ایران در بازار گاز اروپا رقیب روسیه نیست/ برنامه كسب سهم 10درصدی از تجارت جهانی

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت گفت: جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به بازار اروپا از طریق ال.ان.جی (گاز طبیعی مایع شده) برنامه ریزی كرده است اما در این بخش، هدفی برای رقابت و جایگزینی با روسیه ندارد.

به گزارش ایرنا، ایران با افزایش تولید گاز به روزانه یك میلیارد مترمكعب، از توان صادرات سالیانه 30 میلیارد مترمكعب گاز به اروپا برخوردار می شود كه البته قصد دارد این صادرات را از طریق ال.ان.جی انجام دهد.
اكنون روسیه، بزرگ ترین صادركننده گاز به قاره سبز شناخته می شود و رگ انرژی بیشتر كشورهای اروپایی در اختیار مسكو قرار دارد؛ بنابراین بحث های گسترده ای درباره احتمال جایگزینی گاز ایران با روسیه در اروپا مطرح شده است.
ایران در واكنش به این ادعاها تاكید كرده است اگرچه قصد دارد سهم قابل توجهی از بازار انرژی اروپا را در اختیار بگیرد اما در پی جایگزینی با روسیه در بازار گاز این قاره نیست.
به گزارش وزارت نفت، مدیرعامل شركت ملی گاز ایران در این باره گفت: براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، در اقتصاد مقاومتی باید صادرات داشته باشیم و نقش خود را در تجارت جهانی بازی كنیم.
«حمیدرضا عراقی» افزود: ایران اكنون یك درصد تجارت جهانی گاز را در اختیار دارد و این میزان باید به ١٠ درصد افزایش یابد.
معاون وزیر نفت تاكید كرد «بازار اروپا، بازاری نیست كه بتوانیم با روسیه رقابت كنیم» و ادامه داد: ما جایگزین روسیه نمی شویم و هدفی نیز برای این امر نداریم.
به گفته وی، ایران بازار خود را دارد و همسایه های ما به گاز نیاز دارند.
وی اضافه كرد: ایران در درازمدت می تواند با كشورهای زیادی تعامل داشته باشد و از طریق ال.ان.جی به بازار اروپا دست یابد.
مدیرعامل شركت ملی گاز ایران یادآوری كرد: با توجه به وجود بزرگ ترین مخزن گاز دنیا، ایران ظرفیت بالایی در تامین گاز همسایه های خود دارد و مسائلی مانند قیمت و شرایط سیاسی و فنی باید به مرور حل شود.
وی اعلام كرد: ایران تنها كشور منطقه است كه توان تامین گاز همسایگان را دارد و از سوی دیگر، آنان نیز به این گاز نیازمندند.
عراقی تاكید كرد «تولید گاز ایران تا چهار سال آینده از ٦٠٠ میلیون مترمكعب در روز كنونی به یك میلیارد و ٢٦٠ میلیون مترمكعب افزایش می یابد» و افزود: برداشت ایران از مخزن پارس جنوبی تا سال آینده با قطر برابر می شود و می توانیم این گاز را به ارزش افزوده تبدیل كنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه بخش خانگی در زمستان مصرف بالایی دارد و با بهینه سازی مصرف می توانیم روزانه ٦٠ میلیون تا ١٠٠ میلیون مترمكعب در مصرف گاز صرفه جویی و این مقدار گاز را به ارزش افزوده تبدیل كنیم.
اقتصام**2022**1961** تنظیم كننده: میثم طاهری** انتشاردهنده: مریم مسعود