تجمع كنندگان در برابر سفارت نیجریه در لندن خواستار آزادی شیخ زكزاكی شدند

لندن - ایرنا- شماری از فعالان مدنی شامگاه چهارشنبه پس از پایان آیین عزاداری شب عاشورای حسینی، در اعتراض به ادامه بازداشت «شیخ ابراهیم زكزاكی» رهبر شیعیان نیجریه و محاصره مسجد شیعیان در شهر كادونا، در برابر سفارت این كشور در لندن تجمع كردند.

به گزارش ایرنا، تجمع كنندگان در این حركت اعتراضی خواستار پایان دادن به محاصره مسجد شیعیان در شهر كادونا(مركز ایالت كادونا) و رفع ممنوعیت فعالیت اجتماعی شیعیان از سوی دولت آبوجا شدند.
معترضان همچنین پلاكاردهایی را در دست داشتند كه در آنها بر آزادی شیخ ابراهیم یعقوب زكزاكی رهبر شیعیان نیجریه كه در دسامبر سال 2015 میلادی از سوی نیروهای امنیتی این كشور دستگیر شد، تصریح شده بود.
آنها همچنین در ابتكار جالبی، شعارهایشان را از طریق یك دستگاه پروژكتور بر روی دیوار سفارت نیجریه منعكس كرده بودند كه بر روی بعضی از آن ها نوشته شده بود: « بوهاری دست از جنایت بردار» و «بوهاری دست از آزار جنبش اسلامی نیجریه بردار»
تجمع كنندگان در برابر سفارت 'ابوجا، در همین حال شعارهایی را علیه ' محمدو بوهاری' رئیس جمهوری نیجریه سر داده و خواستار جاری شدن عدالت در این كشور شدند.
كمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس نیز در بیانیه‌ای كه عصر سه شنبه منتشر كرد از مقامات نیجریه خواسته بود دست از محاصره مسجد شیعیان در شهر كادونا برداشته و اجازه دهند شیعیان از حق قانونی آزادی تجمع و عبادت برخوردار شوند.
براساس گزارش این كمیسیون، نیروهای نظامی دولت نیجریه، دوشنبه‌شب، در شب تاسوعای حسینی، دستكم 15 عضو جنبش اسلامی نیجریه را در كادونا بازداشت كردند.
به گفته این نهادی حقوق بشری، سربازان ارتش نیجریه برای جلوگیری از تجمع شیعیان ضمن استفاده از گاز اشك‌آور، چندین نفر را زخمی كرده‌اند.
دولت ایالتی كادونا در ادامه سركوب شیعیان، جنبش اسلامی نیجریه را كه شیخ ابراهیم زكزاكی رهبری آن را بر عهده دارد، غیرقانونی اعلام كرده‌ است.
مقامات ایالتی كادونا 16 مهر امسال هشدار دادند افرادی كه به دلیل عضویت در این جنبش محكوم شوند، ممكن است هفت سال زندانی شوند.
در روز 22 آذر 1394 (13 دسامبر 2015) بر اثر حمله ارتش نیجریه به منزل شیخ زكزاكی و حسینیه شیعیان در زاریا، صدها نفر از جمله سه پسر شیخ زكزاكی كشته شدند.
شیخ ابراهیم زكزاكی نیز زخمی شد و توسط ارتش دستگیر و زندانی شده است.
در جریان این حمله، چندین عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه از جمله شیخ محمد توری، دكتر مصطفی سعید (به ترتیب معاون و پزشك شیخ زكزاكی) ابراهیم عثمان و جمی گلیما كشته شدند.
بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، این كشتار را محكوم كرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل، اوایل اردیبهشت امسال دولت نیجریه را به كشتار مسلمانان متهم كرد.
در ماه‌های اخیر، شهروندان نیجریه با برپایی تظاهرات در سراسر این كشور آزادی شیخ زكزاكی را خواستار شدند.
اروپام**4*ن**1552/انتشار دهنده : قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان