ارتباط میان میگرن و میكروب های كاهش دهنده نیترات

تهران-ایرنا- محققان آمریكایی متوجه شدند كه میان میگرن و میزان میكروب های كاهش دهنده نیترات در دهان و روده ارتباط وجود دارد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورك آلرت، محققان دانشكده پزشكی دانشگاه كالیفرنیا متوجه شدند كه افراد مبتلا به میگرن در قیاس با افرادی كه به سردردهای میگرنی مبتلا نمی شوند، میكروب های بسیار بیشتری با توانایی كاهش نیترات در دهان و روده خود دارند.
گزارش آنها كه هفته جاری در مجله mSystems® منتشر شد، تحقیقات بیشتری را برای كشف این موضوع برمی انگیزد كه چه میكروارگانیسم های دهانی با میگرن ارتباط دارند و چگونه بر سلامتی تاثیر می گذارند.
آنتونیو گونزالز نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این ایده مطرح است كه برخی از خوراكی ها مانند شكلات و برخی خوراكی های حاوی نیترات موجب میگرن می شوند، اما تصور می كردیم كه شاید ارتباطی میان میكروبیوم برخی افراد و آنچه می خورند، وجود دارد.
نیترات در خوراكی هایی مانند گوشت های فراوری شده، سبزیجات دارای برگ سبز و برخی داروها وجود دارد و توسط باكتری های موجود در حفره دهان به نیتریت تبدیل می شود.
نیتریت سپس وارد گردش خون می شود و تحت برخی شرایط به اكسید نیتریك (NO) تبدیل می شود كه یك گشادكننده قوی عروق است و می تواند با تقویت جریان خون و كاهش فشار خون به سلامت قلب و عروق كمك كند.
محققان با استفاده از داده های پروژه American Gut كه توسط محققان از آزمایشگاه نایت انجام می شد، باكتری های یافت شده در 172 نمونه دهان و هزار و 996 نمونه مدفوع افراد سالم را توالی بندی كردند.
این افراد پیش از این پرسشنامه هایی را در مورد این كه آیا به سردردهای میگرنی مبتلا می شوند و یا خیر، تنظیم كرده بودند.
محققان در نمونه های مدفوع، افزایش اندك اما معنی دار در فروانی ژن هایی كشف كردند كه نیترات، نیتریت و ردوكتازهای اكسید نیتریت را در میگرنی ها رمزگذاری می كند.
آنها متوجه شدند كه این ژن ها در نمونه های دهانی افراد میگرنی به اندازه قابل توجهی فراوان تر بود.
محققان گفتند، ما این حقیقت را می دانیم كه باكتری های كاهش دهنده نیترات در حفره دهان وجود دارند و قطعا تصور می كنیم كه این مسیر برای سلامت قلب و عروق مفید است اما اكنون ارتباط بالقوه ای را نیز میان میزان این باكتری ها با ابتلا به میگرن كشف كرده ایم.
حدود 80 درصد از بیماران قلبی كه داروهای حاوی نیترات برای درد قفسه سینه یا نارسانی احتقانی قلب مصرف می كنند، سردردهای شدید را به عنوان عوارض جانبی این داروها گزارش می دهند.
محققان بر این باورند كه وجود یك رابطه نمادین با میكروب های دهانی می تواند به سلامت قلب و عروق كمك كند. اما این تحقیق نشان می دهد كه برای برخی افراد، وجود تعداد زیادی باكتری های كاهش دهنده نیترات در دهان می تواند به میگرن منجر شود.

**میگرن
میگرن، نوعی اختلال سردرد است كه با تركیب متنوعی از تغییرات عصبی و گوارشی مشخص می شود. درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یك طرفه است كه ابتدا خفیف است و كم كم شدید می شود.
دردهای میگرنی در همه موارد با بی اشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند.
در هنگام حملات میگرنی، بیماران به وضوح دچار ناتوانی در تحمل نور هستند و برای استراحت، به محلی تاریك می روند. ممكن است ناتوانی در تحمل صدا و گاهی اوقات بوها نیز وجود داشته باشد. در كودكان، میگرن اغلب با حملات دردشكم، بیماری حركت(Motion Sickness) و اختلالات خواب همراه است
علمی**2038**2017
مترجم: درنا محمدیان*انتشاردهنده : زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me/irnaelm