اسناد جدید خزانه اسلامی فردا در فرابورس عرضه می شود

تهران- ایرنا- اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم با هدف تسویه بخش دیگری از بدهی‌های دولت به طلبكاران غیردولتی، فردا در فرابورس عرضه می شود.

به گزارش ایرنا، در چند سال گذشته با توجه به مشكلات اقتصادی و كمبود درآمد، حجم بدهی دولت به بخش های مختلف مانند پیمانكاران افزایش یافت، بر این اساس راهكارهایی برای كاهش این بدهی ها ارایه شده كه یكی از آنها انتشار اسناد خزانه اسلامی در بازار سرمایه است.
بر این اساس، تاكنون 9 مرحله از اسناد خزانه اسلامی منتشر شده و قرار است فردا نیز اسناد مرحله دهم منتشر شود.
به گزارش فرابورس، اسناد خزانه مرحله دهم به میزان 15 میلیون ورقه و ارزش اسمی هر ورقه یك میلیون ریال از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر و بیستم شهریورماه در بازار ابزارهای نوین مالی پذیرش شده است.
این اوراق به ارزش كل 15 هزار میلیارد ریال در ادامه تسویه بخش دیگری از بدهی‌های طلبكاران غیردولتی به آنها تخصیص یافته است كه با «عرضه اولیه» و آغاز «معاملات ثانویه» این گروه از اسناد خزانه در فرابورس ایران، امكان فروش زودتر از سررسید آن و كسب نقدینگی از این طریق وجود دارد.
سررسید اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم، سوم مهرماه سال آینده است.
در عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی مرحله دهم كه با نماد معاملاتی «اخزا101»، فردا برای نخستین بار نماد آن در بازار ابزارهای نوین مالی گشایش می یابد، همه اشخاص حقیقی و حقوقی مانند بانك‌ها، نهادهای مالی، شركت‌های سرمایه‌گذاری، كارگزاران و نمایندگان تامین سرمایه، شركت‌های خصوصی و سازمان‌های عمومی مانند شهرداری‌ها می‌توانند با در اختیار داشتن كد معاملاتی فعال در سیستم شركت سپرده‌گذاری مركزی این اسناد را بخرند.
اكنون با توجه به تسویه اسناد خزانه اسلامی مراحل اول تا سوم، معاملات این اوراق در نمادهای «اخزا4» تا «اخزا8» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران در جریان است.
به گفته «علیرضا توكلی» مدیر بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس، در قانون بودجه سال 95 با 2 سری اسناد خزانه اسلامی روبروییم كه به طلبكاران غیردولتی واگذار می‌شود.
به گفته وی، یك سری از این اسناد در ادامه اخزاهای پیشین است و در قالب نمادهای اخزا7 تا اخزا11 قرار می‌گیرد. دسته دیگر این اوراق در چارچوب بند «ز» قانون بودجه منتشر شده است كه در قالب نمادهای «سخا1» و «سخا2» به بازار معرفی می‌شود و سررسید آنها پیش از پایان امسال است.
به گزارش ایرنا، اسناد خزانه اسلامی یك ابزار مالی مبتنی بر بدهی دولت به ‌نظام بانكی، ذی‌نفعان و تامین‌كنندگان منابع است و به‌وسیله خزانه‌داری كل وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر می‌شود.
در واقع اسناد خزانه، اوراق بهادار بانام یا بی‌نامی است كه خزانه‌داری كل با بهای اسمی معین و بدون كوپن سود با سررسیدهای حداكثر تا سه سال منتشر كرده و در قبال بدهی‌های قطعی بخش دولتی و با توافق بستانكاران به‌صورت تنزیلی (با كسر از بهای اسمی) در اختیار آنها قرار می‌دهد.
در واقع دولت می‌تواند با انعقاد قراردادهای مربوط به مبادله‌های واقعی، اوراق بهادار خزانه را برای سررسید معین در اختیار بانك‌ها، پیمانكاران پروژه‌های كوتاه‌مدت یا تامین‌كنندگان نیازهای جاری و به‌طوركلی طلبكاران دولت قرار دهد و از این راه نیازها و هزینه‌های جاری و كوتاه‌مدت خود را تامین مالی كند.
اقتصام**2022**1961** تنظیم كننده: میثم طاهری** انتشاردهنده: مریم مسعود