تارنمای افشاگر ویكی لیكس: حمله سایبری آمریكا به روسیه بعید است

تهران- ایرنا- تارنمای ویكی لیكس در تازه ترین افشاگری خود كه در صفحه توئیترش منتشر شده است، گزارش داد با وجود گمانه زنی ها، بعید به نظر می رسد كه سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) خود را برای حملات سایبری به روسیه آماده كرده باشد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیك روسیه، شبكه خبری ان بی سی آمریكا روز جمعه اعلام كرد كه سازمان سیا خود را برای حمله سایبری به روسیه آماده می كند.
این شبكه آمریكایی به نقل از مقام های كنونی و سابق این كشور افزود از سازمان سیا خواسته شده است گزینه های پیشنهادی خود را درباره عملیات گسترده سایبری با هدف «ارعاب» و «دستپاچه كردن» مقامات كرملین به كاخ سفید ارائه دهد.
در این گزارش، هدف از ارائه چنین گزینه هایی، مقابله با به اصطلاح مداخله مسكو در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا عنوان شده است.
«جو بایدن» معاون رئیس جمهوری آمریكا در گفت و گو با این رسانه آمریكایی اظهار داشت واشنگتن به دنبال ارسال پیامی به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه درباره آمادگی آمریكا برای بكاربستن اقدامات تلافی جویانه بر پایه «انتخاب خود» و با «حداكثر تاثیرگذاری» است.
ویكی لیكس در پیامی توئیتری كه امروز شنبه منتشر شد، ضمن بعید دانستن چنین حمله ای نوشت: اگر جنگ سایبری مخفی قریب الوقوع آمریكا به روسیه جدی بود اول اینكه این حمله اعلام نمی شد و دوم اینكه آژانس امنیت ملی (NSA) و نه سیا، چنین حمله ای را انجام می داد.
رسانه های آمریكایی در ماه ژوئیه گذشته مدعی شدند كه محققان، عوامل وابسته به روسیه را به هك كردن ایمیل های اعضایی از كمیته ملی دمكراتیك (DNC) متهم كرده اند. این ایمیل ها حاكی از همدستی مقام های این حزب در حمایت از كمپین انتخاباتی «هیلاری كلینتون» نامزد دمكرات ها در انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریكا بود.
«جاش ارنست» سخنگوی مطبوعاتی كاخ سفید هفته پیش اعلام كرد كه «باراك اوباما» رئیس جمهوری آمریكا واكنش «مناسب» علیه آنچه را كه حمله سایبری روسیه به نهادهای آمریكایی در آستانه انتخابات قلمداد می شود، مد نظر دارد.
«ماریا زاخاروف» سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه در واكنش به ادعای كاخ سفید در ارتباط با حملات هكری مسكو، چنین ادعاهایی را «مبهم و گمراه كننده» خواند.
سایت افشاگر ویكی لیكس درژوئیه 2016 نزدیك به 20 هزار ایمیل مربوط به كمیته ملی دمكرات ها را پیش از همایش این حزب بر روی اینترنت منتشر كرد.
این ایمیل ها حاكی از تمایل این حزب به نامزدی هیلاری كلینتون و در مخالفت با نامزدی «برنی سندرز» بود.
«جولیان آسانژ» موسس ویكی لیكس در 29 ژوئیه (هشتم مرداد) دراین باره به سی ان ان گفته بود: ما موارد بیشتری درخصوص كارزار انتخابات هیلاری كلینتون در اختیار داریم.
اروپام**9158
مترجم: بهجت عباسی **انتشار دهنده: زهرا هژبری