حضور ايران در بين توليد كنندگان فيلترهواي خودرو با فناوري نانو

تهران-ايرنا-يك شركت دانش بنيان ايراني براي نخستين بار توانست با استفاده ازفناوري نانو، فيلترهواي خودرو هاي سبك توليد ودر كنار سه شركت صاحب نام دنيا در اين حوزه قرار گيرد.

عطا اكبري مديرعامل شركت نانو ساختار مهرآسا اولين و تنها توليد كننده فيلتر هواي اتومبيل با فناوري نانو در آسيا در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت:اين فيلتر نسبت به فيلترهاي معمولي، قادر به تصفيه ذرات معلق بالاي 200 نانومتر در هوا است، اما فيلترهاي معمولي قادر به تصفيه ذرات 90 تا 100 ميكرون به بالا را دارد كه مي توان گفت قدرت تصفيه نانو فيلتر چندين برابر فيلترهاي معمولي است.
اكبري افزود: به لحاظ جنسي هيچ فرقي با فيلترهاي معمولي ندارند ،فقط تفاوت آن لايه نانو الياف است كه به عنوان بستري بر روي فيلتر هاي معمولي كد شده است، در واقع مواد اوليه دركارخانه توليد مي شود ودر سالن نانو قرار مي گيرد و لايه نانو الياف بر روي آنها توليد و كد مي شود و بعد از آن رول ها از سالن نانو خارج شده وبه فرآيند توليد فيلتر فرستاده مي شوند.
وي بيان كرد: اين محصول به خاطرنانو اليافي كه بر روي پوشش فيلترخورده شده است مي تواند ذرات ريز درحد نانومتر كه با چشم ديده نمي شود و از فيلترهاي معمولي عبور مي كند را تصفيه كند.
وي بيان كرد: اين فيلتر مي تواند حتي دوده هاي هوا كه از فيلترهاي معمولي نيز عبور مي كند را تصفيه كند، زماني كه هوا به به طور مطلوب تصفيه مي شود و وارد محفظه سوخت و سازخودرو مي شود، احتراق خوردو نيز به نحو مناسب انجام مي شود كه به دنبال آن كاهش مصرف سوخت، افزايش شتاب خودرو ، كاهش آلودگي محيط زيست از اگزوز اتومبيل ونيز محافظت از موتور خودرو در مقابل ريزگردها را به دنبال دارد.
اكبري ادامه داد: دانش اين فناوري درداخل كشور بومي شده است،در حال حاضر علاوه برايران ، سه كمپاني در دنيا اين محصول را توليد مي كنند كه هرسه كمپاني در آمريكا است.
وي يادآور شد: درحال حاضر اين محصول تجاري سازي شده است و در 15 استان كشورنمايندگي فروش دارد و در ماه هاي آينده در نظرداريم اين محصول را به كشورهاي تركيه ، پاكستان، امارات و روسيه صادر كنيم.
اكبري گفت: ثبت اختراع داخلي اين محصول انجام شده است و ثبت خارجي آن نيز توسط شركت دونالسون آمريكا انجام شده استچرا كه اين شركت از سه سال پيش به اين فناوري دست يافته است.
وي در خصوص نحوه تشخيص فيلترنانويي از فيلتر معمولي گفت: زماني كه از فيلترهاي نانويي استفاده مي شود يك طرف فيلتر كاملا سياه مي شود يعني دوده هوا را نيز به خود مي گيرد و طرف ديگر فيلتر كه خروجي فيلتر نام دارد كاملا تميز و مانند روز اول سفيد است، تنها راه تشخيص فيلترنانويي از معمولي فقط از طريق استفاده كردن فيلترامكان پذير است.
وي گفت: خوشبختانه تا كنون از محصولات خارجي اين فيلتر به كشور واردات نداشته ايم و شركت مهر آسا اولين توليد كننده در داخل كشور و آسيا است و با همكاري ستاد ويژه توسعه فناوري نانو و معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري درآينده صادرات اين محصول انجام خواهد شد.
اكبري افزود: قيمت فيلترهواي اتومبيل با فناوري نانو 4 تا 5 برابر از قيمت فيلترهاي معمولي گران تر است.
علمي ** 9340**1440
خبرنگار : منير ابراهيمي زاده** انتشاردهنده:معصومه گلشن