حضور اقليت هاي ديني در آيين هاي عاشورا نماد تعلق حسين(ع)به بشريت است

اروميه - ايرنا - اقليت هاي ديني در آذربايجان غربي به صورت گسترده در آيين هاي عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) حضور يافته و ارادت خود را به سرور آزادگان جهان ابراز مي كنند كه اين مي تواند نمادي ازتعلق مكتب عاشورا به بشريت باشد.

به گزارش ايرنا، اقليت هاي ديني در آذربايجان غربي مانند ديگر استان هاي كشورمان در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني، همپاي برادران مسلمانشان به ياد شهيد كربلا در مراسم هاي عزاداري حضور مي يابند و ماتم برآمده از فطرت پاك بشري را آشكار مي كنند.
آنها با پخش نذري، احسان و اداي هديه هاي خود به دسته هاي زنجيرزني و سينه زني، ارادت خود را به سرور آزادگان جهان نشان مي دهند كه امروز نيز در عاشوراي حسيني صحنه هاي نابي از اين ارادت در اروميه ديده شد.
جوانان اقليت هاي ديني با شوق تمام از دسته هاي زنجيرزني استقبال كرده و براي برآورده شدن حاجاتشان نذري هاي خود را به دسته هاي عزاداري اهدا مي كنند.
شهروندان آشوري و ارمني حاضر در بين عزاداران حسيني در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كردند: امام حسين (ع) متعلق به تمام بشريت است چرا كه پيام او، آزادي و رهايي از قيد بندگي است و اين همان چيزي است كه بشريت مي خواهد.
ايشان بر اين اعتقادند كه ابا عبدالله الحسين (ع) براي دفاع از حق و مبارزه با ظلم، عزيزان خود را فدا كرد و با لباني تشنه به شهادت رسيد و اين حركت، اوج رشادت و آزادگي او را نشان مي دهد.
اين شهروندان آشوري و ارمني تاكيد دارند كه با فرا رسيدن سالگرد شهادت مظلومانه سرور آزادگان جهان و فرزندانشان اندوهگين مي شوند و بر صداقت او و درستي هدفش اعتقاد كامل دارند.
آنها گفتند: ما با عشق تمام براي تاسوعا و عاشورا نذرهاي خود را آماده كرده بوديم و باشوق تمام نذرهاي خود را اهدا مي كنيم تا خواسته و حاجت خود را از دلاورمرد تاريخ دريافت كنيم.
رامينه ابراهيمي مادر شهيد هرمز باباخاني نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: امام حسين (ع) كاملترين انسان تاريخ بشريت است.
وي افزود: نه تنها امسال بلكه هرسال در ايام محرم در رثاي امام حسين (ع) نوحه مي گويم.
وي ادامه داد: تاسوعا و عاشورا و ايام محرم براي مسيحي و مسلمان فرقي نمي كند و آنها هر دو در كنار هم قرار مي گيرند.
اين مادر شهيد به فرزند شهيدش اشاره كرد و گفت: فرزندم شيفته امام حسين (ع) بود و همه ساله با حضور بر سر مزار او به ياد شهيد كربلا شعر مي خوانم.
استانلي سيمونز رئيس انجمن آشوريان اروميه هم به خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اقليت هاي ديني همواره حرمت شهيد كربلا را حفظ كرده اند.
وي اضافه كرد: امام حسين (ع) و پيام او بايد الگوي ملت هاي مظلوم جهان قرار گيرد.
وي افزود: مسيحيان همواره به امام حسين (ع) عشق ورزيده اند چنانچه در طول ساليان متمادي هرگاه ايام محرم فرا رسيده به حرمت شهيد كربلا حتي از برگزاري جشن و شادماني خودداري كرده و در اندوه شهيد كربلا برادران مسلمان خود را فراموش نكرده اند.
رئيس انجمن آشوريان اروميه افزود: قيام كربلا راهي است روشن براي بشريت گرفتار دربند ستمگران و بدون ترديد مي تواند به عمر ستمگران خاتمه دهد.
8135/2093**خبرنگار: شهين غريب بيدادرس**انتشاردهنده:سيد سعيد حسيني