۱ آبان ۱۳۹۵،‏ ۲۰:۱۲
کد خبر: 82276524
۰ نفر
اجراي طرح نايب الشهيد در پياده روي اربعين حسيني

تهران- ايرنا- مسئول كارگروه شاهد كميته فرهنگي آموزشي ستاد اربعين از اجراي طرح نايب الشهيد در پياده روي اربعين امسال براي اولين بار خبر داد و گفت: زائران اربعين حسيني از طريق فضاي مجازي و يا حضوري در اين طرح نام‌نويسي مي‌كنند تا نايب يك شهيد در سفر معنوي پياده‌روي اربعين شوند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حسين عامريان عصرشنبه در يك نشست خبري افزود: اين طرح از سوي كارگروه شاهد كميته فرهنگي آموزشي ستاد اربعين و با شعار امسال اربعين جاي شهدا خالي نيست اجرا مي‌شود.
وي با بيان اينكه در طرح نايب الشهيد، هر زائر به نيابت از يك شهيد به پياده روي اربعين و زيارت اباعبدالله الحسين‌(ع) مي‌رود، خاطرنشان كرد: زائران اربعين امسال در پياده‌روي هر كدام نايب يك شهيد مي‌شوند و به نيابت از شهيد، در طول مسير همراه با شهيد بوده و زندگينامه و سيره شهيد مورد نظر را مطالعه مي‌كنند.
مديرعامل كانون همبستگي فرزندان شاهد يادآور شد: ايده اين طرح از سوي تعدادي از فرزندان شاهد برنامه ريزي شد و در اين طرح حتي افرادي كه به مراسم پياده روي نمي روند اما دلشان با مراسم است مي توانند در ايران در مراسم عزاداري اربعين نايب يك شهيد شوند.
وي تاكيد كرد: با توجه به كمبود امكانات و نيروي انساني نتوانستيم تمامي 230 هزار شهيد كشور را دسته بندي كنيم اما تلاش كرديم مجموع زيادي از اين شهدا در سامانه طرح نايب شهيد ثبت شوند.
عامريان تصريح كرد: شهدا خود را پيش مرگ كاروان زينبي كردند تا نايبان آنها بتوانند اين مسير را زينب‌گونه طي كرده و به كربلا برسند.
وي با بيان اينكه نرم‌افزار نايب الشهيد در حال طراحي است و به زودي در پايگاه اطلاع‌رساني الاربعين بارگذاري مي‌شود، از خانواده‌ها و همرزمان شهدا خواست تا زندگينامه شهيدان خود را در اختيار ستاد اربعين قرار دهند.
مسئول كارگروه شاهد كميته فرهنگي آموزشي ستاد اربعين ادامه داد: افرادي كه مي خواهند در ايام اربعين به نيابت از شهدا به زيارت حضرت سيدالشهدا(ع) بروند در سايت الاربعين نام‌نويسي كنند تا نام شهيد به آنان معرفي و شهدا در ثواب اين راهپيمايي عظيم ميليوني سهيم شوند.
وي گفت: در اين طرح شهداي مدافع حرم، شهداي حج و شهداي نيروهاي مسلح دسته بندي شده و انتظار داريم عزاداران با استقبال از اين طرح فرهنگ زنده نگه داشتن نام، ياد و خاطره شهدا را در كربلاي معلي ترويج دهيم.
خبرنگار: سيد محمد جواد آل داود - انتشاردهنده: محمد آجورلو
تهرام/7243//1348