آثار تاريخي شهرستان تيران و كرون بازسازي و مرمت مي شود

تيران و كرون، اصفهان - ايرنا - فرماندار شهرستان تيران و كرون از اجراي عمليات بازسازي و مرمت آثار تاريخي شهرستان خبرداد.

علي رحماني روز سه شنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: با انجام سفر معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور به شهرستان تيران و كرون برنامه ريزي براي بازسازي و مرمت آثار تاريخي اين شهرستان انجام شد.
وي افزود: اختصاص 50 درصد هزينه هاي مرمت و بازسازي خانه هاي تاريخي، اختصاص 15 ميليارد ريال براي مرمت قلعه تاريخي قميشلو و ثبت ملي كوچه باغ ها و درهاي سنگي باغ هاي تيران از مصوبات سفر معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور است كه بخشي از اعتبارات در سال جاري و مابقي در سال آينده از محل اعتبارات ملي اين سازمان اختصاص مي يابد.
فرماندار شهرستان تيران و كرون افزود: كوچه باغ ها و درهاي سنگي تيران و دربند و قلعه تاريخي قميشلوي تيران آثار منحصر به فرد و استثنايي در كشور و جهان است كه با همت مردم اصيل و يكپارچه باقي مانده است و نياز به ثبت اين آثار تاريخي در فهرست آثار ملي و بين المللي است.
وي ادامه داد: قلعه تاريخي قميشلو از نظر آثار ملي و ايجاد يك ظرفيت بزرگ جذب گردشگر از سراسر جهان حائز اهميت است كه با انعقاد تفاهم نامه با سازمان محيط زيست و سازمان ميراث فرهنگي و سرمايه گذاري بخش خصوصي در اين قسمت شاهد رونق گردشگري در شهرستان هستيم.
رحماني اضافه كرد: با انجام مرمت و بازسازي قلعه تاريخي قميشلو كه طي سال جاري و سال آينده انجام مي شود پيش بيني حضور گردشگران در شهرستان و بازديد از اين باغ ملي براي سال هاي آينده مورد انتظار است كه اثر اقتصادي آن نيز نصيب اين منطقه و استان اصفهان مي شود.
شهرستان تيران و كرون با 15 اثرملي تاريخي و سابقه اي بيش از شش هزار سال در 45 كيلومتري غرب اصفهان قرار دارد.
مهد/ 7137 / 6022
كانال اطلاع رساني: https://telegram.me/esfahanirna

سرخط اخبار استان‌ها