خوشرو خواستار اقدامات سازمان ملل برای تسهیل در ارسال كمك های ایران به یمن شد

نیویورك- ایرنا- سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در دیدار با معاون دبیركل این سازمان، خواستار اقدامات سریع سازمان ملل در ایجاد تسهیلات لازم برای ارسال كمك های انسان دوستانه ایران به مردم یمن شد.

به گزارش ایرنا، به دنبال ارسال نامه روز گذشته دكتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به بان كی مون دبیر كل سازمان ملل در خصوص حمله هوایی اخیر ائتلاف سعودی به مجلس ختمی در صنعا و كشته و مجروح شدن صدها غیر نظامی و همچنین اعلام آمادگی جمعیت هلال احمر كشورمان برای ارسال هواپیمای كمك رسانی به صنعا و انتقال مجروحان این حادثه به تهران، استفان اوبرایان معاون دبیركل در امور انسان دوستانه روز دوشنبه به منظور پیگیری این مسئله با غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم كشورمان گفت وگو كرد.
اوبرایان گفت: در حال حاضر بخش عمده كمك های بین المللی برای یمن از طریق ساز و كار ایجاد شده سازمان ملل و با هماهنگی با نیروهای ائتلاف انجام می شود و این سازمان از اینكه بتواند كاری انجام دهد، استقبال می كند.
خوشرو در این گفت و گو، با اشاره به وخامت حال بسیاری از مجروحان حملات روز شنبه عربستان سعودی در یمن و لطمات و ویرانی های وسیع ناشی از این حمله به مراسم ختم در صنعا، بر ضرورت اقدامات فوری تاكید كرد.
وی یادآور شد: بسیاری از مجروحان این حادثه به خدمات پزشكی فوری نیازمند هستند و تاخیر در تامین این خدمات، منجر به افزایش شمار قربانیان این حادثه خواهد شد.
سفیر كشورمان در سازمان ملل افزود: بر همین اساس، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، آمادگی خود را برای ارسال كمك های انسان دوستانه شامل كمك های درمانی به مردم یمن و كمك به انتقال مجروحان به ایران اعلام كرده و انتظار ما از سازمان ملل متحد ایجاد تسهیلات در این رابطه است.
اوبرایان نیز اظهار كرد بر اساس تجربه های قبلی، انجام هماهنگی با ائتلاف برای كمك رسانی هوایی بسیار دشوار و پیچیده بوده است.
سخنگوی سازمان ملل نیز امروز در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص نامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بان كی مون گفت : این نامه بدست دبیر كل سازمان ملل رسیده و بان كی مون در حال بررسی آن است.
دوجاریك اضافه كرد دبیركل سازمان ملل از هرگونه پیشنهادی برای ارسال كمك به یمن به ویژه در شرایطی كه منابع مالی برای كمك به یمن بسیار ناچیز است، استقبال می كند.
وی افزود: مسئولان سازمان ملل قصد دارند كمك های انسان دوستانه به یمن بدون مانع انجام شود و شرایط برای درمان و یا انتقال مجروحان به خارج از این كشور فراهم شود اما متاسفانه در حال حاضر چنین شرایطی فراهم نیست.
بر اساس این گزارش، موضوع كمك رسانی به یمن در سطوح مختلف توسط نمایندگی كشورمان با مقامات سازمان ملل در حال پیگیری است.
شبد ** اروپام-4-541** 9122 **3404** انتشاردهنده: محسن اسماعیلی