حزب حاكم دمكراتیك سوسیالیست پیروز انتخابات پارلمانی در مونته نگرو

بلگراد-ایرنا- رسانه های محلی درمونته نگرو با انتشار گزارشی در پی شمارش76.7 درصد آرا در این كشوراعلام كردند كه حزب حاكم 'دمكراتیك سوسیالیست' به رهبری نخست وزیر كنونی مونته نگرو در دهمین دوره انتخابات پارلمانی از نظام چند حزبی 41.6 درصد آرا را بدست آورد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این منابع خبری، حزب 'جنبش دمكراتیك' از اپوزیسیون 20.7 درصد آرا و ائتلاف بزرگ 'كلید' 10.8 درصد آرای مردم را در این انتخابات از آن خود كردند .
حزب 'دموكراتیك آلكس بچیچ' با9.9 درصد، حزب 'سوسیال دمكراتیك' 5 درصد، حزب 'بوشنیاك ها' با 3.4 درصد و حزب 'سوسیال دمكرات ایوانا برایووتس' نیز با كسب 3.1 درصد آرا و حزب مونته نگرو مثبت 1.3 درصد آرای مردم را در انتخابات پارلمانی بدست بیاورند.
در این دوره از انتخابات پارلمان 73.2 درصد شهروندان واجد شرایط رای دادند.
'آلكس بچیچ' رهبر حزب دمكراتیك تمامی احزاب سیاسی مخالف دولت در مونته نگرو را به نشست و گفت وگو فراخواند و خواستار شد كه هیچ حزبی برای تشكیل دولت با حزب حاكم یعنی حزب دمكراتیك سوسیالیست گفت و گو نكند.
همچنین 'امیلو لابودوویچ' عضو جبهه دمكراتیك پیروزی احزاب اپوزیسیون را در انتخابات پارلمانی مونته نگرو اعلام كرد.
اولین نتیحه اعلام شده انتخابات پارلمانی در مونته نگرو نشان می دهد كه هیچ یك از احزاب سیاسی به تنهایی و بدون ائتلاف نمی تواند دولت جدید را در این كشور تشكیل بدهد.
دهمین انتخابات پارلمانی مونته نگرو از زمان نظام چند حزبی و استقلال آن، از ساعت 7 بامداد روز یكشنبه 25 مهرماه به وقت محلی شروع شد كه طی آن 528 هزار و 817 شهروند واجد شرایط برای انتخاب 81 نماینده مجلس به پای صندوق های اخذ رای رفتند.
رای دهندگان این كشور كوچك در منطقه بالكان غربی كه جمعیت آن حدود 670 هزار نفر است این فرصت را داشتند كه از میان 17 فهرست از 34 حزب سیاسی نمایندگان ساختار جدید پارلمان را انتخاب كنند.
در این دور از انتخابات در مونته نگرو، 2 هزار و 607 نفر نظارت كردند كه حدود 500 نفر از آنها از خارج از كشور هستند.
بر اساس قوانین انتخاباتی مونته نگرو؛ برای ورود به ساختار پارلمان كسب 3 درصد از كل آرای شركت كنندگان در انتخابات نیاز است.
در واقع این دوره از انتخابات پارلمانی بیشتر به یك همه پرسی برای ادامه فعالیت سیاسی 'میلو جوكانوویچ' نخست وزیر كنونی كه مدت زیادی در صحنه سیاسی این كشور حضور دارد، شبیه است.
ازطرف دیگر بسیاری از احزاب مخالف در مونته نگرو كه هدف آنها خروج میلو جوكوناویچ رهبر حزب دمكراتیك سوسیالیست و نخست وزیر كنونی از صحنه سیاسی كشور است، با سیاست دولت فعلی كه عضویت در ناتو است شدیدا مخالف هستند و بیشتر خواهان برقراری روابط خوب با روسیه و صربستان می باشند.
میلو جوجانوویچ نخست وزیر كنونی مونته نگرو و رهبر حزب دمكراتیك سیالیست كه خواهان حركت دادن این كشور به سمت ناتو و اتحادیه اروپا است مدت زیادی در صحنه سیاسی مونته نگرو فعال است و احزاب مخالف دولت مواضع كاملا مخالف با وی دارند.
در همه پرسی كه 26 می 2006 میلادی در مونته نگرو برگزار شد، 5ر55 درصد از شهروندان مونته نگرو به استقلال این جمهوری رای مثبت دادند و بدین صورت فروپاشی یوگسلاوی كه از 1991 میلادی شروع شده بود با استقلال مونته نگرو كامل شد و این جمهوری پس از گذشت 88 سال، دوباره به استقلال دست یافت.
مونته نگرو به لحاظ وسعت و جمعیت، كوچكترین جمهوری از یوگسلاوی پیشین به شمار می رود كه از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مساحت آن 13.812 كیلومتر مربع است و جمعیت آن 678 هزار و 177 تن و پایتخت آن « پودگوریستا » است.
این كشور كوچك كه در مجاورت دریای آدریاتیك قرار دارد، دارای سواحل متعددی است كه می تواند سالانه بیش از نیم میلیون گردشگر را جذب كند.
جمهوری مونته نگرو با داشتن 199 كیلومتر ساحل با دریای آدریاتیك و چند بندر مهم از جمله بندر بار، از اهمیت راهبردی در منطقه بالكان برخوردار است.
مونته نگرو از جنوب شرقی با آلبانی و از جنوب غربی دریای آدریاتیك، از غرب با كرواسی، از شمال غربی با بوسنی و هرزگوین و از شمال شرقی با صربستان هم مرز است.
مونته نگرو پنجاه و ششمین عضو سازمان امنیت و همكاری اروپا و عضو سازمان ملل متحد است.
شبد **اروپام**436** 1528** 1095 ** انتشار دهنده : رضا رضائی مجد