۲۵ مهر ۱۳۹۵،‏ ۱۷:۲۲
کد خبر: 82268842
۰ نفر
كشف دو حفره جدید در بزرگترین هرم مصر

تهران - ایرنا - انتشار نخستین نتایج طرح تحقیقاتی اسكن هرم خوفو بزرگترین هرم از اهرام سه گانه مصر، با استفاده از فناوری های نوین از شناسایی دو حفره جدید در این تنها بازمانده از عجایب هفتگانه دنیای باستان حكایت دارد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا به نقل از «لوفیگارو»، طرح اسكن اهرام مصر از اكتبر 2015 با بهره گیری و تركیب سه فناوری نوین ترموگرافی فروسرخ، رادیوگرافی با موآن (muons) و مدل سازی سه بعدی انجام شد تا رازهای آثار تاریخی جیزه را آشكار سازد.
سرپرست این طرح اعلام كرد كه این دو حفره تاكنون ناشناخته در 13 اكتبر (23 مهر) در هرم 4500 ساله خوفو كشف شده است.
بر اساس بیانیه منتشر شده این گروه تحقیقاتی، یكی از حفره های پنهان در ارتفاع حدود 105 متری سطح زمین و در خط الرس شمال شرق هرم و دیگری در پشت جبهه شمالی این هرم كشف شده است و احتمال می رود شامل یك یا چند دالان حفر شده در قلب هرم بزرگ باشد.
بر اساس این گزارش برای دستیابی به اطلاعات دقیق در مورد شكل، اندازه و موقعیت این ساختارها، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.
وزارت آثار باستانی مصر نیز با انتشار محتاطانه نتایج تحقیقات جدید، وجود دو «ناهنجاری» را در این هرم تایید و اعلام كرد كه آزمایش های بیشتر برای درك بهتر ماهیت و اندازه این ناهنجاری ها در هرم خوفو ادامه خواهد یافت.
طرح تحقیقاتی اسكن اهرام بزرگ دانشمندانی را از كشورهای مصر، فرانسه، كانادا و ژاپن در كنار هم و در مجاورت هرم بزرگ جیزه گرد هم آورده است.
این بنای بزرگ 4500 ساله، كه در فلات جیزه در حومه قاهره و در كنار مجسمه ابولهول و اهرام «خِفرِع» و «مَنقُرَع» جای دارد، به دست خوفو فرعون سلسله چهارم احداث شده است.
در بیانیه این تیم تحقیقاتی درباره فناوری رادیوگرافی با موآن آمده است كه در این روش نوعی الكترون سنگین به كار گرفته می شود كه براحتی می تواند از سنگ ها و صخره هایی با ستبری زیاد همچون كوه ها عبور كند.
برای استفاده از این فناوری باید حسگرهایی در مناطق مناسب (همچون داخل هرم و در زیر یكی از اتاق های شناسایی نشده احتمالی) كار گذاشته شود تا در طول زمان متراكم ترین مناطق بنا شناسایی شود.
مساحت جیزه در حدود هشت كیلومتر است و علاوه بر سه هرم اصلی، چندین هرم كوچكتر، مجسمه ابوالهول و كشتی بزرگ مصری متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح نیز در منطقه جیزه واقع شده ‌است.
هرم ‌های مصری از مهم‌ترین و باشكوه ‌ترین سازه ‌های بر جای مانده از تمدن مصر باستان هستند كه نمادهای این تمدن نیز به شمار می ‌روند.
تا سال 2008 میلادی 138 هرم در مصر شناخته شده است كه بیشتر آنها آرامگاه فرعون ‌ها و ملكه هایشان در دوره ‌های دودمانی كهن و میانه هستند.
مقام های مصری نیز در پاییز 2015 میلادی تحقیقاتی را در آرامگاه فرعون توت عنخ آمون در دره پادشاهان آغاز كردند و امیدوارند یك اتاق مخفی را كه می تواند آرامگاه ملكه نِفرتیتی باشد، در آن كشف كنند.
اروپام**2090**1479
مترجم: سعید زارع كندجانی **انتشاردهنده:حسن سالك رضائی