نخست وزیر تركیه:  با ایران در تماس نزدیك هستیم

آنكارا – ایرنا – بینالی یلدریم نخست وزیر تركیه با تاكید بر تماس نزدیك و گفت و گوی مستمر بین آنكارا و تهران گفت: ما كشورهای منطقه نباید حل مشكلات منطقه را به كشورهای فرامنطقه ای محول كنیم، این مساله را بزرگ می كند.

به گزارش ایرنا، وی كه برای شركت در بیست و پنجمین نشست مشورتی و ارزیابی حزب حاكم عدالت و توسعه به اردوگاه این حزب در آفیون كارحصار در 250 كیلومتری جنوب غرب آنكارا سفر كرده است، شامگاه روز یكشنبه در برنامه زنده تلویزیونی مشترك شبكه های خبری آ، سی.ان.ان.ترك، خبرترك، ان.تی.وی و ت.ر.ت شركت و به سئوالات خبرنگاران در خصوص تحولات منطقه و سیاست داخلی و خارجی دولت آنكارا پاسخ داد.
یلدریم در پاسخ به اینكه آیا تركیه در كوتاه مدت، ناراحتی های خود در تنش با عراق را به ایران منتقل كرده است؟ گفت: ما با ایران دائم در تماس هستیم. ما به ویژه در مبارزه با پ.ك.ك همكاری نزدیكی با ایران داریم. برای بازگشت آرامش و ثبات چه در عراق و چه در سوریه تماس های مستمری بین ایران و تركیه است. ایران در این موضوع نقش مهمی دارد. ایران با عراق و تركیه هم مرز است. ما به عنوان كشورهای منطقه نباید مسائل منطقه را به دیگران محول كنیم. این مشكلات را زیاد می كند. كشورهای منطقه باید بیش از پیش فعال باشند.
او در پاسخ به این سئوال كه ادعا می شود تركیه گروههای سنی را حمایت می كند، آیا آنكارا چنین سیاستی را دنبال می كند؟ گفت: ما چنین فعالیتی نداریم. در فرهنگ آناتولی، تفاوت مذهبی وجود ندارد. درگیری مذهبی فلاكت بزرگی است. هركس كه به این مساله بی تفاوت باشد و یا دامن بزند، در جهت خدمت به اسلام و بشریت نخواهد بود، بلكه برعكس زمینه برای قتل عام های بزرگتر فراهم خواهد كرد. در این زمینه ایران و عراق مسئولیت بیشتری دارند و باید با دقت بیشتری حركت كنند.
یلدریم گفت: در تركیه مشكل مذهبی وجود ندارد. آیا در تركیه شما شاهد هستید كه نام یزید بكار رود. استفاده از این نام توهین بزرگی تلقی می شود. ما نمی خواهیم شاهد كربلاهای دیگر باشیم. كشورهای اسلامی نباید به چنین دامی بیفتند.
خاورم/2011**1579
انتشار دهنده : مرضیه فاتحی علیشاه