۲۵ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۴۸
کد خبر: 82268873
۰ نفر
هویت، بحرانی كه گردن حاكمان سعودی را می فشارد

تهران – ایرنا – سرزمین تحت سلطه حاكمان سعودی این روزها با بحران جدیدی به نام هویت دست و پنجه نرم می كند، بحرانی كه سعودی ها را به شدت به چالش كشیده است.

گفته می شود كه 60 درصد از جوانان این كشور احساس تعلق فرهنگی به كشورشان نمی كنند و در نوعی بحران هویت به سر می برند.
وب سایت كانترپانچ روز یكشنبه در این خصوص نوشت: از زمان آغاز جنگ عراق در سال 2003 و همچنین پس از قیام های عربی، عربستان سعودی به بحران هویت دچار شد.
نارضایتی در حال حاضر در میان جوانان سعودی رو به افزایش است، به طوری كه شمار زیادی از این قشر جامعه دیگر تاب تحمل سركوب حكام كشورشان را ندارند و آزادی و حقوق مدنی بیشتری را مطالبه می كنند.
دولت سعودی با آغاز بیداری اسلامی، یكصد و 30 میلیارد دلار هزینه كرد تا صداهای مخالف را در نطفه خفه كند.
هر گونه مخالفت سیاسی در عربستان با توسل به زور سركوب شد. تنها در سال 2015، یكصد و 57 نفر در عربستان گردن زده شدند و بیش از 90 نفر نیز در سال جاری میلادی در این كشور اعدام شدند.
اما سقوط بهای نفت، تاثیری بی سابقه بر اقتصاد عربستان گذاشت، حتی با وجودی كه ذخایر نفتی این كشور 270 میلیارد بشكه تخمین زده می شود.
بحران نفت، دولت سعودی را بر آن داشت تا یارانه ها را قطع كند، ضمن اینكه از میزان ظرفیت این كشور برای اعمال نفوذ بر جهان عرب كاست.
كانترپانچ در ادامه نوشت: نابرابری در اقشار مختلف جامعه سعودی، بیداد می كند. تقریبا یك پنجم از جمعیت این كشور در فقر به سر می برند كه شمار زیادی از آنها ساكن مناطق جنوبی شیعه نشین هستند، مناطقی كه مملو از ذخایر نفتی است.
در حالی كه فقرا در عربستان فقیرتر می شوند، هزاران شاهزاده و شاهزاده خانم سعودی با ولخرجی روزگار می گذرانند و اكثرشان صدها میلیون دلار را به سفرهای اروپایی اختصاص می دهند.
از سوی دیگر، طبق خبری كه در روزنامه الحیات منتشر شد، بیش از 30 عملیات تروریستی در طول یك سال گذشته در عربستان روی داد كه دلیل آن وجود شك و دودلی در میان سعودی ها عنوان شد كه نمی دانند بین وابستگی های ملی و تعهدات شان كدامیك را باور كنند.
نشریه سعودی گزت نیز در گزارشی به شرح بحران هویت در عربستان پرداخت و این گونه نوشت: مساله هویت از این تفكر نشات گرفته است كه شماری از سعودی ها وابستگی شان به مدرنیته را مغایر با عقایدشان تلقی می كنند.
در این میان، زنان سعودی طی سال های اخیر به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه تحصیلات، آموزش و مشاغل دست یافته اند.
اما برای تغییر این طرز تفكر در عربستان كه زنان در قیاس با مردان از توان كمتری برخوردارند، به همت بالایی نیاز است.
نتایج بررسی مركز بین المللی «وودرو ویلسون» در واشنگتن در سال 2011 حاكی است كه دو سوم از جمعیت عربستان زیر 30 سال سن دارند. این رقم شاید در كشورهای مسلمان بالا به نظر نیاید، اما در عربستان بدان معناست كه یك میلیون و 900 هزار سعودی ظرف دهه آینده به عنوان نیروی كاری تلقی می شوند.
جوانان سعودی برای این فرآیند آماده نیستند. طبق اطلاعات به دست آمده از منبع مرجع سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) كه « ورلد فكت بوك» (World Factbook) نام دارد، جمعیت جوان عربستان سعودی به طور كلی فاقد تحصیلات و مهارت های فنی مورد نیاز در بخش خصوصی هستند.
بسیاری سیستم آموزشی ناكارآمد عربستان را عامل این مساله می دانند. نتایج مطالعات گروه مشاوره بوستون حاكی است كه نیمی از دانش آموزان مقطع ابتدایی و دبیرستان در عربستان به حد كفایت دانش آموخته نیستند و زمانی كه به دانشگاه می روند، اوضاع بدتر می شود، به طوری كه 63 درصد از دانشجویان سعودی مداركی را احراز می كنند كه برای مشاغل بخش خصوصی سودمند نیست.
در همین حال پایگاه اینترنتی گلوبالیست آمریكا نوشت: پادشاهی عربستان كه زمانی پرچمدار جهان عرب بود و به واسطه ثروت نفتی اش، نقشی برجسته در عرصه جهانی داشت، اكنون نفوذ منطقه ای خود و نقش برجسته اش را از دست داده است.
این پایگاه آمریكایی زمان حال را زمانی مناسب برای اصلاح سیستم قضایی در عربستان دانست و یادآور شد كه دولت سعودی باید به خواست عمومی توجه كند.
مردان جوان سعودی باید از فرصت های بیشتری برای رشد و پیشرفت برخودار باشند و زنان سعودی نیز مستحق برخورداری از حقوق اولیه مدنی و آزادی هستند.
عربستان می تواند ضمن حفظ سنن اسلامی خود به این هدف دست یابد، درست همانند دیگر كشورهای حاشیه خلیج فارس كه به خوبی از پس این مساله برآمده اند.
دولت سعودی باید به روی این واقعیت چشم بگشاید كه جوانان این كشور روزی برمی خیزند و همچون برادران خود در مصر و لیبی برای مرگ آماده می شوند.
به علاوه، این كشور باید در حال حاضر بر توسعه صنعتی در مقیاسی وسیع متمركز شود و به تدریج از میزان وابستگی اش به درآمدهای حاصل از بخش انرژی بكاهد كه این روند در ظرف زمان موجب ایجاد میلیون ها شغل در این كشور می شود.
خاورم**9109**1144 گزارش: نیره مجیدی راد*انتشار دهنده: علیرضا جباری