آيين شام غريبان امام حسين (ع) در حرم مطهر رضوي برگزار شد

مشهد – ايرنا – آيين شام غريبان امام حسين (ع) چهارشنبه شب در حرم مطهر ثامن الحجج و با شركت خادمان، مجاوران و زائران آن حضرت در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش ايرنا، در اين مراسم، خادمان بارگاه منور رضوي ملبس به لباس خدمت در صفوف منظم در حالي كه لاله هاي شمع روشن در دست داشتند با خواندن نواهاي حزن انگيز، از محل سازمان مركزي آستان قدس رضوي واقع در چهارراه شهدا به سمت حرم مطهر رضوي به حركت درآمدند.
پييشاپيش گروه خادمان بيرق سياه حرم امام رضا (ع) به اهتزار درآمده بود و در رديف نخست از صفوف خادمان، توليت آستان قدس رضوي، استاندار خراسان رضوي و جمعي از مديران و خدمتگزاران ديگر مردم حضور داشتند.
اين گروه از خادمان مسير خيابان شيرازي تا ورودي بست شيخ طوسي را پياده طي كرده و سپس وارد صحن انقلاب اسلامي حرم مطهر رضوي شدند و پس از عرض احترام نسبت به ساحت مقدس امام رضا (ع) و كسب اجازه از محضر آن حضرت، در آيين سوگواري شام غريبان شركت كردند.
مراسم شام غريبان حضرت اباعبدالحسين (ع) پس از نماز مغرب و عشا با حضور پرشور مردم در صحن انقلاب اسلامي حرم مطهر آغاز شد و پس از گذشت ساعتي با نوحه ‌خواني و مرثيه ‌سرايي مداحان اهل‌ بيت عصمت و طهارت (ع) و لبيك يا حسين زائران و مجاوران به پايان رسيد.
همچنين همزمان با شام غريبان، مراسم بزرگداشت شهداي عاشوراي حرم رضوي با حضور مسئولان آستان قدس رضوي، خانواده‌ هاي معظم اين شهيدان، خدام بارگاه منور رضوي و عموم زائران برگزار و ياد و خاطره آن بزرگواران ارج نهاده شد.
در جريان بمب گذاري منافقين در حرم مطهر رضوي در روز عاشورا سال 1373 شمسي برابر با 1415 هجري قمري، 27نفر از زئران شهيد و حدود 100 نفر زخمي شدند.
7489/6012خبرنگار: ميترا عبداللهي** انتشار دهنده: علي حيدر شاه حسيني