توافق تجاری اروپا - كانادا در آستانه شكست/ وزیر كانادایی: تعامل با اتحادیه اروپا ناممكن است

تهران - ایرنا - توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا با كانادا روز جمعه در آستانه شكست قرار گرفت و وزیر تجارت خارجی كانادا اعلام كرد تعامل با اتحادیه اروپا 'ناممكن' است.

به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی تلگراف نوشت، توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا با كانادا روز جمعه به علت مخالفت منطقه جنوبی كشور بلژیك همچنان در بن بست باقی ماند و هیات كانادایی مذاكرات را ترك كرد.
منطقه فرانسوی زبان «والونیا» با جمعیت سه و نیم میلیون نفر در جنوب بلژیك راه تصویب توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا با كانادا (CETA) را در پی هفت سال مذاكرات، مسدود كرده است. این توافق قرار بود در این هفته (روز پنجشنبه ششم آبان) در اجلاس اتحادیه اروپا - كانادا به امضا برسد.
طبق قوانین بلژیك، قراردادهای مهم بین المللی باید به تصویب پارلمان های منطقه ای برسد و این درحالی است كه كشاورزان منطقه والونیا بلژیك با نگرانی از اینكه توافق تجارت آزاد با كانادا موجب سرازیر شدن محصولات ارزان كشاورزی خواهد شد، با این توافق مخالف هستند.
«كریستیا فریلند» وزیر تجارت خارجی كانادا روز جمعه گفت: برای من و كانادا آشكار شد كه اتحادیه اروپا حتی قادر نیست با كشوری مانند كانادا كه تمام ارزش های اروپایی را نیز داراست، یك پیمان بین المللی امضا كند.
وی با اعلام اینكه 'مذاكره با دولت والونیا با شكست به پایان رسیده است' ، افزود: در این زمینه خیلی سخت كار كردم اما گمان می كنم كه ناممكن است و ما تصمیم گرفتیم به خانه برگردیم ؛ من بسیار غمگین هستم.
با این حال ، «مارتین شولتز» رئیس پارلمان اروپا جمعه شب اعلام كرد كه مذاكراتی فوق العاده و اضطراری برای نجات توافق تجارت آزاد با كانادا برگزار خواهد كرد.
وی در صفحه توئیتر خود اعلام كرد كه روز شنبه با وزیر تجارت خارجی كانادا و همچنین با «پل مگنت» نخست وزیر منطقه والونیا بلژیك دیدار و تلاش می كند كه مذاكرات را احیا كند.
یك سخنگوی فریلند چنین دیداری را تایید نكرد اما گفت كه او تا جمعه شب در بروكسل بوده است.
«سیسیلیا مالمشتروم» كمیسیونر تجارت اتحادیه اروپا نیز در پیامی در صفحه خود در توئیتر با بیان اینكه 'پیشرفت خوبی در بسیاری از زمینه های نگرانی زا برای والونیا به دست آمده است'، گفت: صادقانه اعتقاد دارم این پایان كار برای توافق ستا (CETA) نیست.
شكست مذاكرات در شهر «نامور» (Namur) مركز استان نامور و منطقه والونیا و محل استقرار پارلمان منطقه ای والونیا ، ضربه سنگینی به رهبران اتحادیه اروپا خواهد بود.
«جاستین ترودو» نخست وزیر كانادا قرار بود روز 27 اكتبر (پنجشنبه 6 آبان) برای امضای توافق تجارت آزاد به بروكسل برود و اكنون تكلیف این سفر نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
«توافق جامع تجاری و اقتصادی» بین اتحادیه اروپا و كانادا (CETA) كه بسیاری از موانع تجاری بین دو طرف از میان بر می دارد، برای اجرایی شدن باید به تصویب تمام 28 كشور عضو اتحادیه اروپا برسد.
پیش از این، دادگاه قانون اساسی آلمان روز پنجشنبه گذشته با رد شكایت حقوقی فعالان مخالف ، حمایت خود را از این توافق اعلام كرد و راه را برای تصویب آن هموار كرد.
به نوشته تلگراف، این موضوع نشان می دهد كه مذاكرات انگلیس با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه تا چه حد می تواند دشوار باشد.
این موضوع موجب ظهور این احتمال شده كه منطقه ای كوچك مانند والونیا بتواند هرگونه توافقی بین اتحادیه اروپا با انگلیس برای خروج این كشور از اتحادیه را نیز مسدود كند.
«ترزا می» نخست وزیر انگلیس نیز كه برای اولین بار برای شركت در جلسه شورای اروپا به بروكسل رفته بود ، تاكید كرد كه توافق تجارت آزاد اتحادیه اروپا - كانادا بسیار مهم است.
وی همچنین درخواست اتحادیه اروپا برای برگزاری مذاكرات برگزیت به زبان فرانسوی را رد كرد و از 'فقدان بلوغ' در نزد رهبران اتحادیه اروپا به علت اعلام یك رشته تهدیدها علیه انگلیس درخصوص برگزیت نیز انتقاد كرد.
اروپام**1078**
مترجم: بابك جعفری ** انتشار دهنده: زهرا هژبری

سرخط اخبار جهان