كارگران صابون سازی خرمشهر، حل مشكلات صنفی خود را خواستار شدند

آبادان - ایرنا - جمعی از كارگران شركت صابون سازی خرمشهر روز دوشنبه با حضور روبروی فرمانداری ویژه شهرستان، پیگیری مسئولان شهرستانی برای حل مشكلات صنفی خود را خواستار شدند.

كارخانه صابون سازی خرمشهر با برند 'یاس ' از تولیدكنندگان مرغوب ترین نوع مواد شوینده كشور بود كه دهه 70 توانست در جایگاه صادركننده نمونه به كشورهای منطقه ظاهر شده و حتی در بازارهای اروپا نیز رقابت كند.
بنیادشهید كه متولی این شركت به شمار می آمد سال 1387 آن را به بخش خصوصی واگذار كرد، سال 1390 در حالی كه همچنان این شركت بازار داخلی و كشور همسایه یعنی عراق را در اختیار داشت اعلام ورشكستگی و تعطیلی كرد كه نتیجه آن اخراج كارگران بومی بسیاری با حقوق معوق بود.
بیش از 100 نفر از كاركنان این شركت چندین مرحله برای احقاق حق خود اعتراض كردند و با وجود پیگیری های مسئولان، نمایندگان مجلس و دستگاه قضایی تاكنون به حق خود نرسیدند.
كارگران بیكار شده شركت صابون سازی خرمشهر چهار سال است كه به امید راه اندازی مجدد كارخانه صابون سازی و دریافت مطالبات خود از راه های قانونی پیگیر هستند و چند مدتی نیز از این وضعیت به تنگ آمده و تجمع های صنفی آرامی را روبروی صنفی برگزار می كنند.
امروز دوشنبه نیز جمعی بیش از 20 نفره كارگران شركت صابون سازی خرمشهر برای دریافت معوقات خود و پیگیری مسئولان، به فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر مراجعه كردند.
این كارگران به ایرنا گفتند:پس از گذشت مدت ها هنوز مشكل این كارخانه حل نشده و ما در بلاتكلیفی به سر می بریم.
آنها اظهار داشتند:هر كسی كه مزایده شركت می كند باید مابه التفاوت بدهی شركت را پرداخت كند اما این مهم، تاكنون صورت نگرفته است.
این كارگران گفتند: زمانی كه شركت ورشكسته شد بدهی آن 80 میلیارد ریال برآورد شد، ولی مدیر عامل با استفاده از امتیاز شركت 40 میلیارد ریال جنس خریداری كرده است.
آنها افزودند: تاكنون پنج بار مزایده شركت صابون سازی خرمشهر انجام شده ولی به رغم اینكه یكی از متقاضیان برنده این مناقصه شده و 10 میلیارد ریال نیز به حساب دستگاه های مسئول واریز كرده است، مشكل پرداخت نشدن معوقات و حقوق كارگران همچنان به قوت خود باقی است.
7104/6125
خبرنگار:مسعود گادار** انتشار دهنده:سیدبهادر حسینی