۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱
کد خبر 82269557
۰ نفر
ترويج فرهنگ استاندارد در مدارس آستارا

آستارا - ايرنا - رئيس اداره استاندارد شهرستان آستارا از اجراي برنامه هايي جهت ترويج فرهنگ استاندارد در شش مدرسه اين شهرستان، به مناسبت هفته ملي استاندارد خبر داد.

شاهرخ جعفري روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا شعار امسال هفته استاندارد را ' استانداردها اعتماد سازند' اعلام كرد و گفت: در اين راستا حدود 400 عدد بروشور با شعارهاي استاندارد در بين دانش آموزان توزيع مي شود و كاركنان اداره استاندارد آستارا از فايده ها و مزيت هاي استاندارد براي دانش آموزان مطالبي را ارائه مي دهند.
وي افزود: استاندارد در لغت به معني قانون، نظم و ضابطه و به طور كلي به مفهوم پيشبرد هر كاري مطابق اصول منظم و منسجم است.
وي با اشاره به اينكه روز استاندارد فرصتي است تا اين روز را همزمان با 170 كشور عضو سازمان بين المللي استاندارد گرامي بداريم، افزود: تمام تلاش و هدف هاي ما در جهت رشد كيفي كالاها و خدمات توليدي كشورمان است و اين امر با توجه به معيارهاي جامع استانداردهاي جهاني صورت مي گيرد.
جعفري در ادامه با اشاره به فايده هاي استاندارد براي توليدكنندگان و مصرف كنندگان داخلي، اضافه كرد: كنترل بهتر فرآيندها، مواد و منابع انساني، به كارگيري قواعد اصلي توليد و جلوگيري از اتلاف مواد و انرژي از فايده هاي استانداردسازي محسوب مي شود.
او اضافه كرد: اطمينان از كيفيت محصول، ايمني و كارآيي آن و قابليت تعويض و پرداخت هزينه كمتر، از نتايج استاندارد براي مصرف كنندگان است.
رئيس اداره استاندارد آستارا مطالبات و خواسته هاي بيشتر مردم از توليد كالاي با كيفيت را تنها عامل پيشبرد برنامه هاي استاندارد در كشور ذكر كرد.
جعفري اظهار كرد: فرهنگ استاندارد بايد بيش از پيش در جامعه نهادينه شود و اعتلاي اين امر با همكاري مردم و مسوولان امكان پذير است.
وي با اشاره به اينكه در شهرستان آستارا استاندارد سازي در بخش هاي ساختماني به طور جدي صورت مي گيرد، بيان كرد: از واحدهاي توليدي و خدماتي خواستاريم با رعايت شاخص هاي لازم نسبت به توليد و عرضه كالاهاي با كيفيت اقدام كنند.
وي گفت: بر اساس قانون ارتقاي كيفي، بايد كليه كالاهاي توليد داخل مشمول استاندارد اجباري بوده و توليدكنندگان بر اساس استاندارد به توليد و عرضه محصولات خود اقدام كنند.
جعفري يادآور شد: از شهروندان خواستاريم هنگام خريد كالا به نشان استاندارد و كد 10 رقمي ذيل آن توجه نموده و به منظور اطمينان از اصل بودن كالا، با مراجعه به سايتwww.isiri.org و بخش پروانه هاي كاربرد و قرار دادن كد 10رقمي مورد نظر در آن، از اصل بودن كالا اطمينان حاصل نمايند.
وي افزود: مردم مي توانند به صورت شبانه روزي هر گونه انتقاد و پيشنهاد خود را در خصوص كيفيت كالاهاي عرضه شده به شماره تلفن 1517 اطلاع دهند.
23 تا 29 مهرماه به عنوان هفته استاندارد نامگذاري شده است.
14 هزار دانش آموز مقاطع مختلف تحصيلي در 136 مدرسه دولتي و غيردولتي اين شهرستان، تحصيل مي كنند.
شهرستان آستارا با 86 هزارنفرجمعيت در 200 كيلومتري غرب مركز استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
خبرنگار: يوسف هدايتي**انتشار دهنده : نصراله ابراهيمي
7105 / 7124/6070