چین، انگلیس را از دخالت در امور داخلی هنگ كنگ برحذر داشت

پكن - ایرنا - چین در واكنش به مداخله انگلیس در امور داخلی هنگ كنگ، از این كشور خواست نسبت به ادامه این روند پرهیز كرده و رفتار محتاطانه‌ای در پیش بگیرد.

به گزارش ایرنا، «‌گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین این سخنان را در ارتباط با گزارش مشروح منتشره انگلیس درباره وضعیت هنگ كنگ در نیمه اول سال جاری میلادی عنوان كرد.
وی در بیانیه ای كه تارنمای وزارت امور خارجه چین به آن اشاره كرده است، یادآور شد كه دولت انگلیس حق مداخله در مسایل داخلی چین را ندارد.
بر اساس بیانیه این سخنگو، در این سند از چین به عنوان كشوری كه در امور هنگ كنگ نفوذ می كند، انتقاد شده است.
انگلیس در گزارشی كه اخیرا با عنوان نام «گزارش شش ماهه مساله هنگ كنگ» منتشر كرده ضمن ابراز نارضایتی نسبت به امور این منطقه، از حضور و نفوذ فزاینده چین در مسایل هنگ كنگ و از جمله آنچه دخالت پكن در انتخابات مردمی این منطقه و انتصاب مسئولان آن خوانده، ‌انتقاد كرده است.
سخنگوی چین تاكید كرده است كه مسایل هنگ كنگ در واقع بخشی از مسایل چین است و این منطقه تحت اصل یك چین اداره می شود و امور آن كاملا با چین پیوند خورده است.
بیانیه ادامه می دهد كه همه موارد و اقدامات در هنگ كنگ بر مبنای قانون اساسی و خودمختاری عالی این منطقه و «اصل چین واحد» صورت می گیرد.
به گفته مقام های چین این منطقه دارای خودمختاری عالی است، قانون اساسی خود را دارد، مردم بر آن حاكمیت دارند و خود در باره امور این بندر تصمیم می گیرند.
«‌گنگ شوانگ» همچنین امور هنگ كنگ را جزو امور چین دانسته و از انگلیس خواست ضمن اتخاذ رفتار محتاطانه، دست از دخالت در این منطقه بردارد.
هنگ‌كنگ شهری جزیره ای در چین است. این منطقه كه بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد، از مهم‌ترین بازارهای مالی و تجاری آسیا و جهان به شمار می‌رود و از سال ۱۹۹۷ كنترل آن با وعده ضمانت دولت چین به حفظ خودمختاری منطقه، تحت سیاستی كه به «یك كشور دو نظام» مشهور است، از بریتانیا به پكن منتقل شد.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی