21 هزار دز واكسن آنفلوانزا در استانهاي خراسان توزيع شد

مشهد- ايرنا- مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: 21 هزار دز واكسن آنفلوانزا در استانهاي خراسان شمالي، خراسان رضوي و خراسان جنوبي توزيع شده است.

دكتر محمدجعفر صادقي روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: هشت هزار دز از اين واكسن براي خراسان رضوي و بقيه جهت استانهاي خراسان جنوبي و خراسان شمالي در نظر گرفته شده است.
وي ادامه داد: طبق هماهنگيها چهار هزار دز ديگر واكسن آنفلوانزا براي استان خراسان رضوي هفته جاري تحويل گرفته مي شود.
او گفت: پزشكان، پرستاران و كاركنان شاغل در بيمارستانها و مراكز درماني بخش دولتي، دامپزشكان، محيط بانان، زنان باردار پرخطر و برخي افراد در معرض خطر بطور رايگان واكسن را آنفلوانزا را دريافت مي كنند.
مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزود: امسال براي نخستين بار زنان باردار پرخطر بطور رايگان واكسن آنفلوانزا را دريافت مي كنند.
وي ادامه داد: افراد در معرض ابتلا مي توانند با مراجعه به داروخانه ها واكسن آنفلوانزا را از طريق بخش خصوصي تهيه كنند.
صادقي گفت: تزريق ساليانه واكسن آنفلوانزا براي كودكان زير پنج سال و افراد بالاي 60 سال، افراد دچار بيماريهاي مزمن مانند نارسايي كبد، كليه، ديابت، قلب و عروق و زنان باردار توصيه مي شود.
وي بهترين زمان تزريق واكسن آنفلوانزا را مهر ماه هر سال ذكر و بيان كرد: واكسن آنفلوانزا پس از تزريق حدود دو تا سه هفته زمان مي برد تا فرد را در برابر بيماري ايمن سازد و دوره اثرش بين شش تا هفت ماه است.
آنفلوانزا بيماري ويروسي شايعي است كه ابتلا به آن از ابتداي فصل پاييز آغاز شده و همه گروههاي سني را در برمي گيرد. آنفلوانزا يكي از شايعترين بيماريهاي فصل سرما است كه منشا آن ويروسي بوده و دستگاه تنفسي را با عفونت شديد مواجه مي كند. تب و لرز، سردرد، دردهاي عضلاني و استخواني از جمله كمردرد، ضعف، خستگي و كوفتگي، سرفه هاي خشك گاهي همراه با خلط ، گلو درد، خشونت صدا و آبريزش بيني از شايعترين علائم اين بيماري است كه بين دو تا هفت روز طول مي كشد.
خبرنگار: مريم انجيدني**منتشركننده: حسين كريم زاده
3027/1858