ورود و خروج اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند بدون روادید/انتظاراتمان از گمرك برآورده نشد

آبادان - ایرنا - مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت:با استقرار گمرك در دروازه های ورودی منطقه، اتباع خارجی هنگام می توانند بدون روادید وارد منطقه شوند.

به گزارش ایرنا اسماعیل زمانی سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود:ورود و خروج اتباع خارجی بدون ویزا و ورود و خروج بدون محدودیت سرمایه های خارجی به عنوان برخی مزیت های منطقه آزاد اروند پس از حصاركشی كامل و استقرار گمرك در دروازه های ورودی است.
وی اظهار داشت:دفتری از سوی سازمان منطقه آزاد اروند برای اتباع خارجی تاسیس شده و نماینده این سازمان نیز معرفی شده تا با فعال شدن گیت ها، اتباع خارجی به هنگام خروج از منطقه آزاد اروند بتوانند ویزای خود را از طریق این دفتر تهیه كنند، ولی اگر بخواهند وارد منطقه شوند نیازی به تهیه روادید ندارند.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: از مزیت های دیگر استقرار گمرك در مبادی ورودی و خروجی منطقه، اسان شدن روند تهیه كالا و تجهیزات است كه بر این اساس در محدوده جغرافیایی منطقه آزاد، كالاهایی اعم از مواد اولیه مورد نیاز كارخانه های تولیدی و صنعتی و كالاهای مصرفی مردم بر اساس قانون و مقررات مناطق آزاد بدون سود و عوارض گمركی وارد می شود.

** گمرك اجازه ندارد از ورود هر كالایی جلوگیری كند
زمانی تصریح كرد:ورود كالا به منطقه، آزاد است و ورود هیچ كالایی به منطقه قاچاق محسوب نمی شود، اطلاق كلمه قاچاق به هر كالایی درمنطقه آزاد خلاف است زیرا هیچ كالای قاچاقی به منطقه آزاد وارد نمی شود.
وی افزود:در تایید مناطق آزاد، گمرك باید در خروجی های این مناطق مستقر شود بر این اساس دو سال پیش از مسئولان گمرك خواستیم تا چگونگی شرایط اجرای قوانین گمركی در منطقه آزاد را تبیین كنند كه پاسخ آنها محصور شدن محدوده بود.
زمانی از حصاركشی پیشرفت فیزیكی 100درصدی دیوارهای محدوده منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت:دروازه های ورودی و خروجی چهارگانه در محورهای ارتباطی آبادان به ماهشهر، آبادان به اهواز، جاده امام صادق و خرمشهر به اهواز تعریف شده و برای ساخت گیت های دائمی منطقه در حال اجرا است.
وی اظهار داشت:قرار بر این بود كه هفته دولت امسال، گمرك در گیت های موقت در دروازه های منطقه آزاد مستقر شود كه این مهم عملی نشد و در حال حاضر طبق قانون و مقررات گمرك ایران، مرزهای بین المللی در بندر خرمشهر و آبادان به طول 36 كیلومتر باید حصار كشی شود و مابقی به دلیل وجود تالاب ها قابل حصار كشی نیست.
زمانی در خصوص اجرای قوانین كار در محدوده منطقه آزاد اروند نیز، گفت:اداره كار و امور اجتماعی در منطقه آزاد اجازه اجرای قانون كار سرزمین اصلی را برای واحدهای تولیدی و سرمایه گذاران را ندارد و منطقه آزاد برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی در راستای توسعه اقتصادی گام بر می دارد.

***اداره های كل در منطقه تعریف و راه اندازی می شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنانش در خصوص استقرار اداره های كل در این منطقه نیز گفت:مشكل این سازمان در حوزه آبفا آن است كه ادارات آبفا آبادان و خرمشهر اختیار هزینه كرد ندارند و برای هرگونه هزینه كرد در موضوع آب و فاضلاب این دو شهر ابتدا بایستی با آبفا استان تفاهمنامه امضا كنیم و پس از آن، استان آن طرح را اجرا كند و سپس ادارات آبفا آبادان و خرمشهر از آن نگهداری كنند.
زمانی افزود:راهكار برون رفت از این وضع آن است كه سطح منطقه ارتقاء یافته و ادارات كل در آین منطقه تعریف و راه اندازی شود و دستگاههای اجرایی و شركتها استقلال یابند تا بتوانیم اعتباراتی را برای انجام پروژه ها به آنها پرداخت كنیم.

*** پرداخت بیمه تكمیلی خبرنگاران و اصحاب رسانه
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش با بیان اینكه فعالیت خبرنگاران و اصحاب رسانه در شهرهای آبادان و خرمشهر نشانگر پویایی فرهنگ رسانه ای و ارتباطات منطقه است، گفت:اصحاب رسانه می توانند با تشكیلات صنفی خدمات لازم را برای اعضای خود فراهم كنند.
زمانی اظهار داشت:خبرنگاران می توانند خدمات بیمه تكمیلی خود را از سوی سازمان منطقه آزاد اروند پیگیری كنند.
زمانی گفت:زمانی كه رئیس جمهوری موضوع قرار گرفتن آبادان و خرمشهر در محدوده منطقه آزاد اروند را مطرح كرد، این گفتار بدان معنا بود كه مزیت ها و قابلیت های منطقه آزاد باید شامل حال همه مردم شود كه راهكار بهره مندی از این مزیت به اجرای مقررات و قوانین منطقه آزاد اروند از سوی همه دستگاه ها و انجام اقدامات فیزیكی همچون محصور شدن محدوده جغرافیایی منطقه بستگی دارد.

*** اعمال معافیت مالیاتی و معافیت ارزش افزوده برای واحدهای صنفی
زمانی در بخش دیگری از سخنانش گفت:این سازمان در حال اعمال برخی مزیت ها به لحاظ قانونی است كه از جمله آن می توان به معافیت مالیاتی و معافیت قانون ارزش افزوده اشاره كرد كه با همكاری دستگاه ها در حال انجام است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند ادامه داد:تمامی اصناف، حقوق بگیران، شركت های پیمانكاری و فعالان اقتصادی در منطقه از دو نوع معافیت پرداخت مالیات مستقیم و ارزش افزوده برخوردارند.
زمانی افزود: این معافیتها اگر چه برای اصناف اعمال می شود، نفع آن بایستی عاید شهروندان شود، به عنوان مثال وقتی كالایی شامل معافیت مالیاتی مستقیم و ارزش افزوده می شود، هنگام خرید كالا از سوی شهروند بایستی این سود به صورت فروش محصول به قیمت مناسب و پائین تر از نرخ سایر شهرها لحاظ شود.
وی با بیان فعالیت ۲۰ هزار واحد صنفی در محدوده منطقه آزاد اروند (آبادان و خرمشهر) و برخورداری این واحدها از معافیت مالیاتی، ادامه داد:این واحدها باید هنگام فروش كالاهای خود، معافیت ارزش افزوده را برای خریدار اعمال كنند.
7104/7100/6125
خبرنگار:مسعود گادار و كمیله حجازی** انتشار دهنده:سید بهادر حسینی