسعه فناوری در اجرای پروژه های صنعت، ویژگی‎های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی از محورهای این همایش بود.
اقتصام**2022**1961** خبرنگار: میثم طاهری** انتشاردهنده: مریم مسعود