واكنش چین به اتهامات تجاری مطرح شده توسط ژاپن

پكن - ایرنا - چین با تكذیب مطالب منتشر شده توسط رسانه های ژاپنی مبنی بر اینكه پكن در مورد فعالیت شركت‌های خارجی تبعیض قائل می شود، به این موضوع واكنش نشان داد.

به گزارش ایرنا، ‌رسانه های گروهی ژاپن به تازگی در حركتی هماهنگ شده گزارش كردند كه شركت های خارجی به دلیل قوانین محدود كننده ای كه به قانون بی اعتمادی در چین شهرت دارد، ‌نمی توانند تملك شركت های چینی را در اختیار بگیرند.
انتشار این اخبار باعث شد تا وزارت بازرگانی چین با انتشار بیانیه ای در تارنمای خود، اعلام كند كه هر اقدامی در برخورد با شركت های خارجی و تملك آنان بر شركت های چینی بر اساس عدالت و ضوابط انجام می شود.
این بیانیه می افزاید: بررسی هایی كه برای فرایند دستیابی شركت های خارجی به شركت های چینی انجام می شود كاملا عادلانه و دقیق است.
وزارت بازرگانی چین تاكید كرده است كه بر خلاف آنچه رسانه های ژاپنی گزارش كرده اند تشریفات برای ورود به محیط تجاری این كشور كاهش یافته است.
این وزارتخانه در بخش دیگری از بیانیه خود می افزاید: ما سعی كرده ایم بسیاری از مجوزهای لازم برای شركت های خارجی در گذشته را لغو كنیم و دیگر لازم نیست چندین پروانه از ادارات مختلف دریافت شود.
آمار وزارت بازرگانی نشان می دهد كه سرمایه گذاری خارجی مستقیم در این كشور به دلیل كاهش محدودیت ها در ماه اوت امسال ۵ ممیز هفت درصد رشد كرده و به هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار رسیده است.
ژاپن اعلام كرده است كه چین محدودیت ها و تبعیض های زیادی برای شركت های خارجی در این كشور در نظر می گیرد و این باعث شده است محیط فعالیت بازرگانی این شركت ها سخت شود كه علاوه بر وزارت بازرگانی، شورای دولتی چین نیز این مطالب را مردود خوانده اند.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی