۲۷ مهر ۱۳۹۵،‏ ۹:۳۵
کد خبر: 82270795
۰ نفر
تاثير مصرف پروتئين سويا در كودكي بر استحكام استخوان ها

تهران- ايرنا- نتايج يك مطالعه جديد روي مدل حيواني نشان مي دهد كه پيروي از رژيم غذايي غني از پروتئين جدا شده سويا در كودكي زمينه ساز استخوان هاي سالم و مستحكم در بزرگسالي است.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي هلث نيوز لاين، مطالعه محققان دانشگاه آركانزاس نشان مي دهد تغذيه مملو از پروتئين جدا شده سويا در مراحل ابتدايي زندگي مي تواند از پوكي استخوان حاد در دوران بزرگسالي پيشگيري كند و سبب افزايش كيفيت استخوان ها شود.
پروتئين جدا شده سويا، از دانه هاي سويا استخراج شده و به صورت تصفيه شده و سالم، خالص ترين شكل آن محسوب مي شود و نيز فاقد چربي و كربوهيدرات ها و حاوي حدود 90٪ از پروتئين ها است.
جين ران چن محقق دانشگاه آركانزاس در زمينه علوم پزشكي گفت: تغذيه مناسب در ابتداي زندگي مي تواند توده استخواني را تقويت كند؛ مصرف پروتئين سويا انواع فوايد سلامتي دارد كه شامل كاهش پوكي استخوان در دوران بزرگسالي است.
محققان به منظور تعيين اثر محافظتي رژيم غذايي حاوي پروتئين جدا شده سويا در مرحله ابتدايي زندگي و تاثير آن روي وضعيت استخوان ها در دوران بزرگسالي، گروهي از موش هاي ماده بسيار جوان را بررسي كردند.
تعدادي از اين موش هاي آزمايشگاهي پس از گذشت 24 الي 55 روز از زمان تولد، به مدت 30 روز با رژيم غذايي حاوي پروتئين سويا تغذيه شدند و سپس تا شش ماهگي از رژيم غذايي متعارف اين جوندگان براي آنها استفاده شد.
محققان سپس به منظور بررسي ميزان پوكي استخوان، تغييراتي را در اين موش ها به عمل اوردند تا در آنها شرايط مشابه بعد از يائسگي را ايجاد كنند. دومين گروه موش ها در طول عمر با رژيم غذايي معمول جوندگان تغذيه شدند و اين گروه نيز براي ايجاد شرايط پوكي استخوان مشابه دوران بعد از يائسگي، مهندسي شدند.
پس از مقايسه دو گروه، محققان دريافتند موش هاي ماده اي كه در اوايل زندگي رژيم غذايي حاوي پروتئين جدا شده سويا داشتند، در بزرگسالي از استخوان هاي مستحكم تري برخوردار بودند.
پژوهشگران در عين حال يادآور شدند كه با وجود اهميت اين مطالعه، اما تسري نتايج آن به صورت مستقيم روي انسان ها هنوز زود است و به تحقيقات بيشتر نياز دارد.
تحقيقات قبلي، محافظت از بدن در دوران بزرگسالي را در برابر ابتلا به برخي بيماري ها از جمله سرطان سينه، از جمله فوايد مصرف سويا در دوران كودكي برشمرده بودند. همچنين گفته مي شود كه مصرف سويا مانعي در برابر اضافه وزن است و موجب عملكرد بهتر ورزشكاران مي شود.
اين تحقيق آنلاين در مجله FASEB منتشر شد.
علمي **1311**2017
مترجم:**محمدعلي صنايعي**انتشاردهنده: زهره محتشمي پور