شمار كشته های جنگ یمن توسط عربستان از مرز هشت هزار نفر گذشت

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر بهداشت یمن روز دوشنبه اعلام كرد: در حملات 19 ماه گذشته ائتلاف سعودی علیه مردم یمن، بیش از هشت هزار نفر كشته و 19 هزار و 500 نفر نیز زخمی شده اند.

به گزارش شبكه خبری المسیره یمن، دكتر غازی اسماعیل قائم مقام این وزارتخانه یمنی در كنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه در صنعا، شماركشته شدگان حمله روز شنبه ائتلاف عربی به مراسم ترحیم در صنعا را 136 كشته و 615 زخمی اعلام كرد.
وی گفت كه به دلیل شدت جراحات برخی از زخمی ها در بیمارستان، افزایش تلفات دور از انتظار نخواهد بود.
در این كنفرانس مطبوعاتی كه با همكاری جنبش بهداشتی یمن و برای رویارویی با تجاوز كشورهای خارجی صورت گرفت،‌ حجم خسارت های وارده به تاسیسات بهداشتی یمن نیز اعلام شد.
براساس این گزارش، 216 مركز بهداشتی به صورت كلی و 199 مركز دیگر به صورت جزئی در 19 ماه گذشته از حملات ائتلاف سعودی به یمن خسارت دیده و تعطیل شده است.
دكتر غازی اسماعیل با بیان این كه جنگنده های عربستان سعودی همه مراكز غیرنظامی را هدف قرار می دهند، تاكید كرد كه اكنون این نیروها از روی عمد، مناسبت های اجتماعی مانند جشن های عروسی و مراسم ترحیم را نیز بمباران می كنند.
حملات ائتلاف عربستان موسوم به «طوفان قاطعیت» در 25 مارس 2015 میلادی (6فروردین 94) و با حمایت كشورهای غربی و در راس آنها آمریكا آغاز شد، اما در دوم اردیبهشت 94، حمله ائتلاف به عملیات خودخوانده «احیای امید» تغییر نام داد.
هواپیماهای كشورهای شورای همكاری خلیج فارس منهای عمان، به همراه كشورهای مغرب، مصر، اردن و سودان در این حملات مشاركت دارند و كشور فقیر سومالی نیز به جنگنده های ائتلاف اجازه داد تا در حملات خود، از پایگاه های نظامی این كشور استفاده كنند.
خاورم**9363** مترجم:‌محمد تدو**انتشاردهنده: كیومرث پاده بان

سرخط اخبار جهان