۲۷ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۲۴
کد خبر: 82271718
۰ نفر
ازدواج موفق ضامن سلامت زنان

تهران- ایرنا- كارشناسان ازدواج موفق و احساس خوشبختی را از مهمترین فاكتورهای سلامت جسمی زوجین، به ویژه زنان می دانند؛ كاهش بیماری های قلبی و عروقی، افسردگی، استرس و تنش های روحی، سلامت استخوان ها و افزایش امید به زندگی از جمله مهمترین اثرات ازدواج موفق بر سلامت زنان است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا، زنان به عنوان نگهبان كودكان و مدیر خانه نقش تعیین كننده دارند، به طوری كه می توان سلامت اعضای خانواده را در گرو سلامتی مادر دانست.
برخی از مطالعات انجام شده در خصوص تاثیر ازدواج موفق روی سلامت به شرح ذیل است:
-ازدواج سبب طول عمر می شود
مطالعه ای كه سالها قبل در آمریكا انجام شد، نشان می دهد افرادی كه ازدواج نمی كنند، بیشتر در معرض مرگ زودرس قرار دارند. محققان این امر را نتیجه كاهش سلامت و امید به زندگی می دانند. این مطالعه نشان می دهد ازدواج موفق بر سلامت زنان موثرتر است. معمولا زوجین مراقب سلامت یكدیگر هستند و زمانی كه یكی به بیماری مبتلا می شود، از جانب دیگری حمایت می شود. رژیم غذایی سالم یكی از مهمترین موارد تاثیرگذار بر سلامتی است كه بیشتر در چارچوب خانواده رعایت می شود و افراد مجرد معمولا رژیم غذایی سالمی ندارند. زوج هایی كه ازدواج موفق دارند، حساسیت بیشتری نسبت به وضعیت جسمی و سلامت طرف مقابل نشان می دهند و این حساسیت تاثیر مثبتی بر میزان خواب، وضعیت مراقبت از بدن، ورزش و سایر فعالیت های سالم دارد.
زمانی كه در زندگی زوج های خوشبخت یك اتفاق ناگوار رخ می دهد یا اختلافی بروز می كند، یكدیگر را پشتیبانی و از هم مراقبت می كنند. این رویكرد موجب كاهش استرس، تنش و ناراحتی شده و در نهایت از بروز مشكلات جسمی و روحی جلوگیری می كند.

-ازدواج موفق از افسردگی جلوگیری می كند
افسردگی یكی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است. افسردگی در زنان به ویژه در دوران یائسگی و پس از آن بسیار جدی است؛ ولی حضور یك پشتیبان مهربان و فداكار می تواند راهگشا باشد و امید به زندگی را در فرد بیدار كند.

-درمان سرطان در افراد متاهل موفق تر است
مطالعات نشان می دهد تشخیص و درمان سرطان در افراد متاهل سریعتر و موفقیت آمیزتر است و این امر نتیجه مستقیم حمایت همسر است.

-ازدواج سبب استحكام استخوان ها می شود
مطالعات محققان دانشگاه UCLA در آمریكا نشان می دهد ازدواج موفق نتیجه مستقیمی بر سلامت استخوان ها دارد. این مطالعه با بررسی تراكم استخوان های لگن و ستون فقرات 294 مرد و 338 زن با استفاده از اسكنرهای استاندارد نشان می دهد زنانی كه با مردان حامی و قدرشناس ازدواج كرده اند، استخوان های محكم تری دارند. این موضوع در مورد مردان نیز صدق می كند. محققان احتمال می دهند رژیم غذایی سالم و حمایت همسر در زمینه مراجعه به پزشك و ورزش، دلیل این امر است.

برخی از دیگر تاثیرات ازدواج موفق روی زنان براساس مطالعات پژوهشگران عبارتند از:
-احتمال بیماری های قلبی عروقی در زنان را پس از یائسگی كاهش می دهد،
-ازدواج نقش مهمی در سلامت روانی زنان دارد،
-ازدواج سبب افزایش امید به زندگی می شود،
محققان دانشگاه بیرگام یانگ در تحقیقات خود دریافتند ازدواج موفق، تا 50 درصد موجب افزایش امید به زندگی می شود،
-عشق و علاقه بین زوجین خطر حمله قلبی را كاهش می دهد،
-ازدواج خطر سكته مغزی را كاهش می دهد (البته این موضوع در مردان موثرتر است)،
-ازدواج در كاهش اختلال خواب موثر است و تحقیقات نشان می دهد زنان متاهل الگوی خواب بهتری دارند،
-ازدواج سبب بهبود شرایط اقتصادی می شود؛ همگامی زوجین در نیل به اهداف مشترك و حمایت دو طرف، موانع بزرگ را از سر راه موفقیت برطرف می كند. رونق اقتصادی خانواده یك عامل موثر در بهبود سلامت جسمی و روانی اعضای خانواده و به ویژه زنان است؛ زیرا ضربه ای كه به دلیل مشكلات اقتصادی به زنان وارد می شود مهلك تر است،
-احتمال بروز بیماری های مزمن در افراد متاهل كمتر از افراد مجرد است.
با این همه، نقطه مقابل این وضعیت نیز و جود دارد و تحقیقات نشان می دهد زندگی زناشویی ناموفق، تهدید جدی برای سلامت است.

**هفته ملی سلامت بانوان ایرانی
24 تا 30 مهر ماه به عنوان هفته ملی سلامت بانوان ایرانی نامگذاری شده و عنوان چهارمین روز آن 'سلامت زنان و ازدواج موفق' است.
علمی (6) ** 9259**2017
مترجم:سپیده علی كاشانی* انتشاردهنده: زهره محتشمی پور

سرخط اخبار جامعه