امام جمعه موقت بيرجند: مبارزه با استكبار از اصول قيام امام حسين (ع) است

بيرجند - ايرنا - امام جمعه موقت بيرجند مركز خراسان جنوبي مبارزه با استكبار را يكي از مهم ترين اصول قيام امام حسين (ع) بيان كرد و گفت: استكبار امروزي همان طاغوتي است كه انسان ها را از معبود حقيقي خود دور مي كند.

حجت الاسلام « عليجان دلدار» در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته بيرجند در مسجد امام حسين(ع) افزود: طاغوت و استكبار در مرحله اول، مردم را استثمار مي كنند و در درجه دوم انسان ها را به بردگي مي گيرند و از ميوه وجودي آنها به نفع سياست هاي توسعه طلبي خود استفاده مي كنند.
وي ادامه داد: امام حسين (ع) با قيام خود جلوي كفر ايستادگي كرد و جلوي طاغوت زمانه خود ايستاد و عزت را به ذلت ترجيح داد.
به گزارش ايرنا، حجت الاسلام دلدار، عزت و نپذيرفتن زور و تزوير را از ديگر پيام هاي قيام عاشورا عنوان كرد و يادآور شد: انسان آزاده در هر عصر و زمانه اي در مقابل كسي كه پيمان عبوديت و بندگي را مي شكند بايد ايستادگي كند و در غير اين صورت با سكوت در مقابل ظلم، در جايگاه ظالمان قرار مي گيرد.
به گفته وي همين اصل باعث شد كه عالمان دين و اسلام در سراسر جهان جلوي ظلم بايستند و امام خميني (ره) از جمله شخصيت هاي آزاده اي بود كه با قاطعيت مطلق جلوي يزيد زمانه(رژيم پهلوي) خود ايستادگي كرد و ذلت را به عنوان يك اصل نپذيرفت.
خطيب جمعه بيرجند بيان كرد: امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با رژيم گذشته كه از سال 1342آغاز شد، نتوانست در مقابل ظلم ظالم سكوت كند و تنها راه سعادت و رشد مردم را مقابله با يزيديان زمان دانست.
وي در ادامه امر به معروف و نهي از منكر را از ديگر اصول قيام سومين امام شيعيان در محرم سال 61هجري قمري بيان كرد و افزود: امروزه اهميت اين مهم براي همه روشن است اما مشكل اساسي نبود اقدام و عملي بسيج گونه است.
وي تصريح كرد: امر به معروف و نهي از منكر يكي از بزرگترين الطاف الهي است كه در دين اسلام معروف همان حق و منكر همان باطل است كه بايد اول فرق اين دو مشخص شود.
به گفته وي اين دو فريضه الهي موقعي واجب مي شود كه ما حق را به عنوان معروف و باطل را به عنوان منكر بشناسيم و در اين راه نه تنها بايد معروف ها را اشاعه دهيم بلكه بايد معروف را اقامه كنيم همان طور كه امام حسين (ع ) در عاشورا اين امر را نمايان كرد.
وي اظهار كرد: حكومت اسلامي و عاشورايي بايد تلاش كند تا مسير رشد و شكوفايي مسلمانان را در همه عرصه هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي فراهم آورد و جامعه را به سمت و سوي رستگاري و عبادت به پروردگار عالميان سوق دهد.
وي در ادامه عنوان كرد: تمسك به ذيل عبوديت خداوند و اولياي پاكش به انسان راه رسيدن به عزت را نشان مي دهد و انسان را با شعار ( هيهات من الذله) عجين مي كند.
دلدار با اشاره به اول آبان سالروز شهادت آيت الله سيد مصطفي خميني، وي را شخصيتي عالم، دانشمند و وارسته عنوان كرد و گفت: با شهادت ايشان، امام خميني (ره) با تمامي قدرت پايداري كردند و فرمودند، شهادت سيد مصطفي از الطاف خفيه خداوند بود.
وي با توجه به فرا رسيدن سوم آبان سالروز تشكيل «سازمان ملل» افزود: اين سازمان با هدف خدمت و دفاع از ملت هاي مظلوم تشكيل شد ولي متاسفانه امروز بازيچه دست ابرقدرت ها خصوصا استكبار جهاني آمريكا قرار گرفته است.
وي عمليات موصل عراق را كه هم اكنون در حال اجراست ،بزرگترين عمليات نظامي خاورميانه از سال 2003 تاكنون دانست و اظهار كرد: اميدواريم با موفقيت سربازان اسلام به زودي شاهد پيروزي حق عليه باطل باشيم.
عمليات آزادسازي موصل روز دوشنبه، 26مهر ماه برابر 17 اكتبر 2016 به فرمان حيدر العبادي نخست وزير عراق براي پس گرفتن موصل از سيطره گروهك تروريستي داعش آغاز شد.
موصل مركز استان نينوا و دومين شهر بزرگ عراق پس از بغداد است كه در سال 2014 به اشغال گروه تروريستي داعش درآمد.
*3215**2047**خبرنگار-محمد رسول ابراهيمي اسفدن* انتشار دهنده- عباسقلي اشكورجيري*